Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.01.2016 08:58 - Мнозинството във ВСС с нов връх на самоубийствените си безобразия: заподозреният за СМС-а до Борисов – избран за представляващ
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 653 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Мнозинството във ВСС с нов връх на самоубийствените си безобразия: заподозреният за СМС-а до Борисов – избран за представляващ   20-01-2016; категория: новини; автор: Галина Гиргинова; съдебни репортажи
http://www.zahariada.com/
  image

Снимка: blagoevgrad.info

Мнозинството във Висшия съдебен съвет (ВСС) детронира Соня Найденова като представляващ съвета и назначи на поста “човека на Бойко” Димитър Узунов. Решението бе предрешено, тъй като бе подписано от 12 от членовете на съвета от лобито на главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на ВАС Георги Колев и внесено като извънредна точка на днешното заседание. Оказа се, че извън 12-те подписали никой друг не е бил запознат с предварително стикованото решение.

Начинът, по който мнозинството реши да подмени представляващия – без критики към работата на Соня Найденова, бе определен като предварителен сговор от Калин Калпакчиев. Към позицията му се присъединиха още петима от членовете на ВСС – Галина Карагьозова, Юлия Ковачева, Камен Иванов, Магдалина Лазарова и самата Найденова. Шестимата напуснаха залата с обяснение, че не искат да присъстват на тази демонстрация на сила.

Решението донякъде не е изненадващо, тъй като Соня Найденова на няколко пъти влезе в директен сблъсък с главния прокурор Сотир Цацаров и открито изрази мнение, различно от това на мнозинството.

Узунов пък е познат от записите на “Яневагейт” като “човекът на Бойко” в съвета. Миналият четвъртък председателят на ВКС получи СМС от номера на премиера Бойко Борисов, от който стана ясно, че член на съвета му докладва в реално време какво се обсъжда във връзка с проверката на записите. Борисов не обяви кой му докладва, а половината от кадровиците отказаха да предоставят разпечатки от телефоните си, за да докажат, че не са податели на съобщението. Отговорност за СМС-а пое съветникът на Борисов Яне Янев, от чиято партия бе издигнат за член на ВСС Димитър Узунов. Вчера бившият министър на правосъдието Христо Иванов директно посочи Узунов като подател на СМС-а.

Фарсът

В началото на заседанието при обсъждане на дневния ред думата взе Милка Итова, която обяви, че предлага допълнителна точка за смяна на представляващия на ВСС. От думите й стана ясно, че решението е вече взето, тъй като Димитър Узунов е предложен на мястото на Соня Найденова. Думите й предизвикаха откровен смях в залата, а Галина Карагьозова и Калин Калпакчиев предложиха точката да се отложи, тъй като материалите по точката дори не бяха качени на компютрите на кадровиците.

“Кои са вносителите на точката, така ли трябваше да бъде внесена?”, попита резонно Калпакчиев Материалите са качвани минути преди заседанието.

Обясни му Светла Петкова – предложение е подписано от 12 членове на съвета, а мотивите за смяната прозвучаха повече от абсурдно – налагало се ВСС да действа по спешни структурни и административни задачи във връзка с промените в Конституцията и предстоящите поправки в Закона за съдебната власт. “И по-специално, за да се реализират всички необходими промени, е необходимо ВСС да започне да работи ефективно и качествено”, посочи тя. След което обясни, че Димитър Узунов бил доказал като председател на две комисии (съдебна администрация и бюджет и финанси) “своята конструктивна работа и своята диалогичност”. Освен това, припомни Петкова, с промените в Конституция стопанисването на съдебните сгради отива в правомощията на ВСС, а Узунов 12 години бил административен ръковдител и е “доказал, че може и разбира”. “Да не споменавам бюджета – по негово време успяхме да увеличим заплатите и да се приведат в съотвествие заплатите на законодателната уредба”, каза Светла Петкова.

Юлия Ковачева възрази, че такива важни решения не могат да се взимат в такъв режим на спешност. “Ясно е, че бройката подписали това предложение предопределя резултата от гласуването и не дава възможност на тези, които не са участвали в предварителното обсъждане, да изготвят някакво становище”, обясни очевидното Ковачева и допълни, че в мотивите не се обсъжда качеството на работа на Найденова, нито се посочват някакви критики към нея. “Направо ни се съобщава кой ще бъде следващият представляващ и се очаква на това заседание това решение да бъде легитимирано без значение какво ще кажем”, каза тя и саркастично благодари на мнозинството, че поне точката е внесена в началото, а не по средата на заседанието, каквито случаи е имало (Така бе остраненият Камен Ситнилски, по предложението на Галя Георгиева). Ковачева поясни, че поради тези причини “счита за безпредметно участието си в този дебат”. Припомни и безпочвените обвинения на Светла Петкова към Соня Найденова по повод желанието на представляващата да стане член на комисията по конфликт на интереси. Тогава Петкова каза, че била против, защото Найденова имала забавени дела и не притежаваща качества за член на комисията. “Решението формално вече е взето”, заключи Ковачева.

Магдалена Лазарова допълни, че решението ще има негативин отзвук в обществото и в медиите. “Лично за себе си не намира отговор защо? Не откривам мотиви защо се предлага да бъде сменена Ґ-жа Найденова. Аз не намирам да ни е разочаровала като представляващ, защото смисълът от днешното ни решение би бил точно такъв – разочарование от работата й”, каза Лазарова и допълни, че случващото се е “меко казано обидно” и не вижда смисъл от присъствието й в тази зала. Камен Иванов също посочи, че начинът на внасянето на предложе името е обиден и не оставя възможност на членовете на ВСС да осмислят позицията си по него.

Соня Найденова също се солидаризира и каза, че би следвало да й се даде възможност и тя да изрази позиция, а това не може да стане с начина на внасяне на точката. Посочи, че учудването й произтича от факта, че няма нито обективен, нито субективен мотив, който да налага смяната. “Единствен логичен извод – аз вече не съм подходяща за този пост”, каза Найденова и обобщи, ще очевидно причината е, че тя не е това, което е Узунов.

Призивите на Магдалена Лазарова вносителите да коментират защо се внася точката с такава спешност останаха без отговор. В крайна сметка предложението точката да влезе първа в дневния ред бе приета с 14 гласа – с два повече от броя на вносителите на точката. Вторият спор се разрази по въпроса защо точката трябва да е първа в дневния ред.

Светла Петкова продължи да твърди, че причините могат да се намерят в мотивите. “Повече няма смисъл да се говори, тука трябва действие. Това е достатъчен отговор”, каза тя и обвини Лазарова, че не била прочела предложението. Чу се саркастичният коментар на Калин Калпакчиев: “Лазарова, да те сменим и тебе като председател на комисия”.

“Смятам да напусна така нареченото заседание. Не желая да участвам в предварително режисиран фарс, решение, което е провокация към здравия разум, почтеността, към ВСС, обществото и българските граждани, взето с безпардонност, която аз не разбирам. В тази зала вее тоталитарен хлад. Различните мнения довеждат до ярост мнозинството, тази груба демонстрация на сила за мен е неразбираема”, заяви Калпакчиев. Той припомни, че е имало спорове кой да бъде представляващ, а той е предложил това да бъде Юлия Ковачева. “Само мога да кажа, че Соня Найденoва с нито едно действие не е нарушила етичните правила”, поясни той и допълни, че Найденова е човек, който може да води демократичен диалог, “какъвто за съжаление този ВСС не може да се води”. След това изказване Калпакчиев стана и напусна залата. Найденова си направи отвод по гласуването и също излезе. Последва я Юлия Ковачева, която сподели, че не се чувства добре.

Тук Светла Петкова отбеляза, че такава била демокрацията, а думите й бяха посрещнати със смях от Галина Карагьозова. “Аз за разлика от г-жа Ковачева се чувствам добре, но намирам за безсмислено присъствието ми. Аз не мога да участвам и не желая да участвам в това, което някой ще нарече дебат”, обяви и Камен Иванов и излезе от заседателната зала. Последва го и Магдалена Лазарова с думите, че предложението очевидно е “съгласувано само с определени хора, на които е предложено за подпис”.

Галина Карагьозова определи случващото се като “предварителен сговор” и затова да се говори за “демократичност е повече от смешно”. “Можеше да се запази някакво приличие – поне някакви мотиви в какво представляващият се е провалил?”, възмути се тя. Карагьозова допълни, че Найденова е избрана с единодушие за представляващ от същите хора, които сега искат да я сменят. Затова, по думите й, единственото смислено обяснение за детронирането й е, че тя е започнала да изразява собствено мнение. “Според мен тук се крие разковничето на въпроса. Можеше да се проведе някаква фасадна форма на избор на нов представляващ. Няма алтернативни кандидатури, няма алтернативни мнения. Предлага ни се един член на съвета, който не слиза от страниците на медиите”, обоснова се Карагьозова и допълни, че не желае с гласа си да легитимира това решение.

Галя Георгиева й отвърна, че никой от вносителите нямал против работата, която е свършила Найденова и й благодари за нея. Допълни я Милка Итова, според която за три години членовете на ВСС разбрали “кой какви качества притежава”, а Димитър Узунов бил “добър администратор, обединител на членовете на ВСС”. С какво точни ги обединява, не стана ясно.

Румен Боев пък бе категоричен, че “не е толкова драматична ситуация, че да й продаваме чак толкова голяма тежест”. “Всички сме равни с по един глас. Демокрацията – събираш гласове и толкова. Ако се съберат гласове съгласно закона и демокрацията, то си става, става си едно решение”, мотивира подписа си под предложението той. Боев каза, че забележки към Найденова не може да има, но въпросът бил дали може да отговори на новите предизвикателства. “Ние трябва максимално бързо да се върнем към правомощията си. Кой има по-голям ресурс да ни обедини? Този ресурс го има г-н Узунов. То това стана видно, то стана ясно. Никаква друга кой знае каква драма няма”, изказа се Боев.

Ясен Тодоров, който като председател на Етичната комисия отказа да образува проверка, за да стане ясно кой е изпратил СМС-а на Борисов, каза, че няма нищо по-демократично “от това мнозинството да вземе решение”. По думите му малцинството се опитвало да “диктува” решенията на ВСС и да саботира работата на органа. “Категорично против съм да се използват термини от наказателносто правораздаване – предварителен сговор. Явно целта била да се блокира работата на съвета. Какво е виновен Узунов, че е по всички медии. Проблемът в случая е на медиите, те трябва да пишат нещо”, обясни разбирането си къде се корени проблемът със СМС-а председателят на Етичната комисия.

Юлиана Колева поясни, че не предложението е драматично, а начинът, по който то е внесено и формирано. “Тук стана ясно, че 12 членове на ВСС са мислили, благодарят на Ґ-жа Найденова, аз обаче се чувствам обидена, че мене никой не ме е попитал дали искам Димитър Узунов да ме представлява. Това е първият въпрос”, каза Колева. Вторият въпрос, по думите й, се състои в това, че не е ясно защо предложението се внася и гласува веднага. Колева иронизира, че очевидно мнозинството счита, ще останалите “със слаборазвитите си мозъци” не могат да разберат отговора на този въпрос.

Постави и друг резонен въпрос – какво общо има представляващият с изключително експедитивните действия, които твърдят вносителите на предложението, че ВСС трябва да свърши. “Нали от всички нас се очаква ние да реагираме адекватно и да направим съответните предложения. Тогава пак не мога да разбера логиката на това предложение и неговата спешност. Иначе по отношение на демократичността – няма проблем, мнозинството диктува. Нищо не може да се каже против това”, подчерта Колева.

Последва несвързано изказване на Румен Георгиев, в което бе намесен Иван Костов, а скандалът със съобщението до премиера бе омаловажен с обощаващото “някакави чудесии страшни”. “Да не мислим как медиите ще ни отразят, а да мислим за колегите”, каза той.

След него Светла Петкова постигна нов връх – обяви, че излизането на шестимата кадровици от залата е “нарушение на трудовата дисциплина”. Това дори доказвало, че е необходима смяна на представляващия, защото Узунов щял да въведе “една малко по-голяма дисциплина”. Фундаменталното й изказване завърши с цитат на Сенека, насочен към Соня Найденова: “Награда за доброто дело е самото дело”.

Край на бутафорията бе сложен с гласуване за отстаняването на Найденова – за гласуваха 13 от членовете на ВСС, Юлиана Колева беше против, Каролина Неделчева се въздържа. Димитър Узунов бе “назначен” с 13 гласа “за”, двама се въздържаха – Колева и Неделчева.

Всичко завърши с изречението на Светла Петкова: “Да ни е честит новия представляващ”.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39899752
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930