2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. hadjito
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ka4ak
9. vidima
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. vesonai

Русия отдавна се стреми да проникне на Балканите и Източното Средиземноморие; за материално укрепване на позициите си в тези региони трябва да Moscow господстващо положение в Украйна и Черно море. Не е тайна, че основната му геополитическа заплаха за Русия смята европейската интеграция. По този начин, като се опитва да се раздели на евроатлантическата общност, във външната си политика, Москва е положила значителни усилия за укрепване на влиянието си в цялото това пространство.
Следва да се отбележи, че Русия има интерес в град Пафос, както и придобиването на Кипър и балканските военни бази там беше доста дълго време. С най-малко 2012-2013, Москва иска да получи база в Пафос, и по адриатическото (в Черна гора). По-рано Русия беше придобил база в Сърбия, уж за хуманитарни операции. Въпреки това, с други страни от региона на Средиземно море такива споразумения Москва все още трябва да бъдат постигнати.След като избра ново гръцко правителство, Русия ясно изразен интерес и готовност да подкрепи Гърция икономически и да разшири военно-техническото сътрудничество с тази страна, ако Атина ще се хареса на такова предложение. Резултатът е с маса, все още непотвърдени слухове, че Русия иска Гърция да предостави военна база. Такива разговори са смесени със съответните отчети на кипърската премиер Никос Анастасиадис и 9 февруари агенция "РИА Новости" обявиха предстоящото подписване на споразумение на базата на ВВС на Русия в Пафос.
Западните и руски източници са говорили много за връзките между новото гръцко правителство и представителите на руската върхушка. Владимир Путин е много важно чип Гърция от своите съюзници в НАТО и ЕС, към които Русия се стремят да имат минимум 10 години. Тези събития са получили много публичност, и трябва да кажа, че не са изолирани епизоди.
През последните години, руските медии дават широко покритие на това, което се случва в балканската страна на Македония. Спомнете Македония е кандидат за членство в НАТО, но неговото влизане в алианса упорито не е съгласен държавите Гърция в НАТО, която не е удовлетворен от конституционното име на Македония. Възможно е, че това може да се отвори Македония да руското влияние.
Информация за опита за преврат, извършено в Македония, лидерът на Социалдемократическата партия Зоран Заев на в края на януари - началото на февруари, накара Москва да е политическа намеса в ситуацията. Както беше съобщено на 31 януари македонските служби за сигурност, че превратът беше осуетен; спомена и участието на неназован чужди разузнавателни служби. 02 февруари Москва призова за пълно разследване на инцидента. Русия признава легитимността на правителството на Македония твърди, че наистина се е случило опита за преврат.
Интересът му към македонските събития Москва показа изключителна загриженост, че от нейна гледна точка е на текущите дейности на преврат на Запада в Евразия (подобно на преврат, казва Кремъл, Западът е провокиран преди една година в Украйна). Съответно, в този случай Русия дойдоха да покажат своята подкрепа за македонските власти, като в същото време разкритикува САЩ и техните съюзници, за да се намесва във вътрешните работи на страната. Интересно е, че подобна позиция на Москва взе само 3 месеца след протеста срещу влизането на Македония в НАТО и ЕС, като каза, че той смята, че подобни опити за погрешна и провокативна.
Виж ТУК
За автора. д-р Стивън Blank - старши изследовател и експерт по руски американската външна политика на Съвета.