2. zahariada
3. radostinalassa
4. mt46
5. varg1
6. kvg55
7. panazea
8. wonder
9. leonleonovpom2
10. planinitenabulgaria
11. iw69
12. rosiela
13. missana
14. getmans1
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. bojil
7. ambroziia
8. dobrota
9. vidima
10. donkatoneva

Авторитарният президент на Беларус отново допринесе за договарянето на украинската криза. Дипломати от ЕС, сега се опитват да установят по-силни връзки с Минск.
Беларуски президент Александър Лукашенко наскоро бе домакин на мирни преговори за уреждане на украинската криза. Тази стъпка може да има неочаквани "страничен ефект": ". Последния диктатор в Европа", че размразяването на отношенията между Европейския съюз и на човека, когото Западът призоваваФренският президент Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и президентът на Беларус Александър Лукашенко по време на разговорите в Минск
Среща в Минск в петък с министъра на външните работи съседна Латвия, пътуващи като председател на Съвета на Европейския съюз, отбелязани по-нататъшна стъпка за облекчаване на санкциите срещу Лукашенко. Той дори може да получи покана за участие в срещата на върха на май.
"Ние искаме да направим всичко по силите ни, за да даде нов тласък на отношенията с Беларус" , президентът на Беларус каза Едгар Rinkevich.
Лукашенко, от своя страна, заяви латвийският министър на председателството на Съвета на Европейския съюз до юни тази година:
"Ако Латвия ще ни помогне още по-близо до ЕС по време на председателството си, че не сме единствените, които ще бъдат благодарни."
За разлика от Украйна и други бивши съветски републики, които искат да за свободна търговия с Европейския съюз, Лукашенко остава един от най-верните съюзници на Русия, подписа споразумение с Евразийския съюз, но също така критикува Москва за действията си в Украйна.
Лукашенко не показва недоволство от наложеното през 2011 г. за себе си и 200 от неговите поддръжници на забраната за пътуване в ЕС за нарушенията на правата на човека и липсата на демократични избори.
Въпреки това, дипломати от ЕС казват, че дискусиите са вече в ход за това как да се подобрят отношенията.Миналия месец, вътрешен документ е подготвен от предлагане на възможни стъпки в тази посока. Дипломати казват, че Лукашенко ще трябва да извърши реформи. Междувременно Брюксел е без особено желание да повтори историята с сближаването на Украйна, в резултат на това е загубил Крим.
Въпреки това, Лукашенко положи усилия, за да ви помогнат да решите украинския конфликт, включително неотдавнашните си разговори Минск с президента Франсоа Оланд и германския канцлер Ангела Меркел, повдигна въпроса за евентуална затоплянето на отношенията.
"Има все повече доказателства, че Беларус се отваря Европа. Лукашенко е много полезно при изпълнението на разговорите Минск " , каза източник от ЕС. "държавите членки на ЕС обсъждат възможността за затопляне на отношенията с Беларус."
Известно е, че 60-годишният Лукашенко би искал да присъства на срещата на върха на ЕС и шест бивши съветски републики, насрочена за май. За да отидете в Рига (където проведе срещата на върха на ЕС), Лукашенко е необходимо да се постигне отмяна на забраната за пътуване в ЕС, която е потвърдена само преди три месеца.
Руският президент Владимир Путин и президента на Беларус Александър Лукашенко след мирните преговори, проведени в Минск на 12 февруари
Латвия, която е домакин на среща на високо равнище на Източното партньорство на май 21-22, изрази желание да покани Лукашенко. Въпреки това, някои страни от ЕС се противопоставят на подобен ход. Rinkevich го нарича преждевременно.
Представители на ЕС призоваха необходима стъпка за всяко значимо подобрение в отношенията с Беларус, освобождаване на политическите затворници. Въпреки това, на срещата на върха в Рига, вероятно ще бъде увеличен за облекчаване на визовия режим за беларуси, заяви европейски дипломат.
Виж ТУК