Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.03.2014 18:21 - Отворено писмо – защо отмяната на мораториума върху шистовия газ е най-оптималната реакция на енергийните рискове след кризата в Украйна
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 1917 Коментари: 2 Гласове:
-1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Отворено писмо – защо отмяната на мораториума върху шистовия газ е най-оптималната реакция на енергийните рискове след кризата в Украйна
image

by idvassilev on March 12, 2014

До Министъра на икономиката и енергетиката
До Министъра на външните работи
До Министъра на околната среди и водите

Уважаеми Господа министри,

В контекста на събитията в Украйна изглежда гротескно абсурден самоналожения мораториум върху проучването и добива на шистов газ чрез използване на станалата вече традиционна технология фракинг.

В тази връзка бих искал да задам следните въпроси към Вас и чрез Вас към правителството:

1. Как оценявате риска от спирането на газовите доставки или тяхното използване за политически натиск в контекста на военната агресия на Русия спрямо Украйна? Това е терминът от препоръките на Съвета на министрите на външните работи на страните от ЕС, проведен вчера. Не искам да всявам паника, но е висок и нарастващ, макар, че и двете страни в конфликта Украйна и Русия нямат никакъв интерес от това.

2. Какво направи България като реални стъпки за своята диверсификация на доставките след последната криза от 2009 година – извън далечната перспектива на доставките на азерски природен газ? Тове не е специфичен упрек към Вас, а констатация. Не смятате ли, че неслучването на нито един от интерконекторите, на реверсните връзки, на разширението на Чирен, на неслучването на суаповите сделки с природен газ и въвеждането на мораториума върху фракинга и шистовия газ са брънка от една логическа верига на зависимости от политически кръгове и компании свързани с Газпром и Русия. Те силно стесняват възможностите ни да реагираме при поредна криза и ограничават свободата при оценката и заемането на позиции спрямо украинската криза?

3. Защо Булгаргаз не разполага с достатъчни финансови буфери и защо няма стратегически газови резерви, както има стратегически резерви от суров нефт и нефтени деривати? Защо преди последния сезон и сега в ГХ “Чирен” има рекордно ниски количества природен газ – ситуация която не се изостри до крайност само благодарение на меката зима? Кой е отговорен за това – като предварително Ви давам жокер – не е Булгаргаз?

4. Колко още време Ви трябва да осъзнаете, че в разгара на текущата криза и при очертаващите се стратегически и икономически рискове за България премахването на мораториума, съчетано със строга регулация на всички рискове операции при проучването и добива на природен газ и нефт, няма алтернатива и всяко забавяне е удар върху националната енергийна, икономически и финансова сигурност? В това число и върху благоденствието на българските граждани?

5. Всяка година България плаща на Русия над 5 милиарда долара за енергиен внос, които може да използваме като ресурс във вътрешното си развитие. Част от тях можем да използваме като инвестциии (самостоятелно или в съучастие) в проучване и добив на нефт и газ както и за изгражданее на алтернативна инфраструктура и доставки – примерно в рамките на газовия коридор Север – Юг. Докато събитията в Украйна и в други транзитни страни са извън наш контрол, посочените стъпки ще осигурят независим достъп, благодарение на собствения и на съюзниците ни контрол. За Ваше сведение разликата между себейстойността при добива на тези енергоресурси и цената, на която ги плащаме е над 4 милиарда долара?!? Нямаме ли нужда от тези пари, господа или трябва да ги даваме за чуждо благоденствие.

6. Колко още удари на съдбата трябват за да осъзнаете, че националната сигурност на страната предполага ясни и конкретни стъпки в посока привличане на инвестиции и технологии в сферата на проучавнето и добива, развитието и използването на кадровия потенциал на български геолози, инженери, в това число и на български или базирани у нас компании в сферата на проучването и добива.

Давате ли се ясна сметка, че в условията на мораториум не можем да очакваме никакви инвестиции и интерес към бъдещи търгове за лицензиране на проучване в блокове както на сушата, така и в акваторията, защото прецедентът на налагане на мораториума след кратка, но интензивна кампания при законно спечелен търг и промяна на позицията на държавата в света на бизнеса означава само едно – неопределен и висок политически риск, несигурна регулаторна среда. За Ваше сведение нито една голяма компания няма да инвестира в България стотици милиони долара при огромен риск, защото забраната върху използването на технологии за интензификация на добива, което е рутинна практика почти по целия свят, на практика блокира разработването на ресурсите и вдига границата на рентабилността до забранително високи равнища.

7 В условията на агресия на Русия спрямо Украйна Вие добре знаете, че е невъзможно да се случи проектът Южен поток. Комуникирано ли е това с руските ни партньори? Последствията от интервенцията на Русия в Крим и Украйна тепърва ще се развиват, но те неизбежно ще засегнат целия спектър от търговско-икономически отношения между ЕС и Русия, в това число и между България и Русия. До колко и в каква степен това ще се случи, зависи само от действията на президента Путин и това българското правителство вече трябваше да комуникира в Москва?

8. Има реална опасност България да не се позиционира оптимално и при транзита на алтерантивни доставки от природен газ от Ирак, Източното Средиземноморие и Близкия изток. Какви мерки предприемате срещу това? Процесът не е еднозначен, но горчивия опит с Набуко не оставя поле за самодоволство.

Господа министри,

Моля да иницирате незабавна отмяна на мораториума върху проучването и добива на шистов газ със съществуващите технологии и предприемете действия в посока оценка и управление на стратегическите рискове за националната енергийна сигурност свързани със събитията в Украйна. Заедно с моите колеги сме готови да предоставим цялата нужна информация и аргументация относно характера и начина за управление на рисковете при сондажни дейности, както и да се ангажираме в конструктивен и добронамерен диалог с екоорганизации, чиято позиция не изключва решение чрез граждански контрол и гаранции за безопасен добив..

С уважение

Илиян Василев

Посланик
Експерт по енергийна сигурност

« Украйна – затегнете коланите – задава се буря. Правителството мълчи. Nabucco is back, South Stream is out. »



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. nikikm - Този
30.03.2014 20:35
какво иска,да премахнем мораториума,като платим с цената на геноцид?! Защото срещу предложението му,стоят здравето на народа,годността на почвата,която ни храни,отровите в питейните води или просто казано превръщането ни в държава пустиня!
цитирай
2. gpjprim - Слава
17.04.2014 18:37

Този мръсник не заслужава отговор.
Ако това стане чашата на търпението на българите ще се изчерпи и тогава горко на
тези, ако са още на власт!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39751242
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031