Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.09.2013 19:11 - Бжежински осъжда военна намеса в Сирия
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 1134 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Бжежински осъжда военна намеса в Сирия

Източник

image

В интервю за Дойче Веле ( DW ) , бивш съветник по националната сигурност на САЩ Збигнев Бжежински денонсирано както изглежда неизбежна военна атака срещу Сирия , заявявайки, че администрацията на САЩ няма ясна стратегия за региона .

Збигнев Бжежински служил като съветник по националната сигурност при президента Джими Картър 1977-1981 , и се смята за един от най-изявените професионалисти в американската външна политика .

DW : След предполагаемите големи химически атаки срещу цивилни , изглежда, че някои военни действия срещу режима на Асад вече е неизбежно. Подкрепяте ли войната , и какво е отношението ви към тях?

Збигнев Бжежински : Вярвам, че тези мерки , ако се приемат , трябва да бъде част от по-широка стратегия. В противен случай той може да бъде наказателна отговор , но той ще реши дали проблемът ? Има ли стратегия да го решим? Кой е част от тази стратегия , и кой не е ? Това са въпросите, които мисля, че трябва сериозно да помисли , преди да се потопите в военни действия - които , може би, са морално оправдано, но , въпреки това, със сигурност имат нежелани последствия .

DW : Мислите ли, че администрацията на Обама има по-широка стратегия за Сирия за периода след прекратяване на военните действия ?

ST : Ако има , то се съхранява в много дълбока тайна.

DW : Какви са плановете искали да видите?

ST : Мисля, че проблемът е в случая на Сирия е част от по-широка дилема свързана с вълнения в Близкия изток . Решаването на тези проблеми не може да се основава единствено на военна сила , и не трябва да зависи единствено от западните сили . Това ме изумява колко лесно Обединеното кралство и Франция изглежда да гласува в подкрепа на военни действия. Но също така не забравяйте факта, че и двете страни са бивши империалистически колониални сили в региона.

Предвид настоящата реалност на това, което аз наричам в моите книги "глобално политическо пробуждане " , политиката на сила - основава предимно на западния ( и , в някои случаи , и бившите колониални империи ) , не ми изглежда обещаващ път за окончателното решаване на регионалните проблеми .

DW : Споменахте необходимостта от разширена коалиция, която трябва да бъде част от всяко военно действие беше . Какво искаш да кажеш с това?

СБ : Мисля, че най-малкото , Турция трябва да бъдат включени в тези военни действия , ако те не се осъществи. И аз мисля, че одобрението на това решение следва да се оповестяват с всякакви средства - особено тези страни, които са в тяхното икономическо благополучие са силно зависими от стабилността на Близкия изток. Искам да кажа, някои от азиатските народи , които са толкова зависими от енергията , с произход от Близкия изток.

DW : Вие не спомена Русия в списъка си на страните . Какво мислиш, че ролята, която той трябва да играе ?

ST : Разумен ролята на Русия би било да се присъединят към международната общност в съвместното определяне на общи стандарти : A. ) решение за Сирия, Б. ) A -широк подход към Иран и ядрената му програма , и разбира се, V. ) активната подкрепа на решение на израелско -палестинския проблемът , който създава някои триене.

По мое мнение, с всичко това трябва да бъде да се разбере по-широк контекст , а не само ограничен военен отговор от страна на малък брой западни страни , някои от които не са най- значим исторически опит .

DW : Как си обяснявате факта, че администрацията на Обама не е особено опитват да обърнат ООН в усилията за решаване на проблема , а в действителност , вместо да се опитва да спечели подкрепата на НАТО?

ST : Аз не съм сигурен , че си прав в този случай, в характеристиката на администрацията на Обама . Мисля, че тя се зарадва, да се сдобият с санкциите на ООН , но се опасява, че тези усилия ще бъдат блокирани руски, и евентуално - на китайски. За мен това означава, че значителна част от сериозен дебат трябва да се проведе с държави, които се смята, че по някакъв начин могат да бъдат засегнати от последствията бърза ескалация на насилието в региона.

С две думи - проблемът е, че въпросът е много по-широк от Сирия, и не го третира като чисто сирийския въпрос. Това е първото , и на второ място - за отговор на сериозни морални престъпления като химическа атака , за да бъде част от нещо, което трябва да имате предвид стратегическите цели , а не само да наказателни операции .

DW : Какво влияние очаквате или страх след евентуална военна атака срещу режима в Сирия ? Президентът Асад предупреди, че Сирия ще се превърне в нов Виетнам за САЩ . Какво мислите - колко сериозно е това ?

ST : Всяка аналогия има някаква степен на целесъобразност , но то също може да бъде подвеждащо. Мисля, че в случай на сирийския проблем , има много аспекти, които са различни от Виетнам - например в Сирия, там е доста значителна опозиция на Асад .

DW : В обобщение : В момента не сте убедени, че военни действия срещу Сирия е правилният ход ?

BZ : Аз не виждам този по-широк стратегически контекст . И аз съм загрижен , че страните в конфликта са също твърде тясна база - най-вече Америка и бившите колониални сили . Според мен , тя веднага създава политически проблем .

 





Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39971664
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930