2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. hadjito
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ambroziia
9. ka4ak
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. vesonai

Прочетен: 3736 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 27.11.2011 10:47
В пустинята Атакама в Чили местните учени заедно с колеги от Смитсъновия институт предприеха проучване на 75 скелети на китове, убити преди около 7,2 милиона години. Всички от тях лежали, само на няколко метра един от друг. Независимо от факта, че останките са били открити през юни миналата година, все още не може да се разбера как те са попаднали тук.
Костите са открити от работници, които са работили на магистрала. "Мисля, че те всички са умрели едновременно - като че ли, те били много дълго време на брега и са починали. Вярно е, точни данни, ние все още нямаме"- казва Никола Пенсън, куратор на отдела за изкопаеми бозайници в Националния музей за естествена история на Смитсъновият институт.
Останките са много добре запазени, както и площта, с размери около две футболни игрища. Преди това учените са успели да намерят кости на едри бозайници в Египет и Перу, но откритите в Чили със сигурност предизвикват най-голям интерес. От 75 кита на 20 практически не е бил повреден скелета. Въпреки това, броят на пълните останки на животинските трупове могат да бъдат повече - още не е изследвана цялата площ.
Въпреки това, освен останките на китовете, учените са открили останките на изчезнали водни и морски птици, които имат размах на крилата повече от 5 метра.
"Всъщност, това е една много необичайна ситуация, ние предполагаме, че животните са загинали там в относително дълъг период от време," - казва Ерих Фицджералд, специалист по гръбначни животни от Музея Виктория в Мелбърн.
Въпреки това, по мнението на друг учен - специалист по древни китове, Ханс Tюсон, китовете не са изхвърлени, най-вероятно те са се събрали в лагуната, но силно земетресение или силна буря са довели до това, водата буквално да се изпари, и животните са останали на сухото дъно. "Виждаме признаци на изпаряване на океанската вода. Това само потвърждава нашата версия, "- казва ученият.
С финансовата подкрепа на National Geographic Society, екипът от Смитсъновият институт използва сложни камери и лазерни скенери за улавяне на 3D-изображения на китовете, които могат да бъдат използвани по-късно за изработването на модели с реални размери.
Правителството на Чили е обявило зоната, където са намерени останките за особено охраняема територия, и възнамерява да предостави възможност на учените да извършат по-нататъшни разкопки.
Трябва да се отбележи, че пустинята Атакама е най-сухата пустиня. Атакама се намира в Южна Америка, в северната част на Чили и граничи на запад с Тихия океан, на север - с Перу, а на изток - с Боливия и Аржентина. В някои места, в пустинята вали дъжд, на всеки няколко десетилетия. Средно валежите в района на чилийския район Антофагаста е 1 мм на година. Някои от метеорологичните станции в Атакама никога не са регистрирали дъжд. Има известни доказателства, че значителни валежи в Атакама е имало от 1570 до 1971. В тази пустиня е регистрирана най-ниската влажност: 0%
Кликни върху снимките за пълно
изображение..






Земетресение със сила 8,8 разтърси Чили
Трусът в Чили е изместил земната ос, твъ...