Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.09.2011 17:36 - Броят на християните в Китай се е увеличил няколко пъти
Автор: zahariada Категория: Новини   
Прочетен: 2827 Коментари: 0 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Броят на християните в Китай се е увеличил няколко пъти

Източник 

image

Надпис под изображението: В Китай на неделната служба присъстват толкова вярващи, колкото не се събират във всички църкви в Европа. 

Невъзможно е да се каже точно колко християни  има в Китай в момента, но със сигурност техният брой расте.

Правителството твърди, че този брой не надвишава 25 милиона, в това число, 18 милиона протестанти и 6 милиона католици. Независими експерти смятат, че тази цифра е твърде ниска и трябва да се коригират данните. Според тях, в страната има над 60 млн.християни.

Новопокръстени има сред селяните в отдалечените села, и сред младите хора в големите градове.

Излизане в нелегалност

Китайското християнство има сложна структура, неразбираема за Запада. Така например, държавата смята католицизма и протестантството като две отделни религии.

През ХХ век, християнството е било свързано със западния империализъм. След комунистическата победа в гражданската война през 1949 г. всички мисионери са експулсирани от страната, но християнството не е забранено. Останали открити само тези църкви, които са се съгласили да пропагандират идеологията на комунистическата партия.

Но Мао вярвал, че религията е "отрова", а по време на Културната революция през 60-те и 70-те години, се опитал да я изкорени. След излизането на подземната християнска религия, тя не само била оцеляла, но и засилила позицията си, най-вече заради своите мъченици.

От началото на 80-те години, когато хората са свободни отново, да изповядват вярата си, църквите започнали постепенно да се увеличават.

Сега те са предмет на държавно управление на религиозните дела. На тях им е забранено да извършват религиозни дейности извън храмовете, техният призив е: "Обичай страната си - обичай религията си."

Партията пропагандира атеизъм в училищата, и в същото време, поема отговорността за "защита и уважение към религията, докато тя не изчезне"
.

Домашните църкви

Протестантите, както и католиците, имат официални църкви, а има и неформални.

Официално признати от Католическата патриотична асоциация, може да се номинират кандидати от техните редици, за ръкополагане за епископи. Независимо от факта, че тази асоциация е независима от Ватикана, китайските католици признават духовната власт на папата.

Но католически църкви има и нелегални, далеч повече от официалните, и са под егидата на Ватикана. Малко по малко правителството и Ватикана правят взаимни отстъпки. Днес, повечето от епископите ръкоположени и признати от правителството и църквата, но никоя от страните не признава превъзходството на другия.

Но в последните месеци на китайското правителство отново започва да огъва своята линия и посвещава ръкоположените епископи в духовен сан, въпреки опозицията на Ватикана. Последният, от своя страна, отлъчил един от посветените.

Във всеки случай, неправилно е да се пренебрегва становището на официалната църква.

В планините източно от Пекин, посетих село Howe Sanguy където старата католическа църква е от 14 век.

image
The Haidian Christian Church in Beijing was completely re-built to cope with rising numbers

Нито нахлуването на японските войски, нито културната революция не разклаща силната вяра на тези хора. В местната болница, която е в католическата крепост дълбоко в Монголия, монахините служат като медицински сестри.

От тези села, Католическата църква набира младежи и ги подготвя за посвещение в духовен сан.

Официалната протестантска църква се разраства по-бързо от католическата.

На сутринта след Великден, в сърцето на Пекин, присъствах на пет-поклонение. Всяко от тях имаше над сто и петдесет хиляди вярващи. Учениците бяха запълнили всички улици.

Въпреки това, броят на членовете на неофициалните "домашни църкви" са много повече. Такива "енории" са пръснати в цялата страна. Официалната църква се опасява, че тази религиозна прах ще доведе до социални вълнения.

Властите намират за неприемливо, че домашните църкви не смятат за свой дълг да се подчиняват на държавата или друг орган.

Държавата се страхува от влиянието на американския евангелизъм и пламенните религиозни идеи на домашните църкви. В действителност, това е по-скоро като местните китайски движение - харизматични, енергични и изпълнени с младост.

Млада и образована християнка ми казва за нейната църква: "В нашата църква, има около 50 млади специалисти. Всички работят здраво, нямат време за нищо, дори и ако се даде една минута, за общуване, трябва да поставите маската на щастлив, безгрижен човек, но дълбоко в себе си мислиш само за свойте проблеми."

"В църквата хората чувстват топлината, гостоприемството ... те чувстват, че са обичани, и мнозина от тях идват само за това."

Алфа курс по брачно-семейни отношения

Един учен, работещ за правителството, ми каза, че правителството предпочита да игнорира домашните църкви, защото те, за разлика от Фалун Гонг не са заплаха. Ако някоя църква нарушават границата, и провежда своите богослужения по улиците, както се случи тази година в Пекин, правителството ще трябва да предприеме сериозни действия.

В някои области, правителството смята, че християнството е път към "хармонично общество" - широко разпространен лозунг сред китайското население. Западно евангелския Алфа-курс по брачно-семейните отношения е предизвикал особен интерес в страната, на първо място, заради проблемите с увеличаване на разводите сред китайските младежи.

Сега има още един въпрос, който следва да вълнува властите - защо толкова много хора се обърнаха към църквата?


Много пъти съм чувал хората да говорят за "духовна криза" в Китай, тази фраза дори прозвуча от устата на премиера Ван Цзябао. По-възрастното поколение, видяхме как едно общество, основано на принципите на марксизма-ленинизма, се превръща в най-примитивното капиталистическото общество на земята.

Младите хора, в преследване на пари, забравиха за това, какво е доверието към хората, към по-старото поколение, към социалните, политически и църковни институции.

Един от водещите религиозни философи на Китай, професор Хи Хуанг Ху от Университета в Ремнин, заявява: "Служенето на Мамона стана основната цел в живота на мнозинство от нас."

"Но, на други хора все още нещо им липсва, и те се опитват да намерят смисъл в нея. Когато най-накрая се запознаят с християнството, разбират - това е, което те са търсили. "




Тагове:   Китай,   християнство,


Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39951458
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930