Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.11.2022 16:18 - ОСЕМКРАТНИЯТ ПЪТ НА ДОБРИЯ ХАРАКТЕР
Автор: zahariada Категория: Лични дневници   
Прочетен: 307 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 15.11.2022 16:19

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  ОСЕМКРАТНИЯТ ПЪТ НА ДОБРИЯ ХАРАКТЕР

2 ноември 2022 г


image  

Gary Z McGee , сътрудник
Waking Times

„Наблюдавайте мислите си, те стават думи. Гледайте думите си, те се превръщат в действия. Гледайте действията си, те се превръщат в навици. Гледайте навиците си, те стават характер. Гледайте характера си, защото той става ваша съдба. ~ Франк Аутлоу

Силният характер зависи от осем основни добродетели: смелост, любопитство, умереност, смирение, свобода, чест, мъдрост и хумор. Тези добродетели са жизненоважни стъпала на стълбата към постигане на цялост в характера.

Смелостта освобождава характера, любопитството развива характера, умереността балансира характера, смирението основава характера, свободата стабилизира характера, честта обединява характера, мъдростта ръководи характера, а хуморът надделява над характера. Нека го разбием.

1.) Смелост:

„Без смелост не можете да практикувате нито една друга добродетел последователно.“ ~ Мая Анджелоу

Смелостта е основата на човешкото съвършенство. Преди която и да е друга добродетел да може да бъде реализирана, смелостта трябва да се самоактуализира. Първо трябва да дойде смело отклонение или няма „първо“. Месечен цикъл. Ето защо е от изключителна важност да водите начин на живот, основан на смелост, вместо начин на живот, основан на комфорт.

Без първоначалния скок на смелостта няма свобода, няма превъзходство. Без смелост човек е просто ограничен до конвенционалното, възпрепятстван от капризите на другите, затворен в кутията на статуквото и възпрепятстван от остарели разсъждения. Без смелост третото око остава калцирано, сковано, сляпо.

Със скока на смелостта обаче човек се еманципира. Светът се отключва. Умът се откопчава. Душата се откопчава. Задръжките се разтварят и се проявяват случайността, адаптивността и импровизацията. Границите се превръщат в хоризонти. Зоните на комфорт се простират в приключение. Разделяш дима. Разбиваш огледалата. И славата на пътя се разкрива.

 

  • 2.) Любопитство:

„Ако не живеете в страхопочитание, значи не обръщате внимание.“ ~ Руми

Любопитството е от съществено значение. Това е горивото, което ни изстрелва отвъд вярата. Това е лекарството за болестта на сигурността.

Истинското любопитство е дълбоко, първично, поглъщащо, въображаемо и жадно за актуализирано знание, което има потенциала да остави остарялото знание в покой.

Любопитството е най-добрият екзистенциален механизъм за изравняване. Той принуждава мислите ни да излизат извън кутията, разширява зоната ни на комфорт, разбива вкоренените мисловни парадигми, държи ни пред кривата и избутва границите на всички неща, които сме приели за даденост.

Любопитството е на ръба на утрешния ден, смее се в бездната, отбягва дребномислещата перспектива на нашето енорийско минало и зяпва в учудване и диво учудване в mysterium tremendum et fascinans на Великата мистерия.

3.) Умереност:

„Най-доброто количество имущество, което трябва да имаме, е това, което е достатъчно, за да ни предпази от бедността и което все още не е далеч от нея.“ ~ Сенека

За щастие здравето е еталон за умереност. Това е сърцевината на универсалния закон. За съжаление, този показател е скрит в „език, по-стар от думите“, който понякога може да изглежда невъзможен за декодиране. Умереността е тайният декодер на Health.

Въпреки че някои неща трябва да бъдат модерирани повече от други, екстремизмът във всичко е проклятие за здравето. Можем да дишаме твърде много кислород. Можем да пием твърде много вода. Можем дори да живеем твърде много в момента. Чрез умереността откриваме здравето. И чрез здравето ние сме свободни да практикуваме умереност. Поддържаме личното си здраве чрез умереност, за да може здравето като цяло да се прояви. Както Ганди мъдро предложи: „Живей просто, за да могат другите просто да живеят.”

Тогава едно добро правило е следното: умереност във всички неща, включително умереността. По този начин ние проактивно инжектираме баланс в космоса, като в същото време се наслаждаваме на живота. Ключът е да поемем отговорност за последствията както от нашите умерени, така и от неумерени избори. Трудно, но тук смирението влиза в игра.

4.) Смирение:

„След екстазито, прането.“ ~ Джак Корнфийлд

Изследванията показват, че здравословната доза смирение помага за предпазване от екстремизъм, поляризация и пристрастия. Когато сме смирени, можем да признаем, че сме грешни, несъвършени и несигурни. Дава ни смелост да признаем, когато грешим.

Без смирение е по-вероятно да станем жертва на когнитивен дисонанс. Без смирение ние сме заслепени от вярата и затънали в саморъчни идеологии и остарели традиции. Без смирение е по-вероятно да бъдем замъглени от гордост. Без смирение самосъжалението надминава самоупълномощаването и Егото царува върховно, докато изтласква Душата.

Смирението ни връща обратно на земята. Разплита корените, разкрива костите, удря в сърцевината на човешкото състояние. Разкрива, че магьосникът зад завесата винаги сме били ние. Избутва главата ни над ръба на бездната. Излага нашите ореоли като смъртни спирали. Това ни измъква от нашия собствен път.

Тази сръбска поговорка го казва най-добре: „Бъдете смирени, защото сте направени от пръст. Бъдете благородни, защото сте направени от звезди.

 

 

 

5.) Свобода:

„Търсете свобода и станете пленници на желанията си. Търсете дисциплина и намерете своята свобода.“ ~ Франк Хърбърт

Свободата не е даденост. Трябва да се заслужи. То трябва да се култивира, практикува и да се действа ежедневно. В момента, в който свободата се приема за даденост, е моментът, в който тя се губи.

Свободата винаги е бунт. Това, срещу което се бунтува, е всичко, което се стреми да попречи на прогресивната и здравословна еволюция на човешкия дух. В разбиващата се равнина на един несвободен свят, свободен човек е този, който първо поставя кислородната маска върху себе си, за да бъде там за тези, които са неспособни или които не знаят факта, че не са свободни.

Както каза Жан Пиаже, „Ние организираме нашите светове, като първо организираме себе си.“ И така, самоорганизацията (самодисциплината) е първата стъпка към свободата. Следователно свободата е кулминацията на спечелването на свобода чрез самодисциплина и след това държането на света отговорен.

6.) Чест:

„Почти всички хора могат да издържат на несгодите, но ако искате да изпитате характера на един мъж, дайте му власт.“ ~ Ейбрахам Линкълн

Ядрото на честта е честността към себе си. Не можем да бъдем почтени без себечестност. Когато честността поставя характера в перспектива, честта обединява характера. Истинската чест е да сме отговорни с нашата сила.

Преди всичко честта е отговорност. Ако не сме отговорни с властта си, тогава ставаме нейна пионка. Да бъдеш пешка на властта е опасно, защото властта ни кара да вярваме, че винаги сме прави. Когато сме отговорни със силата си обаче, е по-вероятно да признаем, че може да грешим. И тъй като погрешното и несъвършено човешко състояние е склонно да греши за много неща, трябва всички да поемем отговорност с нашата сила, за да не станем негова пешка.

Ако владеем властта си над другите, ние сме непочтени. Ако използваме силата си, за да помогнем на другите да процъфтяват, ние сме почтени. Ако трупаме власт за сметка на другите, постъпваме непочтено. Ако изкупваме властта, за да дадем възможност на другите, ние не само сме почтени, но и престижни.

7.) Мъдрост:

„Ние не сме снабдени с мъдрост, ние трябва да я открием сами след пътуване през пустинята, което никой друг не може да предприеме вместо нас.“ ~Марсел Пруст

Мъдростта не може да бъде преподавана. Знанието може да се преподава, уменията могат да се преподават, но не и мъдростта. Можем да открием мъдростта, можем да я изживеем чрез опит, можем да се потопим в нея и да излезем от нея в състояния на потока, можем да направим чудеса с нея с нашите творчески сили след това, но не можем да я преподаваме.

Мъдростта е също толкова неопределима. Той е мистичен, нуминозен и трансцендентен. Може дори да е глупаво, ексцентрично и необичайно. В него има детски елемент, който смирява майсторството, точно както има зрялост, която се извисява над наивността.

Преди всичко мъдростта е повишено състояние на яснота. Това е свежест на приповдигнат дух. Това е триока сова на висок клон. Това е дълбоко чувство за хумор, което не е обезсърчено от знанията, опита и премеждията, които са го породили. Най-вече Мъдростта има средствата да се измъкне от пътя си.

Както Лао Дзъ мъдро е казал: „За да постигнете знание, добавяйте неща всеки ден. За да постигнете мъдрост, премахвайте нещата всеки ден.”

8.) Хумор:

„Индивидът се разкрива по-пълно в играта, отколкото по който и да е друг начин, а играта има по-голяма оформяща сила върху характера и природата на човека, отколкото всяка друга дейност.“ ~ Лутър Гулик

Хуморът е единствената добродетел, която е трансцендентна. Вижда как характерът е точно това: герой, хванат в рамките на трагикомедия, който се издига през сцената на твърде смъртните. Вижда краката на героя от глина. Но също така вижда крилете на героя. Той почита и двете чрез смях, роден от лекомислие.

Такава лекомислие създава мощна гравитация. Азът става магнетичен. Когато си гъвкав в хумора, привличаш света към себе си. Можете да се посмеете искрено на цялата сериозност на егото. Дребнавостта пада от теб като вода от гърба на патица. Вие ставате трансцендентни, необвързани, непобедими.

Доброто чувство за хумор е венецът на добрия характер, а душата е венецът. Това е златната коронна чакра на характера, искряща във вечната нощ, фар на надежда в мрака, фар на мрака в ослепителната светлина, символ на рециклирано майсторство, което почита Великата мистерия въпреки нашия твърде смъртен гняв.

 

за автора

Гари "Z" Макгий ,  бивш специалист от военноморското разузнаване, превърнал се във философ, е автор на  Birthday Suit of God  и  The Looking Glass Man . Неговите творби са вдъхновени от великите философи на епохите и неговия широк буден поглед върху съвременния свят.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39961775
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930