Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
За този блог
Автор: trakietsadobri
Категория: Лични дневници
Прочетен: 814738
Постинги: 584
Коментари: 710
Гласове: 4141
Постинг
27.11.2020 00:18 - Не на онлайн времянката, да на срещите с изкуствата, науките и просветата
Автор: trakietsadobri Категория: Лични дневници   
Прочетен: 2268 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 27.11.2020 10:25

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Има дебат за заплахите и ползите от многобройните срещи между хората.
Въпреки това този текст няма да е “здравно-политико-икономически спорт”, а е щастливо личен разказ за многобройните ми днешни срещи с безчет примери из красотата на изкуството.

Ще споделя с вас наивни мисли из днешната ми кратка разходка през залите на Националната художествена галерия – намираща се в сърцето на столицата ни, в пространството между: храм-паметник „Свети Александър Невски“, части от Медицинския факултет и части от Ботаническата градина на Софийският университет „Св. Климент Охридски“, паметника на Левски и Националната художествена академия.

Националната галерия се намира в непосредствена близост и до: скалата на Иван Вазов, храм “Света София”, Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”, Ректората на Софийският университет, централната сграда на Българска академия на науките, истинската сграда на Народното събрание и много други кръвоносни артерии из сърцето на София, а и на родината ни.

Защо правя този дълъг увод из националните институции?
Защото смятам, че е погрешно да се затварят художествените галерии дори и за три дни, а камо ли за три седмици. Защото ако другите национални институции и университети уЖ могат да работят онлайн, то галериите не могат да бъдат разглеждани онлайн.

Всеки, който е виждал истинска картина, а след време снимка на същата в интернет, няма как да не признае, че двете наистина нямат нищо общо, въпреки далечната прилика!

За да видиш колко огромна е разликата между извечно живото изкуство, което рисува с ръка и четка картини, а не прави кино копия на уЖ същото - за да го видиш и разбереш е нужно да посетиш галерия. Да се срещнеш с картината или скулптурата на живо – през сетивата, тялото и разума. Да крачиш напред-назад из галерията, да разглеждаш и от тук, и от там, да се чудиш и удивляваш от това колко жива е картината – как грее из времената и проявленията на човечеството.

Нарисуваната от художник картина не е нещо случайно или кино снимка!
Картината е може би най-древното човешко изкуство и наука! От картините са тръгнали и буквите, и цифрите, и нотите ни – да не говорим за пропорциите, 3D-графиката, схемите, чертежите, дизайна, анимацията, киното. Художниците и музикантите са първите, които са започнали да будят човека да вижда и чува.

Не бива да затваряме галериите и концертните зали дори и за три дни,
защото после кой ще ни помага да виждаме и чуваме красивото и хармоничното?!



Не бива да затваряме и училищата, академиите и университетите.

Болестите не изчезват за три седмици или три месеца! Нужно е много бързо да осъзнаем пропуските си и да разработим първо модели, а после начини и графици за това как да се направи така, че през януари галериите, концертните зали, училищата, библиотеките и театрите да работят на живо през поне 70-80% от времето. Не е адекватно да ги слагаме в един кюп с баровете, заведенията и моловете, които първи, втори и трети трябваше да затворим ако приемаме, че болестта го налага.

Галерията-музей, Музикалната зала, Театралната зала, Библиотеката – всички те са Училище, Академия, Университет! Ако те не работят пълноценно няма от къде да дойдат онези най-будни примери, които да спасят всички останали. Нужно е час по-скоро да се намери път и график как те отново да заработят преобладаващо на живо, защото ако това не стане после няма да има нулева година, а месеци и години простотия до шия.

Спирам със здравната тематика и се връщам на разказа за безчет живи срещи с красивото.
Националната галерия е удивителна, не само защото притежава една от най-големите сбирки с творби на изобразителното изкуство на Балканския полуостров и в Европа, а защото сред тях има безчет приказно-живи картини и скулптури.

На мен, както сигурно се досещате, най-любими са ми българските майстори, но освен тях в галерията можете да видите африкански маски и скулптури, католическо изкуство, будистко изкуство, индийски и други азиатски скулптури. Богата сбирка от европейски и японски картини и графики. Има какво да разглеждате с дни, месеци, години! Ходил съм в галерията поне дузина пъти, а всеки път съм все по-очарован.

Днес следобед разполагах с едва три часа, затова разглеждах главно любими картини от български художници: Владимир Димитров Майстора, Иван Милев, Златю Бояджиев, Ненко Балкански, Цанко Лавренов, ...

Освен тези най-известни и любими майстори, в галерията има и безчет други приказни творби – например, картините на: Вера Недкова, Вера Лукова, Славка Денева, Лиляна Русева, Калина Тасева, Елена Карамихайлова, а също скулптурите на Васка Еманоилова, Мара Георгиева, Иван Лазаров, Андрей Николов, ...

https://nationalgallery.bg/bg/collections/
Националната художествена галерия работи от вторник до неделя, а най-достъпна е в четвъртъците когато билетите са на символична цена от два лева. За жалост работното им време е от 10.00 до 18.00 часа, но ако работите в график, или като мен имате щастливо стечение на обстоятелствата да сте свободни за няколко часа в някой четвъртък, горещо ви препоръчвам именно този ден. Защото ако дадете по-малко пари за вход, ще можете да инвестирате спестеното в красиви картички или малък албум от магазина към галерията. Аз обичайно постъпвам така и винаги е много приятно.

Нещопис: Имам още една кауза.
Винаги когато посещавам галерия-музей, когато се случи разговор с уредниците или други служители, се старая да споделям идеята, че ще бъде много позитивно ако има един ден от работната седмица на галерията, в който работно им време да бъде от 12.00 до 20.00 часа – например в сряда или в четвъртък.

Молбата ми е, ако идеята ви се струва разумна и ви допада – правете като мен споделяйте я с уредниците на галериите и музеите, за да успеем да ги убедим.



Гласувай:
4



1. wonder - Съгласна съм напълно с каузите т...
27.11.2020 10:24
Съгласна съм напълно с каузите ти!
Галериите би трябвало освен удълженото работно време, да имат и поне един безплатен, като вход, ден.
Квадрат 500 е с 10 лв. вход. Нац.худ.галерия /Двореца/ - 6 лв. Нац.исторически музей - 10 лв.
Удоволствието не е като в Лувъра, но си е наше. :)))
цитирай
2. trakietsadobri - Нашите национални галерии и музеи далеч не са малки дори и в световен мащаб.
27.11.2020 10:40
Фондът на Националната галерия е от над 60 000 произведения на изкуството. За жалост в Квадрат 500 са изложени постоянно може би едва около една десета от целия фонд. Галерията има и богата сбирка от икони, част от които могат да бъдат видени в криптата на храм-паметник „Свети Александър Невски“.

Националната ни галерия е по-малка от най-големите музеи по света, но надали има повече от двадесет-тридесет галерии в Европа с по-богата и многолика сбирка от тази, с която разполагаме в София.

Родината ни е древна и има изключително богата култура и изкуства.
цитирай
Търсене

Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031