Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.04.2022 12:36 - Пет причини Анди Уорхол да е толкова популярен в момента
Автор: zahariada Категория: Изкуство   
Прочетен: 251 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 05.04.2022 12:37


 Пет причини Анди Уорхол да е толкова популярен в момента

Публикувано: 29 март 2022 г., 11:56 ч. BST

https://www.youtube.com/watch?v=oG6fayQBm9w&feature=emb_imp_woyt
https://www.youtube.com/watch?v=aeC76ncf66w&feature=emb_imp_woyt

image

Анди Уорхол, като изображение на един от копринените му екрани, се умножава. Изведнъж той е навсякъде: в документални сериали ( Дневниците на Анди Уорхол в Netflix и Америка на Анди Уорхол по BBC), в пиеси ( The Collaboration at the Young Vic в Лондон) и скоро, в аукционна къща (неговата картина на Мерилин Монро излиза в продажба в Christie"s през май).

 

Така че защо сегашната мания по поп изпълнителя? Вярваме, че има поразителни резонанси с нашия съвременен момент, които може да подхранват възраждането. Ето пет от тях:

 

1. Войни, смърт и бедствия Началото на 60-те години на миналия век беляза време, когато, подобно на нашето, напрежението в Русия беше високо и медиите бяха затрупани от сцени на насилие (Виетнам често се смяташе за прокси война между САЩ и СССР ). Серията „Смърт и бедствие“ на Уорхол използва същата техника на копринено сито като неговите емблематични, кичозни произведения на изкуството за супа, само че този път използвайки изображения от вестници като изходен материал (самолетни катастрофи, отравяния, расови бунтове и самоубийства, за да назовем само няколко). Повтарящият се процес на ситопечат имаше зловещия ефект на един вид естетизирано посттравматично стресово разстройство, предизвикващо желание за апатия във времена на неизбежна трагедия. „Да бъдеш машина“ (една от най-цитираните мантри на Уорхол), да не чувстваш нищо, беше върховният бягство.

 

2. „Голямото C“ Почти половин век преди да се превърне в една от глобалните горещи точки за смъртни случаи от COVID, Ню Йорк се очертава като епицентър на кризата със СПИН. През 80-те години на миналия век Уорхол губи много приятели от болестта и изразява ежедневен ужас в записите си в дневника. В много отношения това говори за собствените ни тревоги в ерата на коронавируса. Той сардонично нарече СПИН „голямото C“, след като медийните заплахи доведоха до широко разпространената категоризация на болестта като „ гей рак “. В последните му произведения на изкуството виждаме връщане към по-ранния му стил, но със забележими религиозни теми, преработка на Тайната вечеря на Леонардо да Винчи . Някои произведения от тази последна серия дори включват заглавия от по време на кризата със СПИН, сякаш в някакъв последен акт на религиозна реституция или може би иронична молба.

 

  3. Прегръщане на "swish" В първите дни на кариерата му странността на Уорхол го направи аутсайдер. Големи имена като Джаспър Джонс и Робърт Раушенберг го описаха като твърде „смахнат“, защото не успя да се представи убедително на нюйоркската арт сцена.

 

Прочутата Сребърна фабрика се превърна в пространство за Уорхол, за да прегърне замаха, като посрещна пъстра група от сътрудници на ЛГБТК+, много от които са увековечени в песента на Лу Рийд Walk on the Wild Side . Неговата портретна поредица Дами и господа празнува красотата и разнообразието на гей сцената в Ню Йорк, като извежда на преден план драг кралините и цветните транс жени, най-известната активистката на Stonewall Riots Марша Джонсън . Приобщаващата визия на Уорхол говори за ново поколение LGBTQ+ младежи, вдъхновени от изявени странни икони, от Оли Александър до РуПол.

 

4. 15 минути слава Уорхол беше потопен в света на знаменитостите, от основаването на лъскавото списание Interview Magazine до стартирането на шоуто си по MTV 15 Minutes на Анди Уорхол . Той постигна масова слава в началото на 70-те години на миналия век, като се бореше със звездите в Студио 54, много от които станаха обект на неговите портрети, включително Мик Джагър и Лайза Минели .

 

Уорхол разбира, че видимостта е ключът към славата: да бъдеш видян на точното място, в точното време, с точните хора. Коментарът му от 1968 г. за 15 минути слава е по-уместен от всякога. Той очакваше подобни на Ким Кардашиян, риалити телевизионна звезда, превърнала се в световна суперзвезда, както и моменталната слава на обикновените хора, благодарение на вирусните моменти в TikTok, Instagram и YouTube.

 

5. Човекът зад изкуството Последната вълна от съдържание на Уорхол влива на художника с новооткрита уязвимост, която ни кара да се усъмним и преоценим кой всъщност е бил той. Дневниците на Анди Уорхол ни представят дълбоко погрешна, но завладяващо човешка фигура, далеч от роботизираната печатна машина, която толкова отчаяно се стреми да бъде. Изглежда, че в съвременното време мъжът или жената зад изкуството са също толкова важни – ако не и повече – от самото изкуство.

 

Преди всичко, тези скорошни изображения разкриват непрекъснато променящата се митология на Анди Уорхол – той продължава да бъде оформен от това, което искаме да бъде. Както каза теоретикът на поп арт Луси Липард : „Филмите на Уорхол и неговото изкуство означават или нищо, или много. Изборът е на зрителя.” Но едно нещо е ясно, сегашните прожектори върху Уорхол изглежда подсказват, че той отново е художник на момента.

 








Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. planinitenabulgaria - Най-популярната персона в момента е специалистът по атмониите бомби,
05.04.2022 13:55
англичанинът сър Едуард Хуйедар. Една дума да напише, спукват се да го четат откакто Путин плаши с ракети.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39741873
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031