Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.12.2019 10:42 - Изкуството на Юлиус Кронберг срещу времето
Автор: zahariada Категория: Изкуство   
Прочетен: 579 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 08.12.2019 10:47

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 image

Изкуството на Юлиус Кронберг срещу времето

 29 ноември 2018г J. Belenger 

http://www.renegadetribune.com/julius-kronbergs-art-against-time/

Връщам се отново с друг отличен шведски художник от 19 век, не толкова известен извън родната му Швеция, но чието творчество е популяризирано години след смъртта му чрез някакъв обрат на съдбата, както ще видим по-нататък, въпреки критици. Юлий Кронберг беше съвременник на други шведски художници като Карл Ларсон , Август Малмстрьом и Мартен Ескил Криле, всички те вече бяха представени в Renegade Tribune. Признавам, че заглавието на тази статия „Изкуството срещу времето“ би могло да се приложи и за множество други живописци, макар че трябва да подчертая, че съдейки по казаното в биографията му, Кронберг е живял от този идеал като въпрос на принцип до горчивия край. Предполагам, че всичко това е малък урок за характера и постоянството.

Следващата биография е в основата на шведската уикипедия на Кронберг, преведена и изцяло санирана. Този път трябваше да направя „реконструистична“ работа с превода, тъй като повечето части от него бяха малко неразбираеми дори след използване на Google translate. Взех и малко информация от уебсайта Galleria d"Arte Thule - информация, която също трябваше да "препиша" малко. Надявам се да ви хареса тази статия независимо.

биография

Йохан Юлий Фердинанд Кронберг (роден на 11 декември 1850 г. в Карлскрона, починал на 17 октомври 1921 г. в Стокхолм) е шведски художник. Кронберг украси много известни сгради в родната си страна и днес той е на видно място в Националния музей в Стокхолм.

Кронберг прекара младостта си с майка си и дядо си, защото баща му Густав Кронберг - бизнесмен, прекарваше повечето от времето си в шведската столица. Това беше през 1863 г., когато бащата на Кронберг му написа писмо с молба да работи с него в фабриката за пиани на Хофманс. Когато младият Юлий пристигнал, той открил, че работата, която му е била предоставена, всъщност е скучна и повтаряща се работа в офиса. Това беше двойно разочароващо, тъй като той вярваше, че е бил повикан да научи изкуството да прави музикални инструменти. Твърд и решителен, въпреки младата си възраст, на следващия ден Юлиус напусна работата.

Младият Кронберг не позволи този инцидент да го възпира да преследва други артистични амбиции. Когато навърши тринадесет години, той беше приет в Академията Констак в Стокхолм. Там той получава образованието си през 1860-те, а през 1870 г. печели златен медал за картината на Густав Васа, публикувана като печат в 400-годишнината от превода на Библията от 1941 г. В академията той се присъединява към Йохан Кристофър Боклунд , чийто опит в изкуствознанието той направи сам. Кратко време с Йохан Фредрик Хокерт също играе важна роля в артистизма на Кронберг.

Стипендия за пътуване го довежда в Европа през 1873 г. през Копенхаген, Дюселдорф и Париж. По време на кратко посещение във Венеция през 1875 г. Кронберг рисува Алегорията на пролетта , която е началото на поредица от цветни и въображаеми творби. Той също остава дълго време в Мюнхен, където идва да фокусира изследванията си върху декоративната живопис. Кронберг стана много впечатлен от цветния подход на Ханс Макарт , който заедно с задълбочените проучвания на старите майсторски творби постави основата на разкошното цветово третиране, което скоро се появи в неговото изкуство.

Йохан Фердинанд Юлий Кронберг в своето студио, най-вероятно през началото на 20 век.

Кронберг се установява в Рим през 1877 г., заменяйки наситения тъмен цвят на своята епоха в Мюнхен с по-светла хроматична палитра в контраст с предишните му картини. Примери за този нов подход могат да се намерят през лятото и есента , както от 1881 г. Кронберг търси своите поданици за своите образни картини в стиховете и историята на Австрия, но също така и в исторически и религиозни личности, които могат да се видят в картини като „Смъртта“ на Клеопатра (1883 г.), Давид и Саул (1883 г.), Кралицата на Саба (1888 г.) и Ипатия (1889 г.).

През 1886 г. Кронберг прекарва известно време във Верона, за да проучи средата, в която се е състояла трагичната любовна история на Ромео и Жулиета (измислено-мъдро), на която той иска да посвети картина (както е показано в галерията, той накрая рисува две различни творби на изкуство). Обратно в Рим той имаше възможността да се срещне с Елън Шоландер, в която се влюби. Те се ожениха през 1887 г. в Швеция. По незнайна причина Кронберг не покани семейството си на сватбата. Независимо от двойката, заселила се в Рим.

Подобно на много художници на своето време, Юлий Кронберг е страстен студент на теософските теории, които се състоят в търсенето на божественото, не чрез акта на вярата или разсъжденията, а чрез използването на въображение и чувство. След завръщането си в Швеция през 1889 г. той създава студио в северната част на остров Джургорден в Стокхолм. Получава и много задачи като архитектурен дизайнер.

Кронберг успя да нарисува три стенописи на тавана на западното стълбище на замъка Стокхолм между 1891 и 1894 г., както и картината Ерос и Богините на съдбата . Кронберг също рисува голям брой стенописи в двореца Холуилска в Стокхолм. Други произведения от същия вид включват таваните за купола на църквата Адолф Фредрик в Нормалм в Стокхолм, изобразяващи живота на Исус (не са включени в галерията).

Кронберг предприе последно пътуване до Вюрцбург, Венеция и Мадрид през 1894 г. Проучването е съсредоточено върху картините на тавана на Типоло. През 1895 г. Кронберг взема подновен търг за професорски пост в Кралската академия, но с голяма тъга от своите студенти той иска сбогом през 1898 г. След смъртта на Кронберг през 1921 г. ателието му е предадено на Северния музей и се премества, т.е. за сметка на Вилхелмина фон Холвил, до Skansen в Стокхолм.

Изкуството на Кронберг винаги е било вдъхновено от класическите майстори от миналото, в чиито творби се съдържала същността на истинското изкуство. Никаква концепция за модерност не може да оправдае загубата на чистотата на линиите, яснотата на формите и използването на цветове. През целия период на художествената си продукция Юлий Кронберг беше скандинавски представител на истинската академична живопис, винаги здраво вкоренена в традицията. Кронберг постави своята упорита вярност към тази традиция и пълната липса на отстъпки на преден план, в противовес на така наречената „модерност“. Тази тенденция му спечели тежка стигма от тогавашните критици. - от „Йохан Фердинанд Юлиус Кронберг  от Галерия д"Арт Туле.

Обложката на албума на ABBA за „Посетителите“, издадена на 30 ноември 1981 г. Рун Содерквист проектира корицата и снима групата в стая, съдържаща картината на Ерос на Юлий Кронберг. Стаята е студио Atelje в парк Skansen, Стокхолм. Trivia: „Посетителите“ беше един от първите записи, записвани и миксирани цифрово, и беше първият в историята, който беше натиснат на новия формат на CD през 1982 г.

Това одеяло от мълчание, което се стовари върху изпълнителя, бе разчупено неочаквано от популярната шведска поп група ABBA, когато решиха да направят фотосесия на себе си в студиото на Kronberg в Skansen за корицата на последния им албум, озаглавен The Visitors (1981). На изображението картината Ерос (1905 г.) може да се види на заден план. Този малък епизод имаше странния и неочакван ефект да доведе до вниманието на международната общественост работата на Кронберг. От този момент ателието на художника на остров Джургорден в Стокхолм се превръща в място за поклонение за всички, които обичат изкуството и неговите картини. Днес изкуството на Кронберг може да се намери на много места в Швеция, като например Музеят на изкуствата в Гьотеборг, гореспоменатото студио в Skansen, музей на Hallwylska и Художествен музей Калмар, наред с други.

Ако ви е харесала тази статия, моля, помислете за „закупуване на кафе“ на неговия автор или го споделете в социалните медии, ако можете (аз за един вече бях забранен от faceberg още 30 дни). Наздраве.

Референции 
- Julius Kronberg 70 Reproduktioner I Tontryck Efter (Книга) от Gleerupska Universitets-Bokhandeln Lund (1911) - PDF книга е достъпна онлайн . 
- Уикипедия на Julius Kronberg (Svenska) 
- Йохан Фердинанд Julius Kronberg Galleria d"Arte Thule 
- Посетителите (албум на ABBA) Уикипедия
- Блог на Le Prince Lointain 
- Студиото на Julius Kronberg в Skansen, уебсайт Тимоти Аткинс

Картини на Юлий Кронберг

  image„При източника“ (1914 г.)image„Вакханале“ (с.1921)image„Der Neue Spielkamerad“ (The New Playmate) (1873)image„Диана“ (1896 г.)image"Веста" (1918)image"Ерос" (1905)image„Сафо“ (1913)image"Sappho" (1913) [скица]image"Eros och Odesgudinnorna" (Ерос и богините на съдбата) [подробно] (1906)imageСтенопис с „Eros och Odesgudinnorna“ (Ерос и богините на съдбата) (1906 г.)image„Дейвид ох Саул“ (1885 г.)image„Ромео Ох Джулия Пе Балконген“ (1886)image„Ромео и Юлия I Графкапелет“ (1886)imageУдивителен портрет: „Портрет на Артур Хазелий (1833-1901)“ (1910)image„Портрет на момче“ (1888)imageТя преспа малко: „Късно за училище“ (1872)image„Главата на ангел“ (1898)image"Friluftskonsert" [подробно] (1898)imageЗа съжаление не се предлага в по-големи размери: "Harpespelande Kvinna" (1916)image„Аврора“ (1900 г.)imageВероятно една от най-пародираните картини, които съм виждал (проверете в Интернет): „Карл XII“ (1893 г.)image"Идилия" (1895)image„Скриване и търсене“ (c.1871)image"Ипатия" (1889)imageТази картина би могла да се нарече „Идилия разширена“: „Куртисеранде Пар I Грьонсканда Ландскап“ (1915 г.)image„Клеопатра“ (1883 г.) - Тази жена на пода е нещо, което не е толкова лесно да се рисува.image"Клеопатра" (1883) (Литография)image"Inslumrad" (заспал) (1883)imageКартина на тавана на Джулиус Кронберг (1890 г.) вътре в слотта на Kungliga.image„Портрет на Ирма фон Гейер“ (1895)image"Hvilande Danserska" (почиваща танцьорка) от Джулиус Кронберг.image„Хердегосе“ (1864) от Юлий Кронберг.image„Проучване за фондация Свеа“ (1891)image„Triptyk Med Sidostyckena Sommar och Host“ (рисуван 1876-1881)imageЗаглавието неизвестно. С всеотдайност от художника към Анна Норстед. Подписан и датиран от 1895г.image"Ofver Djupen Mot Hojden" (далеч отвъд Хойден) (1894)image„Проучване за Крака“ (1913)image„Ангелът“ от Юлий Кронберг.image"Nyarsnatt" (Нова година) (1911)image„Нимфа и фауни“ (1875)image„Kurtis I Skogsbacken“ от Юлий Кронберг.image„Света Сесилия“ (1923 г.)image„Маргерита“ (1898). Жалко е, че Кронберг има толкова забележителни портрети, които днес не могат да бъдат намерени в Интернет, сред които и тази на дъщеря му Маргерита.image"Preludium" (1905)  

Снимки на студиото на Юлий Кронберг в Скансен

  imageСтудиото на Юлиус Кронберг в Скансен.imageСтудиото на Кронберг (Снимка на Мари Андерсон).imageАтелието на Юлий Кронберг в Скансен: Жалко е, че невероятната живопис с коня Пегас никога не е била завършена.imageСтудиото на Юлиус Кронберг в Скансен.imageСтудиото на Юлиус Кронберг в Скансен.imageСтудиото на Юлиус Кронберг в Скансен.
 



Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39740540
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031