Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.07.2019 10:16 - Вътрешният живот на Рембранд: жив в срещата
Автор: zahariada Категория: Изкуство   
Прочетен: 489 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 05.07.2019 10:17

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  image

Близък план на “Аристотел с Бюст на Омир”, 1653,

от Рембранд ван Рейн. Маслени бои върху платно, 56 1/2 инча по 53 3/4 инча. Покупка, специални вноски и средства, дадени или завещани от приятели на Музея, 1961 г. (Метрополитен музей на изкуството, Ню Йорк) ИЗЯЩНИ ИЗКУСТВА Вътрешният живот на Рембранд: жив в срещата Иконични изложби на изложба „В похвала на живописта: холандски шедьоври“ ОТ ДЖ. УАЙТ 16 юни 2019 г. Актуализирано: 17 юни 2019 г.

https://www.theepochtimes.com/rembrandts-inner-life-alive-at-the-met_2934148.html?fbclid=IwAR18k3e3sh-RTTLS0KJmoQaufHNjnn4B53MKU0qLMH3snpqmoP7-iT7m4Hs
     

Ню Йорк - Преди няколко години писах за един от британските британски художници-портрети, които често споменават едно от най-големите му вдъхновения - холандският маестро Рембранд ван Рейн от 17-ти век .

"Има толкова много артисти, които се връщат към великия майстор", казва Надин Оренщайн , кураторът на Метрополитен музея Друе Хайнц, отговарящ за отдела за рисунки и щампи.

Аз не съм художник, но съм почитател на класическите творби, затова се зачудих дали мога да разбера защо Рембранд продължава да вдъхновява най-добрите световни художници, дори и днес. Посетих експозицията на The Met: „В хваление на живописта: холандски шедьоври“, която минава на 4 октомври 2020 г. За първи път видях живопис на Рембранд в плътта, така да се каже.

image“Аристотел с бюст на Омир”, 1653, от Рембранд ван Рейн. Маслени бои върху платно, 56 1/2 инча по 53 3/4 инча. Покупка, специални вноски и средства, дадени или завещани от приятели на Музея, 1961 г. ( Метрополитен музей на изкуството , Ню Йорк) "Аристотел с бюст на Омир"

Изложбата започва с "Аристотел с Бюст на Омир" на Рембранд, "една от истинските икони на музея", казва Адам Ейкър в телефонно интервю. Той е куратор на изложбата и помощник-куратор в отдел „Европейски картини“ в „Мет“. Когато музеят го придоби на търг през 1961 г., казва той, десетки хиляди дойдоха да видят първата му инсталация, поставяйки рекорд.

"Това е шедьовър на Рембранд тази извисяваща се фигура [на Аристотел] но тя също има много интимни качества", казва Ейкър. - Това е сцена на този човек, изгубен в мисълта.

В картината гръцкият философ Аристотел от четвърти век преди новата ера полага ръката си върху бюста на поета Омир, толкова замислен и грижовен, колкото човек би поставил ръка върху застаряващ родител. Аристотел показва атрибути на успех и слава, като златна верига с медальон на неговия ученик Александър Велики.

Векове преди Аристотел Омир е печелил литературното безсмъртие със своите произведения " Илиада" и "Одисея". Може би Рембранд предполага, че Аристотел търси мъдрост от своя древен предшественик за прозрения в собствения си живот.

"Рембранд ни показва, че под тези атрибути има и вътрешен живот и много въпроси и дори съмнения за себе си", казва Ейкър.

Точната перспектива на Рембранд е неизвестна. Може би Аристотел претегля културното си влияние срещу Омир. Може би Аристотел се чудеше дали е напуснал света и неговия ученик Александър Велики с правилни указания и напътствия, или може би се е чудил дали тези външни признания изобщо означават нещо. Мога да си представя, че самият Рембранд обмисля тези въпроси за собственото си наследство.

Ясно е илюстрирано обаче, че изкуството не е просто описание на предмета. Изкуството олицетворява това, което не се вижда - създателят, художникът.

- Мисля, че Рембранд е за седящия, но винаги е и за Рембранд. Винаги става дума за четка, изработка, визия на художника ”, казва Ейкър.

Несъвършенства при рисуване

Особено с творбите на Рембранд картините му показват не само техническите си умения, но и невидимите качества на майстора: неговата личност, перспектива, грижа и характер.

17-ти век се смята за холандската златна ера на живописта и докато Рембранд вече е една от централните му фигури, той се откъсва от художествените тенденции по онова време. Заглавието на изложбата "В хваление на живописта " произлиза от публична лекция от 1641 г., дадена от незначителен холандски художник, Philips Angel, който празнува илюзионизиращите качества на холандската живопис.

Един от любимите примери на Ейкър за този илюзионен стил в изложбата е “Ваза с цветя” на Маргарета Хавърман. Той казва: “Виждате капки роса върху цветята. Виждате малки малки мравки. Колкото повече изглеждате, толкова повече подробности ще видите. "

image "Ваза с цветя", 1716, от Маргарета Хавърман. Масло върху дърво, 31 1/4 инча от 23 3/4 инча. Покупка, 1871 г. (Метрополитен музей на изкуството, Ню Йорк)

Хипердетайлирането и гладките идеалистични линии създават илюзионизиращо качество. Рембранд не се присъедини към този стил и използва по-големи, по-забележими, четки.

Холандия е нация от търговци, а художниците, включително и Рембранд, са повлияни от италианския Ренесанс, тъй като оригиналните произведения на този период, или препечатани, правят своя път на север. Композиционните елементи могат да се видят в творбите на Рембранд, които имитират художници като Рафаел, например.

Но Рембранд също се откъсна от идеализма, изобразен през епохата на Ренесанса, и представяше субекти, включително и себе си, с несъвършенствата, които видя. Тъй като снимките не съществуват за субектите, не е възможно да се каже дали Рембранд всъщност е реалистичен; но поне изглеждаше, че това е неговото намерение.

Автопортретът на Рембранд е ярък пример, илюстриращ критичното му, реалистично око.

image“Автопортрет”, 1660, Rembrandt van Rijn. Маслени бои върху платно. 31 5/8 инча по 26 1/2 инча, Завещание на Бенджамин Алтман, 1913 г. (Метрополитен музей на изкуствата, Ню Йорк)

Рембранд „изгражда до почти скулптурна степен. Той е доста невнимателен в предаването на признаците на стареене в собственото си лице. Под очите му се виждат тежки торбички, бръчки, прошарени къдрици - казва Ейкър.

Но автопортретът предполага повече. Rembrandt желаната автентичност и честност; не се страхуваше от недостатъците си. Той търсеше универсални истини с инструментите си от боя и четка. Това може да е една от причините, поради които Рембранд остава актуален и днес.

Вземайки човечеството, което той наистина е видял, Рембранд ни помага да видим собствената си човечност. Като виждаме нашето добро и лошо, има място за растеж. По същество изкуството на Рембранд се превръща в средство за вътрешен растеж - за индивида, който рисува, за самия маестро и за нас днес.

JH White е изкуство, култура и моден журналист, живеещ в Ню Йорк.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39943247
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930