Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.07.2019 13:03 - Рембранд и "Писането на стената"
Автор: zahariada Категория: Изкуство   
Прочетен: 240 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 03.07.2019 13:04


 image

“Празникът на Валтасар”, 1635-1638, от Рембранд ван Рейн. Маслени бои върху платно, 66 инча по 82 Ѕ инча. Национална галерия, Лондон. (Публичен домейн)

ИЗЯЩНИ ИЗКУСТВА Рембранд и "Писането на стената" Достигане до: Какво традиционно изкуство предлага сърцето

ОТ ЕРИК БЕС 29 юни 2019 г. Актуализиран: 30 юни 2019 г.

https://www.theepochtimes.com/rembrandts-inner-life-alive-at-the-met_2934148.html?fbclid=IwAR1ChRHBAjBFuKmtXkMfd8bEAiyZLdTmqA-jDNDLZLIAeV8boLNkEDrkDgY

     

Изглежда, че днес модираме живота си чрез това, с което избираме да се отдадем. Обичам суши и ти харесва пица с дълбока чиния; Харесвам Равел и ти харесва Бионсе. Тези избори сякаш дори ни определят.

Ерата ни не е съвсем уникална. През 1630-те години, когато Рембранд се опитва да се утвърди като художник на големи исторически сцени и когато библейските истории все още се считат за истории за разлика от обикновената митология, великият художник изобразява една библейска история, която се докосва до цената, заплащана за живот, само за да се отдаде. себе си.

Неговото “ празненство на Белшазар ” разказва историята на глава 5 в Библейската Книга на Даниил.

Историята на цар Валтасар

В Библията, Валтасар е син на вавилонския цар Навуходоносор , най-продължителният, най-могъщ цар на Вавилон и разрушителят на Соломоновия храм , свещен храм в древен Ерусалим.

Цар Навуходоносор открадна свещените артефакти на Соломоновия храм по време на неговото разрушение. След това, за да добавите обида за вредите и както е показано на Рембранд живопис , Валтасар притежава голямо угощение и употреби, които не откраднат съдове от Соломоновия храм да се пие вино и се сервира храна.

По време на празника обаче ръка се появява от въздуха и пише на стената: “МЕН, МЕН, ТЕКЕЛ, УФАРСИН”.

Най-накрая Даниел, благороден еврейски младеж и слуга на царя, тълкува посланието и според Националната галерия гласи: “Бог е преброил дните на твоето царство и го е сложил край; претеглили сте се в везните и намерили желание; царството ти е дадено на мидяните и персите. "

Даниел е възнаграден за тълкуването на посланието, а Валтасар е убит онази нощ.

Съобщение за всички времена

И така, какво може да означава тази картина и история днес за нас?

Аз го тълкувам като предпазливост от гордост и суета. Доброто е възнаградено и лошото се наказва. В този случай, Валтасар е злоупотребил със светите артефакти за горди и празни индулгенции в удоволствие и затова е принуден да се откаже от своето царство и от живота си.

Доброто Даниел е възнаградено за това, че има достатъчно разбиране за божественото, за да предложи тълкуване на неговите тайни. Неговото е по-истинско и по-дълбоко разбиране и връзка със свещеното.

Рембранд използва драмата на фигурите, за да изобрази добре тази сцена, но използва и елементи от типични холандски “ vanitas ” живопис.

Натюрмортните картини на Ванитас често съдържат ежедневни предмети, които са символи за временността на удоволствието и липсата на удовлетворение, произтичащи от материалните занимания.

Питер Клаз, съвременник на Рембранд, се смята за художник на ванитас и тези елементи могат да се видят в неговия известен "Натюрморт на Ванитас". края му, череп и кости върху книгите.

Всички те означават преминаването на времето или отлаганията на живота. Claesz се опитва да убеди внимателно своите зрители, че земните удоволствия и стремежи приключват и най-добре е да не губите време.

image “Натюрморт на Ванитас.” 1630, от Питер Клаз. Масло на панел, 15 Ѕ инча с 22 инча. Маурицхойс. (Публичен домейн)

Рембранд не е толкова фин в подхода си. Масата е пълна с храна, вино и свещените предмети, които ги съдържат. Фигурите носят хубави дрехи и скъпи бижута.

Една фигура отзад е забавна за всички с музика, а интересното е, че човекът, който свири музиката и човекът, слушащ музиката, са единствените, които сякаш пропускат „писането на стената“.

Налице са типичните елементи на ванитаския натюрморт. Рембранд обаче изглежда крещи на зрителите си, предупреждавайки ги да вземат под внимание опасностите от гордост и суета. Белшасар е показан да се блъска в собствената си чаша. Жената пред него е показана, че почти обърна чашата си с вино надолу: драмата на сцената я е препълнила.

Тяхните удоволствия и материални занимания вече не са от значение в голямата схема на нещата. Светлината от божественото послание привлече вниманието им, но е твърде късно.

Удоволствията на изкуствата  

Нещо повече, обаче, трябва да се каже за двете фигури, отклонени от божественото послание, въпреки драмата, която се случва около тях. Защо Рембранд изобразява музиканта и слушателя като единствените, които не се занимават с драмата на сцената? Какво казва той за изкуствата?

Изглежда, че той казва нещо подобно на това, което Сократ бе казал преди 2000 години: Изкуството, което само имитира удоволствията на живота, е отвличане от по-дълбоките, трансцендентни истини.

В тези модерни времена нашите свободи често са свързани само с нашата способност да избираме нашите индулгенции. В западното общество ние избираме нашите вкусове като индивиди и модираме живота си според тези избори.

Аз интерпретирам картината на Рембранд като предполагаща, че ако нашите избори са просто основани на нашите индулгенции, тогава ние никога не правим наистина свободата. Ако нашите избори не се основават на саморефлексия и опит за разбиране на по-дълбоки истини, тогава чрез нашето преследване и пристрастяване към временни и краткотрайни удоволствия, ние организираме собственото си унищожение.

Изкуството има невероятна способност да посочи това, което не може да се види, за да можем да попитаме: „Какво означава това за мен и за всеки, който го вижда?“ „Как е повлияло на миналото и как може да повлияе на бъдещето?“ „Какво означава това за човешкия опит?“  Това са някои от въпросите, които ще разгледам в поредицата „Достигане до: Какво традиционното изкуство предлага сърцето“.

Ерик Бес е практикуващ представител. В момента е докторант в Института за докторантура в областта на визуалните изкуства (IDSVA).  




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39749234
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031