Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.10.2020 10:23 - Големият бариерен риф е загубил половината от своите корали през последните 25 години
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 352 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 28.10.2020 10:24

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
    image

17 ОКТОМВРИ 2020 Г.ОТ НАНСИ АТКИНСЪН

Големият бариерен риф е загубил половината от своите корали през последните 25 години

Ново проучване установи, че по-високите температури на океана, предизвикани от изменението на климата, са причинили на Австралийския Голям бариерен риф да загуби повече от половината от коралите си от 1995 г. насам. Изследователите казват, че практически всички популации на корали по Големия бариерен риф са намалели поради многократни „избелващи събития“ през последните 25 години. Те заявиха, че опустошаването на коралите ще продължи, ако не се предприемат действия за смекчаване на причините за затоплящ се климат.  

„Установихме, че броят на малките, средните и големите корали на Големия бариерен риф е намалял с повече от 50 процента от 90-те години насам“, каза съавторът професор Тери Хюз от Центъра за върхови постижения на ARC за изследване на коралови рифове (CoralCoE) в Куинсланд, Австралия, в съобщение за пресата . „Спадът настъпи както в плитки, така и в по-дълбоки води, както и при почти всички видове.“

Хюз добави, че спадът е настъпил най-вече при разклоняващите се и кораловидни корали, големите структурни видове, които осигуряват местообитания за риби и други морски обитатели.

image Големият бариерен риф е загубил половината от коралите си през последните три десетилетия. Тъй като по-сложната коралова структура се губи, така и местообитанията на рибите. Кредит: Андреас Дитцел.

Големият бариерен риф, разположен в Кораловото море край бреговете на Куинсланд, Австралия, е най-голямата рифова система в света и е най-голямата единична структура в света, направена от живи организми. Състои се от над 2900 отделни рифа и 900 острова, простиращи се на над 2300 километра. Въпреки че е съставен и изграден от милиарди малки организми, известни като коралови полипи, Големият бариерен риф може да се види от космоса.

„Някога смятахме, че Големият бариерен риф е защитен от огромния си размер“, каза Хюз. „Но нашите резултати показват, че дори най-голямата и относително добре защитена рифова система в света е все по-компрометирана и в упадък.“

imageГолемият бариерен риф, видян от космоса. Кредит: НАСА

Изследователите, водени от д-р Анди Дитцел, също от CoralCoE, оцениха здравето и размера на кораловите колонии в рифа от 1995 до 2017 г.

„Измерихме промените в размера на колониите, защото проучванията на популациите са важни за разбирането на демографията и способността на коралите да се размножават“, каза Дитцел.

NOAA казва, че продължителните високи температури са опустошили части от рифа с избелване на корали. Избелването на корали се случва, когато коралите станат достатъчно подложени на топлинен стрес, за да изгонят основния си източник на храна, микроводораслите, които живеят в клетките им. Това оставя коралите да изглеждат толкова бели, сякаш са били накиснати в белина. Без водорасли рифът също губи основния си източник на храна, което го прави по-податлив на болести и смърт.

imageМоже ли коралът да оцелее при избелване? Ако причиненото от стрес избелване не е силно, известно е, че коралите се възстановяват. Ако загубата на водорасли се удължи и стресът продължи, коралите в крайна сметка загиват. Кредит: NOAA.

Избелващи събития в Големия бариерен риф са настъпили през 1998, 2001 и 2006 г. и през 2008-2009 и 2010-2011 г., с масово избелване през 2016 и 2017 г. Рифовете са способни да преживеят избелващи събития, ако щетите не са твърде големи и ако има достатъчно време между събитията за възстановяване. Хюз каза, че са необходими приблизително 10 години за „прилично възстановяване“.

Но продължаващото затопляне на океана може да попречи на някои рифове да възстановят някогашното си ниво на здраве, разнообразие и производителност. 

Dietzel казва, че едно от основните последици от размера на коралите е неговият ефект върху оцеляването и размножаването.

„Една жива коралова популация има милиони малки, бебешки корали, както и много големи - големите мами, които произвеждат по-голямата част от ларвите“, каза той. „Нашите резултати показват, че способността на Големия бариерен риф да се възстанови - неговата устойчивост - е компрометирана в сравнение с миналото, тъй като има по-малко бебета и по-малко големи разплодни възрастни.“

Екипът пише в своя доклад, че „Потенциалът за възстановяване на по-стари плодови корали е несигурен предвид нарастващата честота и интензивност на смущаващи събития. Систематичният спад в по-малките колонии в региони, местообитания и таксони предполага, че спадът в набирането допълнително е подкопал потенциала за възстановяване и устойчивостта на популациите от корали. "

Авторите казват, че ще продължат да изучават демографските тенденции на коралите, тъй като разбирането дали рифовете някога могат да се възстановят е от решаващо значение за разбирането на здравето на нашите океани в затоплящия се свят.   

„Няма време за губене - трябва рязко да намалим емисиите на парникови газове възможно най-скоро“, заключават авторите в своя доклад.

Допълнително четене:
Доклад, публикуван в Proceedings of the Royal Society
Press release
Will the Great Brrier Reef Recover / NOAA




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39746257
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031