Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.09.2019 17:00 - Прилепите са по-лоши, отколкото ние знаем, използвайки листа като „огледала“, за да намерите камуфлирана плячка
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 366 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 01.09.2019 17:01

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  image

(Juan Cruzado Cortйs / iNaturalist, CC-BY-NC-SA) NATURE

Прилепите са по-лоши, отколкото ние знаем, използвайки листа като „огледала“, за да намерите камуфлирана плячка  

MICHELLE STARR 2 август 2019г

Начинът, по който прилепите използват звук, за да намерят плячката си, е още по-умен, отколкото сме мислили. Оказва се, че прилепите с листни носове могат дори да намерят насекоми, които се крият от ехолокация.

В това, което е известно като акустичен камуфлаж, насекомите, които седят неподвижно върху листата, могат да бъдат защитени, тъй като ехото от вика на прилепа отскача от листата под същия ъгъл като бъг, ефективно маскирайки присъствието на насекомото.

Но това се случва само ако звуковите вълни ударят листото мъртво. Ако прилеп се приближи до листото под ъгъл, огледалният начин, по който звукът отскача, разкрива насекомото на гладния хищник. И прилепите са измислили това.

Това е откритие, което променя нашето разбиране за това как прилепите използват ехолокация - както и взаимодействията между хищник и плячка. И това може да ни накара да открием други начини, по които прилепите компенсират недостатъците на ехолокацията.

"В продължение на много години", казва екологът Инга Гейпел от Smithsonian Tropical Research Institute , "се смяташе, че това е сензорна невъзможност за прилепите да намерят мълчалива, неподвижна плячка, опираща се на листа чрез ехолокация сама."

Невероятните умения за ехолокация на прилепите са легендарни. Вместо да използват зрението за лов, както правят много нощни хищници, те правят пронизителни викове и писъци, които отскачат от заобикалящата ги среда, докато летят.

Това създава триизмерна карта, която прилепите използват за лов и навигация - същият принцип се използва за човешки технологии като радар и LIDAR, използвайки електромагнитно излъчване вместо звук.

Плосък лист отразява звуковите вълни доста силно, така че всяко насекомо, което седи неподвижно на този лист, би се маскирало от тези отразени вълни, когато се приближи от всеки ъгъл под по-малко от 30 градуса.

За да разберат как прилепите все още успяват да намерят насекомите, Гейпел и нейните колеги събраха пълен полусферичен 3D ехолокационен профил на листо с и без покой плячка. Отскочиха звук от листото от 541 позиции около него в полукълбо, за пет различни честоти, представляващи зов на прилеп.

От това те открили, че под ъгъл, по-голям от 30 градуса, звукът отскача от листо под същия ъгъл, в който е ударен. Това се нарича зрително отражение и е известно свойство на огледалата - затова, когато сте под достатъчно висок ъгъл, не виждате себе си.

image(Geipel et al., Current Biology, 2019)

След това поставиха четири уловени диви прилепи с големи уши ( Micronycteris microtis ) в заграждение с няколко фалшиви листа, неподвижна стрекоза и куп камери. Със сигурност достатъчно, прилепите почти винаги се доближават до плячката на листото от наклон ъгъл - ъгъла, под който насекомото ще бъде открито.

Това е гениално решение. И намеква, че прилепите все още могат да имат няколко трика нагоре по малките си ръкави.

"Може би има други начини, по които прилепите се справят с ограниченията на сонара", казва психологът Дитер Вандерелст от университета в Синсинати пред Smithsonian Magazine .

"Можем да намерим друго поведение при прилепите, които се справят с тези недостатъци."

Изследването е публикувано в Current Biology .

Научете повече
  1. Проучването вижда конвергентната еволюция в стотици локуси на ехолокация GenomeWeb, 2013 г.
  2. Само няколко прилепи GenomeWeb, 2017
  1. От механична обективност до инструментализираща теория: изобретяване на радиооносферни озвучители Chen-Pang Yeang, Исторически изследвания в естествените науки, 2012
  2. Акустични топологични изолатори с подволна дължина, използващи решетки за сода Zhiwang Zhang et al., Research, 2019



Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39921660
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930