Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.05.2019 09:53 - Видове паяци, открити да използват катапулт технология, за да хвърлят лепкави мрежи в плячка ... преди това учените смятаха, че само хора притежават такива техн
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 528 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 30.05.2019 09:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Видове паяци, открити да използват катапулт технология, за да хвърлят лепкави мрежи в плячка ... преди това учените смятаха, че само хора притежават такива техники за оръжия

18.05.2019 / От Итън Хъф

          Видове паяци, открити да използват катапулт технология, за да хвърлят лепкави мрежи в плячка ... преди това учените смятаха, че само хора притежават такива техники за оръжия

18.05.2019 / От Итън Хъф

  image


tps://www.newstarget.com/2019-05-18-spider-species-discovered-to-use-catapult-technology-to-fling-sticky-webs-at-prey.html?fbclid=IwAR1Nj5hiW344hl7n2_YpW02wz0d8Djc6TiYuGkk9DK8Bx5NNt6wdEvtGywI

Учени от Университета в Акрон в Охайо направиха още едно забележително откритие за тънкостите на животинското царство, които продължават да учудват дори най-ярките умове.

Вярваш или не, всъщност там има паяк, който не само може да завърти мрежата си в вдъхновяващо страхопочитание, но и да издърпа тази мрежа назад и да я сложи на плячката си като прашка - първата известна животно, която може да изпълни този невероятен подвиг.

Докато преди това се смяташе, че само хората са достатъчно умни, за да подреждат нещо в нещо, което искат да хванат, паякът триъгълник-тъкач притежава и тази способност, която експертите наричат ​​"усилване на мощността".

Публикувайки статия по темата в списанието Proceedings на Националната академия на науките (PNAS), изследователите в Охайо разкриват как паякът триъгълник-тъкач по същество катапултира себе си и своята мрежа към плячката си, използвайки тази еластична енергия, за да увеличи шансовете си успешен улов.

image
(Снимка на кредита: SI Han)

Тъй като паяжините на триъгълния тъкачен паяк са разтегливи, „еластичният откат“, който те произвеждат, позволява на това същество да използва силна сила и ускорение, за да улови следващото си хранене.

"Мисля, че това е просто невероятно изображение, за което трябва да се мислиш - паяците зареждат енергия в паяжина и след това я използват, за да хване плячка", казва Шийла Патек, биолог и експерт по механиката на животните от университета Дюк в Северна Каролина.

"Не мога да се сетя за друг пример, когато едно животно, знаеш, отнема нещо външно, което са построили и след това го е натоварило" по същия начин, добави тя, както е цитирано от NPR .

 

Вижте, науката не е „пристигнала“, но винаги открива нови неща

След като е заловил няколко паяци с триъгълни тъкани и ги е поставил във високоскоростни терариуми, изследователският екип от Университета на Акрон забелязал, че това мощно създание създава триъгълна мрежа от една нишка, която след това прекосява основното тяло на триъгълника и стената.

След като тази форма се генерира, паякът триъгълник-тъкач след това "ходи назад," затяга мрежата и изгражда тази еластична енергия "в целия триъгълник на мрежата," казва Сара Хан, биолог от Университета в Акрон, и проучването водещ автор.

Паякът триъгълник-тъкач всъщност намотава единствената верига между краката си, подобно на гумената лента, докато не стигне достатъчно, за да се подложи на прашка - понякога изчаква няколко часа, докато пристигне плячката. След това, когато времето е правилно, то освобождава мрежата и праговете навътре, улавяйки плячката си.

https://www.npr.org/assets/img/2019/05/14/Spidey-Sense.gif
(Снимка: PNAS)

"Когато усети плячката да удари мрежата, тя освобождава краката си от задната линия", казва Хан. "И това кара паяка и мрежата да се движат напред с това освобождаване на енергия, сякаш сте освободили тази гумена лента ... Това причинява трептения в мрежата, които започват да се заплитат в плячката."

Паяците на триъгълника-тъкач очевидно могат да изпълняват това действие отново и отново, улавяйки все повече и повече плячка, използвайки този уникален трик. Скоростта, с която го прави, според Хан, е равна на около 400 от дължината на тялото на паяка в секунда.

"Записвахме всичко това с високоскоростни видеокамери", обяснява Хан, добавяйки, че тя и нейният екип са използвали "проследяване на движението и софтуер, за да получат данните за местоположението, и от това успяха да уловят" неща като скорост и скорост ускорение. "

Макар че това не е първият път, когато учените наблюдават действието на паяка триъгълник-тъкач, това е първият път, когато механизмите му на действие са успешно количествено определени.

За повече новини за невероятни научни открития, които променят нашия свят, не забравяйте да проверите Progress.news . Също така можете да следите последните научни открития в Scientific.news .

Източниците за тази статия включват:

NPR.org

NaturalNews.com




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39936001
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930