Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.05.2019 13:20 - Птицата без полет изчезна, когато домът му потъна под вълните преди 136 000 години - след което се превърна в съществуване ОТНОВО в еволюционното чудо
Автор: zahariada Категория: Хоби   
Прочетен: 517 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 11.05.2019 13:21

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Птицата без полет изчезна, когато домът му потъна под вълните преди 136 000 години - след което се превърна в съществуване ОТНОВО в еволюционното чудо
  • Бялата птица изчезна, когато островният му дом беше потопен 
  • Атолът Алдабра потънал по време на пристъп на глобално затопляне преди последната ледникова епоха 
  • Вкаменелостите показват, че е починал и след това по чудо се е върнал на острова   

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7013987/Flightless-bird-went-extinct-136-000-years-ago-appeared-evolutionary-marvel.html?ito=social-twitter_mailonline&fbclid=IwAR2V-eyWJ_bL5l-U_59cucW10KW_d_BMNOfjGkMlgXOkrMhSTHzk9AvI6R0

От IAN RANDALL и JOE PINKSTONE ЗА MAILONLINE 

ПУБЛИКУВАНО: 10:46 BST, 10 май 2019 | АКТУАЛИЗИРАНО: 11:24 BST, 10 май 2019 г.

 

 

Птица, която не е била излетяла преди повече от 136 000 години, отново се появи в зашеметяващ изглед на еволюцията. 

Вкаменелостите на мадагаскарския остров подсказват, че бялата вълна от железопътна птица е изчезнала, когато островът, в който живееше, е потопен под океана. 

Смята се, че както островът се възстановява, така и населението на острова на нелетните птици.   

Превъртете надолу за видеоклип

image   5
     

Белите гърла железопътни птици (на снимката) изчезнаха, когато островната му къща беше потопена Вкаменелостите показват, че е умряла и след това по чудо се е върнала на острова.

Изследователи от Университета в Портсмут и Природонаучния музей в Лондон казват, че релсите завладяват остров Алдабра и накрая губят възможността да летят. 

Това гарантираше неговата смърт, когато земята, в която живееше, беше потопена под вълните по време на пристъп на глобално затопляне.  

Атолът Алдабра потънал под вълните, убивайки цялата местна флора и фауна, включително железопътната линия, чиято безхарактерност щяла да я направи неспособна да се премести.

Когато нивата на морето паднаха през следващата ледникова епоха, обаче, атолът се възобнови - както и безликите релси, привидно необезпокоявани от това, че са били принудени да изчезнат.

За да разберат как са се върнали, палеонтолозите Джулиан Хюм от Природонаучния музей и Дейвид Мартил от Университета в Портсмут сравнили железопътните фосили от преди остров, потънал с тези от преди, около 100 000 години.

Открили са, че релсите, които са живели на острова, след като са излезли от океана, имат и двете крила, които са се превърнали в напреднало състояние на безизходни и глезени кости, които се развиват в същата посока.    

Това означава, че един родителски вид железопътен транспорт, произхождащ от Мадагаскар, отделя два различни, но сходни вида безрелсов железопътен транспорт на атола Алдабра в рамките на хиляди години.

„Тези уникални вкаменелости предоставят неопровержими доказателства, че член на семейството на железопътния транспорт колонизира атол Алдабра, най-вероятно от Мадагаскар, и е станал независим независимо от случая“, казва д-р Хюм.

Този процес, където отделни видове със сходни или паралелни адаптации се развиват от един и същ прародител в различни моменти във времето, е известен като „итеративна еволюция“. 

 

„Не знаем за друг пример в релсите или за птиците като цяло, което очевидно демонстрира това явление“, казва професор Мартил.

"Само за Алдабра [...] има налични доказателства за вкаменелости, които показват ефектите от промяната на морското равнище по време на събития на изчезване и реколонизация", добави той. 

Бялата решетка е птица с размер на пиле, роден в Мадагаскар, който живее в тропически или субтропични влажни низини и мангрови гори. 

image   5
     

Бело-ширената железница (на снимката) е птица с размер на пиле, роден в Мадагаскар, който живее в тропически или субтропични влажни низини и мангрови гори

image   5
     

Атолът Алдабра е пръстенно образуван коралов атол, който първо е израснал от океана преди около 400 000 години. Смята се, че железопътната линия Алдабра е последната птица без полет, живееща в Индийския океан

Релсите са агресивни колонизатори на изолирани острови, които изпитват чести бум на населението и излизат от Мадагаскар в голям брой.

Онези, които мигрират на север или на юг, обикновено се оказват удавени в огромния океан, докато онези, които се отправят на запад, достигат Африка, за да се изправят пред тежко хищничество.

Въпреки това, тези, които летят на изток, могат да достигнат до един от многото съседни острови, които включват Мавриций - известен веднъж, дом на друга птица без полет, додо - Реюнион и островите Алдабра.

Атолът Алдабра е пръстенно образуван коралов атол, който първо е израснал от океана преди около 400 000 години. 

Железопътната линия Алдабра обикновено се смята за последната птица без полет, живееща в Индийския океан.

Друг железопътен вид някога е окупирал остров Успение Богородично, друг член на групата Aldabra.

Въпреки това, тези птици изчезнали в началото на 20-ти век, а не за да се върнат, след като заселниците донесоха хищници на острова. 

Пълните констатации от изследването са публикувани в списанието Zoological Journal на Linnean Society .  

image   5
     

Релсите са агресивни колонизатори на изолирани острови, които изпитват чести бум на населението и мигрират от Мадагаскар в голям брой

ЗАЩО НЯКОИ ПТИЦИ, КОИТО МИГРИРАТ В ИЗОЛИРАНИ ОСТРОВИ, губят способността си да летят?  image   5
     

Изчезналият и безлетен Додо (на снимката) някога е бил роден на остров Мавриций

Птиците, които мигрират към изолирани острови без хищници, често се развиват, за да загубят способността си да летят.

Загубата често е еволюционен компромис срещу други черти, които са по-полезни в такива среди.

Безплодостта обаче може да се превърне в слабост в случаите, когато впоследствие хищниците се въведат в домовете на птиците.  

Тъй като не могат да летят, тези птици лесно могат да бъдат ловувани до изчезване. 

Днес живеят над 60 вида птици, които не летят.

Те включват емус, киви, пингвини и железния път Алдабра.

Една от най-известните безлетни птици е Додо, който е живял на остров Мавриций в Индийския океан, преди да бъде преследван от хора.

В много случаи развитието на безлечение е придружено от увеличаване на размерите на тялото.

Най-голямата нелетяща птица, щрауса, може да достигне до около 9 метра височина и тежи до 344 килограма.

Безлечението може да се развие и при селективно отглеждани птици, като например широката кърмена бяла пуйка.

Отглеждани специално за отглеждане на по-голямо месо от гърди, тази пуйка е станала прекалено голяма за крилата си, за да се поддържа в полет.




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39918020
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930