2. radostinalassa
3. panazea
4. mt46
5. kvg55
6. planinitenabulgaria
7. wonder
8. varg1
9. iw69
10. rosiela
11. getmans1
12. leonleonovpom2
13. eveto
14. sekirata
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. lamb
7. bojil
8. vidima
9. dobrota
10. donkatoneva
2. zahariada
3. panazea
4. virtu
5. penata555
6. iliaganchev
7. siainia
8. ri4ivul
9. iw69
10. hadjito


Американският физик-теоретик Кийп Торн и колегите му разказват за простото моделиране на червеевата дупка от филма „Интерстелар“.
Според авторите на работата, дадена за публикация в American Journal of Physics, тя е достъпна за всеки начинаещ в изучаването на общата теория на относителността (ОТО).
По-конкретно в достъпната arXiv.orgпубликация се съдържат прости уравнения, които могат да се използват във всеки известен пакет символични изчисления (Mathematica, Maple или Matlab) и да се моделира диаграма на червеева дупка, а също да се види как от нея камерата на наблюдателя би виждала Сатурн.
В статията се съобщава за модела червеева дупка, използвана от Кийп Торн за филма „Интерстелар“. От въртящите се проходими червееви дупки от типа Елис я отличава наличието на ярко изразен преход във формата на цилиндър между две пространствено разделени области от Вселената. Наблюдаването на свойствата на такава черна дупка се предлага с помощта на три параметъра.
От математическа гледна точка червеевата дупка представлява хипотетичен обект, получаван като несингулярно (крайно и имащо физически смисъл) решение на уравненията на ОТО. Обикновено червеевите дупки се изобразяват във вид на огъната двумерна повърхност.
Виж ТУК