2. zahariada
3. kvg55
4. mt46
5. iw69
6. varg1
7. leonleonovpom2
8. planinitenabulgaria
9. wonder
10. rosiela
11. sekirata
12. missana
13. panazea
14. getmans1
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. bojil
7. ambroziia
8. ka4ak
9. vidima
10. milena6
2. hadjito
3. lamb
4. siainia
5. iw69
6. kvg55
7. missana
8. kunchev
9. sekirata
10. savaarhimandrit



В озерския архив (тук и по-долу на снимкатафото S. Tapio)
Град Ozersk (Озерск), намиращ се в Урал, в Челябинска област, крие последиците от чудовищни експеримента. От началото на 1950 до края на Студената война, системно са били изложени на радиация близо 250 хиляди животни. Някои от тях са били обработвани с алфа-бета-и гама-лъчи, други са хранени с радиоактивни частици. Някои дози са убивали на място, други изглеждали безобидни. След като мишки, плъхове, кучета, свине и маймуни умирали, те били препарирани. Тънки филийки от белите дробове, сърцето, черния дроб, мозъка и други органи, са съхранявани в парафин и са изследвани под микроскоп. Някои от пробите, запечатвали в банки с формалин.
Опасявайки се от ядрена атака от страна на Съединените щати, Съветския съюз, искал да разбера как радиацията вреди на тъканите и причинява заболявания. В допълнение, ние имахме нещо подобно с аварията в близкия химически завод "Маяк" през 1957 година.
Подобни мисли са посещавали не само съветските учени, но и в САЩ, Европа, Япония, са принесени в жертва почти половин милиард животни. Експерименталните резултати се записвали внимателно, но когато Студената война приключила, всички тези файлове, вече не са били необходими. Но сега те ще послужат на новата генерация радиобиолози, интересуващи се от влиянието на изключително ниските дози на радиация - до 100 мСв, които ние получаваме по време на медицински диагностични процедури (напр. компютърна томография), както и живеещите в близост до повредени реактори (например, АЕЦ Фукушима).
Смятало се, че вредата е пропорционална на дозата, но няколко проучвания са показали, че клетките могат да се възстановяват, ако облъчването е било не много голямо. "Може би има някакъв праг, под който радиацията не е вредно", казва Волфганг Вайс от Федералната служба за радиационна защита в Германия.
Епидемиологичните проучвания при хора, изложени на облъчване, по време на работа, в резултат на аварии или медицински процедури, не дават отговор, защо затвърде малко хора, не е ясно каква доза са получили. Така, въпреки че властите обикновено ограничават размера на радиацията (за служители на ядрената индустрия, например), средно от 20 мСв годишно, учените нямат надеждни данни, за да преценят какво ниво на радиация е безопасно, пише «Компьюлента»
Опитите от тези години, е невъзможно да се пресъздадат днес. Първо, представете си, откъде ще се вземат тези ресурси? Второ, подобни експерименти върху животни, просто е забранено. Ето защо, през последните години започнаха няколко проекта, насочени към намиране на стари колекции и подкрепени от различни агенции, Европейската комисия към Националния онкологичен институт на САЩ.
В Ozersk експертите пристигнали през февруари 2007г. Начело на делегацията бил Сойле Тапио (Soile Tapio) от изследователския център Хелмхолц (Германия). Пътуването е част от програмата "Съдействие за създаване на Европейски радиобиологични архиви" и цифровизация на данните от тези експерименти в Европа започва през 1996 година. Фактът, че в Ozersk е проведено мащабно проучване на чуждестранни колеги, информирал Южно-Уралския биофизичен институт.
След месеци на забавяния и дълго оформяне на документите, малка група, все пак се добрала до закрития град Ozersk. Пред погледа на европейците представили изоставена къща с зейнал покрив и счупени прозорци. Стъклени слайдове, и лабораторни преносими компютри били разпръснати по пода. Някои помещения, все още се отоплявали и там имало планини от дървени кутии и купищата найлонови торбички с проби от тъкани.

В проекта , по онова време, са участвали повече от 100 работници и служители, а когато изведнъж се закрива, са се погрижили за архивите, останали са четири или пет. Гостите били изумени, когато откриват, че последните мохикани са успели да свържат всички тъканни проби (на 23 хил. животни) с подробни протоколи от отделните експерименти. "Тези учени бяха толкова щастливи, че най-накрая някой е обърнал внимание на събирането им - казва г-жа Тапио. - Те все повтаряха и повтаряха, как им се искало да въведат ред в нещата, преди да умрат ".
Подобна "спасителна операция" е проведено и в САЩ. В средата на 1990,Гейл Волошак (Gayle Woloschak) работила с мостри от тъкани на 7 хиляди кучета и 50 хиляди мишки, които са били облъчени от 1969 г. до 1992 г. в Argonne National Laboratory, под Чикаго. Тогава изследователката отишла в Северозападния университет и научила, че лабораторията се е отказала от тях. Тогава тя представила разрешение да ги сложи на съхранение в своя университет. След това към нея тръгнали други организации, които биха искали да се отърват от тези колекции.
Уви, много от тях, така и не успяли да спасят. Например, всички проби от огромното проучване върху мишки, проведено в Oak Ridge National Laboratory, както и значителна част от големият проект на Университета на Калифорния в Дейвис (там работели с кучета). "Толкова много милиони долари, много човешките усилия са унищожени поради липса на място" - твърди г-ж Волошак. Липсват тъканни колекции от университета на Хирошима (Япония), Италианската национална агенция за нови технологии, енергия и устойчиво икономическо развитие, и Медицинският съвет за научни изследвания във Великобритания.
Но запазването и възстановяването на архивите е само половината от битката. Учените все още трябва да докажат, че възрастта на пробите и методите за съхранение не са повлияли на ДНК, РНК и протеините, което в противен случай няма да може да се разбера как се нарушава дейността на клетките при ниски дози, пише Nature News.
Някаква надежда дават проучванията, проведени от г-жа Волошак, през 1990-те години. Тя установила, че, например, чрез полимеразна верижна реакция за амплификация (усилване на гените) може да се разкрият раковите мутации на определени гени от облъчените тъкани. Г-жа Taпио, междувременно адаптирала стандартните методи на протеомиката към броя на старите тъкани. В допълнение, няколко групи търсят в пробите микро-РНК.
Работата с пробите от Ozersk трябва да започне в САЩ много скоро.
Семинар с Мадлен Алгафари (12-13 февруар...
211 база в Антарктика в българския език....
14.05.2012 10:11
14.05.2012 12:35
14.05.2012 14:35
Докладната е от 1952 г.
А Андрей Сахаров е правозащитник,дисидент и борец срещу тоталитаризма.Ма по-после.
14.05.2012 16:00
От рак умряха доктор Мара Малеева,съпруга на Тодор Живков и бившият президент на Франция Жорж Помпиду.
14.05.2012 19:24