Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.03.2023 18:31 - Какъв е Хрушчов по националност? - 2
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 741 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 04.03.2023 18:32

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 image                                                  
вторник, 28 февруари 2023 г.

Какъв е Хрушчов по националност? - 2

 Хрушчов, Хряшчов или Пърлмутер?

Във величествения пантеон на знаменитостите на 20-ти век със сигурност ще присъства името на Никита Сергеевич Хрушчов - човек с парадоксална и, изглежда, далеч не напълно разгадана съдба. Да, толкова много се изписа, засне и озвучи за него, че сякаш няма какво да се добави. Но наистина ли няма нищо?

В "Енциклопедичен речник" -1955 г. се запознаваме с неговата собствена версия на биографията:

„ХРУШЧОВ, Никита Сергеевич (р. 17 април 1894 г.), изключителен деец на Комунистическата партия и съветската държава, верен ученик на В. И. Ленин и един от най-близките съратници на И. В. Сталин, е член на Президиума на Върховния Съветски на СССР Н. С. Хрушчов е роден в семейството на работник-миньор в село Калиновка, Курска губерния.От ранна възраст работи като пастир под наем, а след това като механик във фабрики и мини в Донбас. През 1918 г. се присъединява към Комунистическата партия. Н. С. Хрушчов е активен участник в гражданската война на Южния фронт. След края на гражданската война работи в Донбас в мина, след това учи в работническия факултет. След завършване на работническия факултет, Н. С. Хрушчов работи на ръководна партийна длъжност в Донбас, след това в Киев. През 1929 г. започва да учи в промишлената академия "Сталин" в Москва, където е избран за секретар на партийния комитет. От януари 1931 г. Н. С. Хрушчов е секретар на Бауман, след това на Краснопресненски районни комитети на партията в Москва. През 1932-34 г. Н. С. Хрушчов работи първо като втори, а след това първи секретар на Московския областен комитет на партията, където е до 1938 г. През януари 1938 г. Н. С. Хрушчов е избран за първи секретар на Централния комитет на Комунистическата партия на Украйна; от март до декември 1947 г. работи като председател на Министерския съвет на Украинската ССР, през декември 1947 г. отново е избран за секретар на Централния комитет на Комунистическата партия на Украйна, където работи до декември 1949 г.

Нека прекъснем дългия цитат. Нека обърнем внимание на това. Едно не особено образовано, не особено културно момче от село прави за броени години шеметна политическа и държавна кариера. Какви са изворите на удивителния възход? Самият Никита Сергеевич се опитва да отговори на този въпрос в своите "Мемоари": "Сталин наблюдаваше моята дейност чрез Надежда Сергеевна, с която учех, беше на равна нога. Тя ме виждаше всеки ден и се отнасяше с уважение към моята политическа дейност Тя каза на Сталин за това и това послужи като основа за доверието в мен... Да говорим за любов от страна на този човек е твърде сантиментално и нехарактерно за него, но той със сигурност ми показа голямо уважение. Той винаги ме осигуряваше. Срещнах Надежда Сергеевна в Индустриалната академия. Тогава, когато вече започнах да работя в Московския комитет, Сталин многократно ме канеше на семейни вечери ... " Да, има основателни причини да се твърди, че Хрушчов е бил "подметнат" на лидера от Надежда Сергеевна Алилуева (втората съпруга на Сталин). Но все пак трябвало да стигне до Москва ...

Пред мен е пощенски плик с обратния адрес на автора на писмото А.Н.Степанов. Авторът пише:

„През 1964 г. в Москва, като студент, се срещнах с 80-годишен пенсиониран полковник от КГБ (забравих фамилията му). Бивш царски полковник, той преминава на страната на революцията през 1917 г., беше троцкист , по-късно става болшевик и В Киев служи като командир на рота на ЧОН на Червената армия.В същата рота синът на дребен производител ХРЯЩЕВ Никита Сергеевич служи като командир на отдел, всеизвестен шегаджия. Тогава профсъюзите имаха голямо значение и влияние. За техните ръководни органи биваха избирани грамотни хора. Бил забелязан и командирът на рота ЧОН - бивш полковник(троцкистите си ковяха кадри) и му предложиха поста председател на профсъюза комитет на една голяма фабрика.„Полковникът” отказа, но за трети път го извикаха в революционния комитет и казаха: „Вие сте член на партията. Ако не сте съгласни с нашето предложение, тогава ние ще решим партийното ви членство". Той беше принуден да се съгласи .. Той работил три месеца като председател на профсъюзния комитет, но не беше подходящ за тази работа, многократно искаше да го освободят ... и си спомня за шегаджията Хряшчов. Революционният комитет се съгласи и Хряшчев Н. С. зае председателския стол и след известно време стана видна фигура. "Полковникът" се върнал като ротен командир, по-късно беше назначен за началник на тайната охрана на Кремъл. Веднъж, през 1934 или 1936 г., той проверява секретни постове за охрана. Било около 4 часа сутринта, недалече спряла правителствена кола, от нея се наведе мъж, размаха шапката си за поздрав и потеглил. Кой би могъл да бъде? И изведнъж му просветнало - да, това е Хряшчов! ...

Само по някаква важна причина го наричат Хрушчов, а не Хряшчов. Вкъщи споделих новината с жена ми. Тя се разтревожи и поиска никой дори да не намеква за това и да не хваща очите на Хряшчов - може да платиш с живота си за това, че знаеш истинското му име - не случайно той го е променил".

Прочетох това писмо, което дойде при мен, може да се каже, случайно, и първата мисъл беше: поредната "дезинформация" или делириумът на луд. Обадих се на кандидата на историческите науки, полковник в оставка А. Т. Давидов, на когото вярвам като на внимателен и честен учен, и му казах за писмото от Якутия.

- Хайде, Николай, заяждай се с него. Хрушчов посети родната си Калиновка. Сънародниците сякаш го разпознаха. За това писаха и централните вестници. Тук някой мъти водата... Вярно, казаха ми, че след смъртта на "вожда" сънародници съборили онази къща-"музей" и сега там е пустош.

Спомних си мнението на един мой познат, майор, който беше уволнен от органите през годините на Хрушчовото „размразяване“: „Чух, че Хрушчов не е човекът, за когото се представя. Той не е син на селянин, работник или миньор, а е потомство на банкер-милионер... Но са минали повече от тридесет години, така че не искам да го потвърждавам или отричам публично.“ 

През лятото на 1964 г. се запознах с П. И. Скубко, заместник-редактор на градския вестник „Кочегарка“ в Горловка.

- Журналистите от Донецк, - каза той, - подготвиха подарък за седемдесетия рожден ден на Хрушчов - издадоха книга за престоя му в миньорската земя. Цветно, скъпо издание. Работниците от регионалния партиен комитет отнесоха подаръка в Москва, за да го представят на героя на деня. Никита Сергеевич избра няколко копия за спомен, благодари му, но забрани книгата да бъде пусната в продажба. Един вид - няма какво да създава култ към личността... Но на Скубко му се стори не това странно, а факта, че съставителите на сборника, колкото и да се опитваха да намерят рудника и шахтата, в която се твърди, че е работил Хрушчов в пот на челото си, но не успяха...

Фактът за предателството на родината от сина на Хрушчов Леонид стана широко известен. Като пилот той застреля офицер в пияно състояние. По-късно, след като е заловен, той започва да работи за германците. По заповед на Сталин е откраднат от немците от партизани, осъден и разстрелян. Ю. Дяконов в книгата си „Петата колона в Русия“ (1995) цитира думите на Н. С. Хрушчов по този повод: „Няма да простя на мъртвия Сталин за моя син“. Не без знанието на Никита Хрушчов, от личното досие на Леонид бяха иззети компрометиращи доказателства. Точно като документите за екзекуциите на „враговете на народа“ с резолюциите на самия Хрушчов по време на мандата му като първи секретар на ЦК на Комунистическата партия (б) на Украйна ...

Да, Никита Сергеевич беше голям измамник. Това се потвърждава и от резултатите от безславната Харковска операция, когато съветските войски претърпяха безпрецедентни загуби в битката с нацистите. А Хрушчов, като член на Военния съвет на фронта, беше встрани! Но в резултат на прости трикове и манипулации с пресата, Хрушчов си присвои лаврите на главния защитник на крепостта на Волга. изтласквайки на заден план дори такъв командир като Рокосовски.

И как успя да издигне личното си участие в битката при Курск! Списъкът с фалшификации, измами, "верен съратник" и "велик реформатор" може да бъде продължен още дълго. Това са събитията в Тбилиси през 1955 г., които са своеобразна репетиция, предшественик на екзекуцията в Новочеркаск в началото на юни 1962 г.

Да, все още няма писмено потвърждение, по чия заповед са открили огън по невъоръжени хора в Новочеркаск! И какво от това, че "най-демократичните в света" САЩ признаха, че не вземат подобни решения без знанието и още повече без одобрението на първия човек на държавата?

Тази година се навършват 35 години от екзекуцията в Новочеркаск. Време е да кажем на хората истината. Междувременно, за всеки случай, припомняме, че работниците от НЕВЗ и жителите на казашката столица маршируваха под червени знамена и носеха портрети на Ленин. Да не забравяме транспаранта: "Хрушчов - за месо!" Да, хората от Дон вътрешно усетиха "кой кой е" и откъде духа вятърът! За това ги "превъзпитават" с олово и кръв. Урокът обаче не мина добре. Елцинистите – идейните и духовни наследници на Хрушчов го повториха в Москва през октомври 1993 г.!

Спомнете си колко крокодилски сълзи проляха пламенните драскачи от „Литературка“, „Комсомолская правда“, „Огоньок“ и други подобни издания. Но така и не казаха истината: КОЙ СТРЕЛЯ И ПО ЧИЯ ПОРЪЧКА. От друга страна, „слугите на демокрацията“ спечелиха значителен политически и съвсем реален финансов капитал, заеха високоплатени (от нашите джобове) позиции в държавните структури, което позволи светкавично да започнат много печеливш бизнес и да водят удобна живот, за разлика от нещастните "овце", които те "покровителстваха".

Но да се върнем към нашето разследване. В "Енциклопедичния речник" за 1979 г. на Никита Хрушчов са посветени малко повече от 10 реда! Едно-единствено определение, оценка на дейността му като първо лице на държавата, привлече вниманието: „В дейността му имаше прояви на субективизъм и волунтаризъм“.

Но истинската изненада беше десеттомната ЕНЦИКЛОПЕДИЯ НА ИСПАНИЯ, която намерих в отдела за чуждестранна литература на Ростовската областна обществена библиотека! Държа том 5 в ръцете си. На страница 4801 намирам статия, посветена на Хрушчов: 16 реда. Целият живот и дейност на някогашния първи човек на нашата държава е в тях. Не много! Но най-възхитителни бяха последните две: "Истинското му име е Никита Саломон Пърлмутър" (Nikita Salomon Pearlmutter). Едно реномирано издание едва ли ще успее да се поддаде на измама.

Каузата, за която се бори Хрушчов (или Хряшчов, или Пърлмутър) не беше напразна. Подхванаха го и го доведоха до логичния край Горбачови, Елцинови, Кравчукови, Шушкевичи... Не е ли символичен този факт: документите за разпадането на СССР са подписани във Вискули, в бившата дача на Хрушчов в Беловежката пуща? !

В заключение отбелязваме, че веднъж на гробището в Новодевичи някой отмъкна главата  от бюста на Н. С. Хрушчов. Скоро тя беше поръчана отново и монтирана на първоначалното си място. Така че имайте предвид, ако посетите мястото - пред вас не е оригиналът, а копие. Което обаче е исторически вярно. Някои политици са склонни не само да си цепят главите...


Николай Мелничук, член на Съюза на журналистите на Руската федерация




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39929989
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930