Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.09.2022 10:16 - Жестокостите от управлението на кралицата
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 2602 Коментари: 4 Гласове:
4

Последна промяна: 13.09.2022 10:18

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Жестокостите от управлението на кралицата

9 септември 2022 г  

Жертвите на британския империализъм обясняват защо далеч не скърбят за  смъртта на британския  монарх.   

image

Войските на Кралските африкански пушки, британски колониален полк, носят доставки, докато са на пост за бойци Мау Мау, между 1952 и 1956 г. (Имперски военни музеи, Wikimedia Commons)

От  Брет Уилкинс
Общи мечти

Тъй като милиони британци и почитатели по целия свят скърбяха за  смъртта на кралица Елизабет II в  четвъртък, други - особено в нации, които преди са били колонизирани от Британската империя - изразиха напомняния за „ужасните жестокости“, извършени срещу тях по време на управлението на монарха.

„Ние не скърбим за смъртта на Елизабет, защото за нас нейната смърт е напомняне за много трагичен период в тази страна и историята на Африка“,  заяви  Юлиус Малема, ръководител на лявата партия на Борците за икономическа свобода в Южна Африка.

„Елизабет се възкачи на трона през 1952 г., управлявайки 70 години като глава на институция, изградена, поддържана и живееща от бруталното наследство на дехуманизацията на милиони хора по света“, продължи той.

„По време на 70-годишното си управление като кралица тя нито веднъж не призна жестокостите, които семейството й е причинило на местните хора, които Великобритания нахлува по целия свят“, отбеляза Малема. „Тя доброволно се възползва от богатството, придобито от експлоатацията и убийството на милиони хора по света.“

 

„Британското кралско семейство стои на раменете на милиони роби, които бяха изпратени далеч от континента, за да служат на интересите на расисткото натрупване на бял капитал, в центъра на което е британското кралско семейство“, добави Малема.

Лари Мадово, кореспондент на CNN International от Кения,  каза  по време на предаване в четвъртък, че „приказката е, че кралица Елизабет се качи по върховете на дърветата тук в Кения като принцеса и слезе като кралица, защото когато беше тук, в Кения, научи, че нейната татко беше починал и тя трябваше да бъде кралицата.

„Но това също беше началото на осемте години след това, когато … британското колониално правителство потуши брутално бунта на Мау Мау  срещу колониалната администрация“, продължи той. „Те хвърлиха повече от милион души в концентрационни лагери, където бяха измъчвани и дехуманизирани.“

 

В допълнение към необузданите изтезания – включително  системна кастрация  на заподозрени бунтовници и симпатизанти, често с клещи – британските сили и техните местни съюзници  избиха  невъоръжени цивилни,  изчезнаха  децата им,  изнасилваха садистично  жени и  удряха  затворници до смърт.

„И така“, добави Мадово, „по целия африкански континент е имало хора, които казват: „Няма да скърбя за кралица Елизабет, защото моите предци са претърпели големи жестокости под нейния народ, който тя никога не е признала напълно това.“

Наистина, вместо да се извини за престъпленията си и да компенсира жертвите си, британското правителство стартира  операция „Наследство“ , мащабно усилие за изтриване на доказателства за колониални престъпления по време на периода на бърза деколонизация през 50-те и 70-те години.

 

 

„Ако кралицата се беше извинила за робството, колониализма и неоколониализма и беше призовала Короната да предложи репарации за милионите животи, отнети в нейно/тяхно име, тогава може би щях да направя човешко нещо и да се почувствам зле“,  написа в Twitter професор Мукома от университета Корнел ва Нгуги. „Като кениец не чувствам нищо. Този театър е абсурден.”

Алдани Марки, активист от Организацията за солидарност с йеменската борба,  твърди  , че „Кралица Елизабет е колонизатор и има кръв по ръцете си“.

„През 1963 г. йеменският народ се разбунтува срещу британския колониализъм. На свой ред кралицата нареди на войските си да потискат насилствено всяко несъгласие възможно най-яростно“, написа той в Туитър. „Основната наказателна мярка на аденската колония на кралица Елизабет беше принудителното депортиране на местни йеменци в пустинната сърцевина на Йемен.“

 

„Това е наследството на кралица Елизабет“, продължи Марки. „Наследство от колониално насилие и грабеж. Наследство от расова сегрегация и институционализиран расизъм.

„Днес Англия на кралицата води нова война срещу Йемен заедно със САЩ, Саудитска Арабия и ОАЕ“, добави той.

Мелиса Мъри, ямайско-американски професор в Юридическия факултет на Нюйоркския университет,  каза  , че смъртта на кралицата „ще ускори дебатите за колониализма, репарациите и бъдещето на Британската общност“, тъй като „остатъците от колониализма засенчват ежедневния живот в Ямайка и други части на Карибите.

 

Множество наблюдатели отбелязаха как Британската империя е  ограбила  около 45 трилиона долара от Индия в продължение на два века колониализъм, което е довело до милиони смъртни случаи, и как Кохинор - един от най-големите шлифовани диаманти в света, с приблизителна стойност от 200 милиона долара - е  откраднат  от Индия, за да бъде поставен в короната на кралицата майка. 

„Защо индийците скърбят за смъртта на кралица Елизабет II?“ попита  индийският икономист Маниша Кадян в Twitter. „Нейното наследство е колониализъм, робство, расизъм, плячка и грабеж. Въпреки че имаше шансове, тя никога не се извини за [] кървавата история на семейството си. Тя сведе всичко до „епизод от трудно минало“ при посещението си в Индия. зло.

 

Индийски историк  написа в Туитър , „има само 22 държави, които Великобритания никога не е нахлувала през цялата история“.

„Британски кораби транспортираха общо три милиона африканци до Новия свят като роби“, пише той. „Империя, която донесе мизерия и глад в Азия и Африка. Без сълзи за кралицата. Без сълзи за британската монархия.

Отрицателната реакция към преминаването на кралицата не беше ограничена до глобалния юг. Въпреки историческото помирение между Ирландия и Великобритания през този век, в Дъблин имаше празненства — както свидетелства тълпата, която пееше  „Lizzie"s in a Box“ на футболен мач на ФК Селтик — и сред ирландската диаспора.

„Аз съм ирландка“,  написа в Twitter сътрудникът на  MSNBC  Кейтлин Бърнс, „мразата на кралицата е семеен въпрос.“

Уелските левичари също се включиха в действието. Уелската подземна мрежа  туитна  литания от причини, поради които „няма да скърбим“.

„Няма да скърбим за кралските особи, които надзираваха защитата на известни блудници на деца в семейството“, каза групата.

„Няма да скърбим за кралските особи, които наблюдаваха активното унищожаване на уелския език и уелската култура“, добавиха сепаратистите.

Обобщавайки настроенията на много жители на Глобалния Юг и защитници на деколонизацията по целия свят, Асал Рад, изследователски директор в Националния иранско-американски съвет,  написа в Туитър : „Ако имате повече симпатии към колонизаторите и потисниците, отколкото към хората, които те потискат, може да се наложи да преценете приоритетите си."

Брет Уилкинс е персонален автор на  Common Dreams .

Тази статия е от   Common Dreams.

Изразените възгледи са само тези на автора и могат или не могат да отразяват тези на  Consortium News.




Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. leonleonovpom2 - Здравей, приятелю!
13.09.2022 10:34
Ще си спечелиш гнева на блоговите чуждопоконници/ не на Божия гроб/
Как така ще говориш за тяхната кралица и за Англия че те всеки ден, първата им работа е да поднесат цветя на английските летци, бомбардирали София
След това почват да оплакват Бълтарския елит , заради когото английските летци са бомбардирали София! Избит през февруари1945 от правителството на ОФ- и Никола Петков е в него с партията си!
Момент, обърках се
Оплакват Българския елит, на който летците мятат бомби, а на тях самите- летците, се възхищават на тероизма им/ съчетание на героизъм с тероризъм/ им?

Братко Бранислав/ Нушич/ , изтълкувай, не мога!

Хубав ден
цитирай
2. zahariada - Здравей, приятелю!
13.09.2022 10:44
Ха,ха,ха! Не е за смях. Много точно се изрази. Браво!
Благодаря ти!
Приятен ден!
цитирай
3. bojinkata - Един рептил по-малко, но има още ...
13.09.2022 11:33
Един рептил по-малко, но има още много!
цитирай
4. zahariada - Да
13.09.2022 11:41
Рептили колкото искаш, но във Великобритания са много.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39738579
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031