Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.09.2022 20:01 - „Това е нещо, което могат да направят само руските евреи“: Как е създаден модерният ционизъм преди 125 години
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 2646 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 04.09.2022 20:02

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  „Това е нещо, което могат да направят само руските евреи“: Как е създаден модерният ционизъм преди 125 години

Тази седмица се отбелязва годишнината от първия ционистки конгрес, който постави основите на модерен Израел.

https://www.rt.com/news/561709-125-years-of-zionism/?fbclid=IwAR3Afn6gRl9rS7bdIcQu-99kGDBuH3yicvcqEIBltBfzI1kUp_aSHTmgp6U

image © RT

Векове наред мечтата на еврейския народ е била да достигнат до „обетованата земя“, да имат място, което да нарекат дом. Преди 125 години в швейцарския град Базел на брега на Рейн тази мечта започва да се оформя.

Без да подозират за ужасите, които 20-ти век им е подготвил – Холокоста, масовата миграция от Европа и изселването от арабските страни – 204 евреи от 17 държави се събират, за да формулират първата политическа програма на ционисткото движение, проправяйки пътя за евентуалното създаване на израелската държава.

Въпреки че това историческо събитие се състоя в Швейцария, то нямаше да има успех без участници от руски произход. Именно руските евреи основаха първите еврейски селища в териториите, които ще станат държавата Израел, разработиха програми за финансова подкрепа за своите сънародници и дори предложиха националния символ - звездата на Давид.

Разрив в еврейската общност

За еврейския народ пътят към обща политическа програма не беше лесен. Първоначално Първият ционистки конгрес трябваше да се проведе в Мюнхен. По ирония на съдбата именно германските равини се противопоставиха на това: изказвайки се категорично срещу ционистките идеи и особено срещу създаването на етнодържава, основана на вярата.

Тези „протестиращи равини“ (протестиращи равини), както по-късно ще бъдат наречени подигравателно от ционисткия конгрес, вярваха, че евреите съставляват своята общност, основана единствено на религията, и се присмиваха на перспективата да придадат на юдаизма националистически оттенък.

image Прочетете още  Исус, Византия и славянското наследство: Обяснено истинското значение зад руския флаг

Любопитно е, че в редиците на протестиращия равин има както дълбоко ортодоксални германски равини, така и защитници на „реформирания юдаизъм“.

Освен самата концепция за политически ционизъм, германските равини изпитваха особена неприязън към основателя на ционисткото движение Теодор Херцл. Равините го отхвърлиха като „фалшив“ евреин, че той е станал евреин само чрез официална бар мицва в синагога в Будапеща.

Теодор Херцл, по това време известен журналист, писател и доктор по право, приема тежко тази критика, страхувайки се, че идеите му никога няма да се осъществят.

През същата година, 1897 г., той пише: „Аз съм водач на никого, освен на младежи, недодялани и гръмогласни. Някои ме използват. Други вече са ревниви, готови да ме предадат и да ме изоставят при най-малкото шанс да спечелите монета. Ще видим обаче какво ще донесе бъдещето" .

Херцл продължава работата си въпреки критиките. Първият ционистки конгрес все пак се проведе – не в Мюнхен, а в Базел, Швейцария.

В събота, 28 август 1897 г., която според очевидци е един от най-горещите дни през това лято, около 200 делегати от еврейски общности от 17 страни се събират в градската синагога.

image Синагогата на Базел. © Sabine Simon / ullstein bild чрез Getty Images

Над една четвърт от новопристигналите представляват ционистки организации от Руската империя. И именно тяхното участие промени бъдещето на еврейския народ.

Евреите в Русия

По-добре асимилираните, образовани и по-богати евреи от Германия и други западни страни се идентифицират повече като германци или французи, отколкото като евреи. Те често гледаха с пренебрежение на роднините си от Руската империя, смятайки ги за примитивни хамове. Но срещата в Базел промени мнението им за източните им сънародници.

„На Базелския конгрес руските евреи разкриха културната сила, която дори не можехме да си представим... Седемдесет от тях присъстваха на конгреса и няма съмнение, че представляваха мненията и надеждите на пет и половина милиона руски евреи. Толкова неудобно! Смятахме се за техни началници, но образованието на тези професори, доктори, адвокати, инженери, бизнесмени и търговци е най-малкото на нивото на западните стандарти“, пише по-късно Херцл.

От 204 участници 66 са руски граждани, от които 44 идват директно от Русия. Други руски евреи са мигрирали в Германия и други европейски държави по това време. Това бяха хората, които създадоха Руското еврейско научно общество в Берлин, посветено на развитието на ционистката идеология.

Организираното глобално ционистко движение възниква благодарение на Конгреса, но то придобива широка популярност само в Руската империя, която включва Украйна, Беларус, Молдова, Полша и балтийските държави. Тези територии са били дом на мнозинството евреи Ашкенази.

Разликите в статуса между западните и руските евреи доведоха до забележими разлики във възприемането на еврейския национален проблем и бъдещето на евреите. Западните евреи, с Херцл начело, настояват за политически и дипломатически подход и взаимодействие с държавни глави и влиятелни личности. Те вярваха, че трябва да осигурят международното признание на правото да основат еврейска държава, преди да заселят Израел, да съживят иврита и да възстановят еврейската култура. В същото време тези практически въпроси бяха приоритет номер едно за руските ционисти.

image Хасидски мъже и момче, седнали на масата. © Culture Club / Getty Images

Въпреки различията, руската делегация не беше много активна на конгреса. Те не искаха да се открояват, за да избегнат подозрението на властите в Санкт Петербург и не искаха да предоставят никакви основания, за да обвинят участниците в конференцията в заговор срещу тяхната страна.

„В Базел основах еврейската държава“

Резултатите от този конгрес изглеждаха невероятни за времето си. В рамките на една година ционисткото движение прие Базелската програма, която ще ръководи еврейските общности за половин век напред.

Централната идея на програмата беше „създаването на национален дом в земята на Израел“ – тоест в Палестина, която по това време е била под османско владичество от близо 400 години.

image Прочетете още  Дивият изток: Вътре в руско-китайската златна треска „Калифорния“, където жените бяха забранени и богатствата бързо се правеха и губеха

За постигането на тази цел, според замисъла на авторите на документа, еврейските общности трябвало систематично да презаселват Палестина със земеделски работници и хора с технически професии. Други евреи бяха натоварени с организирането на движението и постоянното му укрепване чрез формирането на местни клонове в различни страни. Тяхната цел беше да насърчат националното съзнание на евреите навсякъде и да обяснят на европейските правителства значението на създаването на държава.

Много преди Базелската програма да бъде формулирана, евреите от Русия превръщат тези идеи в реалност, докато хиляди бягат от Руската империя от вълната на погромите и се заемат да превърнат сухите и блатисти земи на Палестина в свой нов дом. До 1897 г. хиляди заселници са се преместили там от Харков, Киев и Одеса.

Те бяха подпомогнати от две организации, основани в отговор на погромите: Hovevei Zion , чието име се превежда буквално като [Тези, които са] Любовници на Сион ; и Bilu , чието име е акроним на стих от Книгата на Исая (2:5): Beit Ya"akov Lekhu Venelkha („О, Дом на Яков, ела и ни пусни да си отидем.“)

Тези заселници били трудолюбиви до степен на фанатизъм. Тъй като са предимно студенти без опит в тежкия селскостопански труд, те все пак са непреклонни в решението си да направят възможно живеенето от тази земя. До 15 години преди Първия ционистки конгрес, шепа от тях сформираха селище Bilu в Гедера, което всъщност започна първата вълна на Първата алия, най-важното движение за завръщане у дома на еврейския народ.

image Звездата на Давид на върха на надгробен камък. © Getty Images / Philippe Lissac

В допълнение към превръщането на идеята за репатриране, вдъхновена от първата вълна заселници от Русия, в програма, Първият ционистки конгрес в Базел имаше по-далечни последици. Основното постижение не беше установяването на политическите принципи на ционизма, а по-скоро практическото прилагане на неговата идеология. Бяха предложени конкретни стъпки за ускоряване на създаването на еврейска държава.

image Прочетете още  Последният цар: Как Русия отбелязва бруталното комунистическо убийство на семейството на император Николай II

Например професор Херман Шапира (също руски евреин) предложи да се създаде фондация за закупуване на земя в Ерец Исраел (Земята на Израел), което доведе до създаването на Еврейски национален фонд само три години по-късно, въпреки че авторът на идеята го направи не живее достатъчно дълго, за да го види. Повечето от големите покупки на земя на Ционистката организация в Палестина са направени от руски еврейски активисти. Един от тях беше Йехошуа Ханкин, който посвети живота си на преговорите за огромен брой широкомащабни сделки за закупуване на земя за бъдещата държава Израел.

Конгресът също повдигна идея за основаване на университет там, давайки началото на Еврейския университет в Йерусалим.

Първият ционистки конгрес също така прие емблемата на еврейската държава, известна като звездата на Давид, и даде име на валутата - шекел. И двете идеи са автор на още един руски евреин, Дейвид Волфсон, близък съюзник на Теодор Херцл.

Работата на Първия ционистки конгрес беше основно работа на „еврейски парламент в изгнание“, а Херцл беше полушеговито наречен „еврейски президент“ след подписването на Базелската програма.

image Теодор Херцл на балкона на хотела в Базел, където е отседнал по време на ционисткия конгрес с изглед към река Рейн, Швейцария, снимка, 1897 г. © Imagno / Getty Images

Херцл пише няколко дни по-късно:

„Ако трябваше да обобщя Базелския конгрес с една-единствена фраза – която не бих се осмелил да направя публично достояние – бих казал: в Базел аз създадох еврейската държава. Ако кажа това на глас днес, ще бъда посрещнат от всеобщ смях. След пет години може би и със сигурност след петдесет години всички ще го възприемат.

51 години по-късно Държавата Израел се появява на политическата карта на света. Макар че честно казано, това едва ли би било възможно без основата, поставена от вълната еврейски заселници от Русия.

Предчувствие – и последствията от трагедията

„Еврейският въпрос“ беше реален в Европа, за европейските нации и за самите евреи. След конгреса германското посолство в Базел изпраща доклад до Берлин за „еврейските събития“ там. Израелският учен по право и политика Амнон Рубинщайн цитира странична бележка към документа, направена от германския кайзер, „Повече от доволен съм от миграцията на евреите в Палестина. Колкото по-скоро, толкова по-добре, няма да ги спра.”

В дългосрочен план антисемитизмът и юдеофобията в Европа и най-вече в Германия прераснаха в това, което днес се смята за най-трагичната страница в историята на еврейския народ – Холокоста.

Признаците за преследване на евреите от възникващите нацистки режими се забелязват още през 1933 г., но проблемът не е световно признат до 21-ия световен ционистки конгрес, който се провежда през 1939 г. По същото време Берл Кацнелсон, евреин от белоруски произход , призова роднините си да емигрират незаконно в Израел в по-голям брой. Според него това бил единственият начин да се избегне геноцид.

„Всичко, за което се моля, е да се срещна отново с всички вас“, каза президентът на Конгреса Хаим Вайцман, когато се обърна към участниците.

image Изморена и изтощена от преживяванията си в ръцете на нацистите е тази група евреи, освободени от германските лагери от войските на Червената армия. © Getty Images / Bettmann

На евентуалния 22-ри Конгрес, преживели трагедията на Холокоста, тези ционисти, които присъстваха, бяха твърдо решени да създадат своя собствена държава и не желаеха да направят компромис с британското правителство, което държеше палестинската земя под своя мандат по това време.

И Русия, този път представлявана от съветското правителство, отново играе ключова роля в постигането на целите, поставени от еврейския народ.

Съветският съюз като най-добрият приятел на Израел

Общото събрание на ООН първоначално не приветства идеята за създаване на израелска държава. Въпреки това съветската делегация, водена от Андрей Громико, първият постоянен представител на СССР в ООН, в продължение на няколко дни активно лобира идеята за създаване на две отделни държави на палестинска територия – арабска и еврейска.

Преди окончателното гласуване на 29 ноември 1947 г. Громико се обърна към ООН с впечатляваща реч.

„Изследванията на палестинския въпрос показват, че евреите и арабите в Палестина не искат или не могат да живеят заедно. И това приветства логичното заключение, че ако тези два народа, населяващи Палестина и и двамата с история, дълбоко вкоренена в тази страна, не могат да живеят рамо до рамо в рамките на една държава, ние нямаме друг избор освен да създадем две държави, вместо една – арабска държавна и еврейска. И съветската делегация твърдо вярва, че няма друга жизнеспособна налична опция..."

След това обръщение броят на страните, които се въздържаха от гласуване, спадна до 10, като само 13 държави-членки на ООН гласуваха против проекта за разделяне на Палестина, а 33 държави – за него.

Когато създаването на еврейската държава е провъзгласено на 14 май 1948 г., Съединените щати я признават на следващия ден, но само де факто, което не предполага пълни дипломатически отношения. Съветският съюз призна де юре новосъздадената държава два дни по-късно. По този начин СССР стана първата държава, установила дипломатически отношения с Израел. Съединените щати не последваха примера до 1949 г.

Но съветската подкрепа за новата страна не спира до това. След като въоръжените сили на арабските държави нахлуха на територията на Израел, СССР го снабди с оръжия, които бяха изпратени в Близкия изток през социалистическа Чехословакия и Румъния. Освен въоръжение, страните от Източна Европа доставяха на Израел и военнослужещи. Те бяха предимно евреи, участвали във войната срещу Германия. Съветски военни офицери също бяха тайно изпратени в Израел.

image Прочетете още  Робърт Инлакеш: Как войната на Израел от 1967 г. проправи пътя за вълненията в днешния Близък изток

Около 710 000 араби са напуснали страната и около 400 000 евреи са били експулсирани от арабските страни от 1948 до 1951 г. по време на Войната за независимост на Израел. През първите десет години от съществуването на Израел населението му нараства от 800 000 на 2 милиона. Повечето имигранти са бежанци, установяващи се в палаткови лагери. Първият министър-председател на Израел Давид Бен-Гурион се съгласи на споразумение за репарации с Германия, за което беше остро критикуван от евреите по света, които бяха възмутени от самата идея за сътрудничество с Германия след Холокоста.

Поддръжниците на ционизма знаеха, че след създаването на държавата Израел „Базелската програма“, фокусирана върху идеята за придобиване на държавност, е остаряла. Те разработиха нова платформа, „Йерусалимската програма“, която измести целите на ционисткото движение към укрепване на новосъздадената държава чрез насърчаване на еврейската имиграция и насърчаване на единството на еврейския народ.

Евреите от СССР и бившата Руска империя продължават да играят важна роля в продължаващото развитие на ционизма дори след това – но сега най-вече като граждани на Израел.

Въпреки това е много малко вероятно самата държава да е била основана без приноса на техните предшественици. Самият Херцл пише следното за руските евреи: „Когато ги видяхме, разбрахме какво е давало силата на нашите предци да устоят дори в най-трудните времена. Спомних си как хората ми казваха: „Това е нещо, което само руските евреи могат да направят“. Ако го чуя отново, бих казал – и стига!“

От Валентин Логинов , руски журналист, фокусиран върху политическия процес, социологията и международните отношения




Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. morskipesni - Много е важно,
04.09.2022 23:51
накъде текат парите. Евреите не са глупави. Ако САЩ почне да се дъни и пропада- те се пренасочват АВТОМАТИЧНО към победителя от играта- който и да е той (Русия, Турция, Индия, Китай и пр.) Няма празно!
цитирай
2. zahariada - Да
05.09.2022 10:01
Така е.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39962534
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930