2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. mt46
6. iw69
7. laval
8. kvg55
9. zahariada
10. kunchev
11. reporter
12. djani
13. getmans1
14. leonleonovpom2
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. milena6
8. dobrota
9. ambroziia
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. vesonai

Прочетен: 1171 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 31.07.2022 21:06

от Джони Пъниш - 26 юли 2022 г

ИСТОРИЯ Лидерство: Шест изследвания върху световната стратегия от бившия държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър Джони Пъниш - 26 юли 2022 г
В тази нова книга Хенри Кисинджър, ненадминат дипломат и държавник, разглежда стратегиите на шест велики личности от двадесети век и оживява една обединяваща теория за лидерството и дипломацията.

Разбира се, много читатели на VT и други по света намират Хенри Кисинджър за нежелателен и това би било справедливо. По дяволите, дори написах пънк рок песен, наречена KISSINGER IS DEAD , осъждайки влиянието му върху 20-ти век. Но остава фактът, че той е бил огромен влиятелен човек през 20-ти век и наближавайки 100 години, продължава да влияе на лидерите. Той дори се срещна с Тръмп по време на неговото управление. Така че, обичайте го или го мразете, би било умно да разберете неговите тактики, хитрости и стратегии, тъй като много хора в правителството все още следват това, което той е направил и учи.
Например „Лидерите“, пише Хенри Кисинджър в тази завладяваща книга, „мислят и действат в пресечната точка на две оси: първата, между миналото и бъдещето; второто, между постоянните ценности и стремежи на тези, които ръководят. Те трябва да балансират това, което знаят, което непременно е извлечено от миналото, с това, което интуитивно предполагат за бъдещето, което по своята същност е предполагаемо и несигурно. Именно това интуитивно разбиране на посоката позволява на лидерите да си поставят цели и да определят стратегия.“
„Изключителна книга, която преплита две линии в дългата и забележителна кариера на бившия държавен секретар Хенри Кисинджър... В „Лидерство“ той представя завладяващ набор от исторически казуси и политически биографии, които съчетават безпроблемно танца и танцьора .” – Джеймс Ставридис, The Wall Street Journal
Моментален бестселър на New York Times
В „Лидерство“ Кисинджър анализира живота на шестима необикновени лидери чрез отличителните стратегии на държавното управление, които според него те въплъщават. След Втората световна война Конрад Аденауер върна победената и морално фалирала Германия обратно в общността на нациите чрез това, което Кисинджър нарича „стратегия на смирението“.

Шарл дьо Гол постави Франция до победилите съюзници и поднови историческото й величие чрез „стратегията на волята“. По време на Студената война Ричард Никсън даде геостратегическо предимство на Съединените щати чрез „стратегията на равновесието“.
След двадесет и пет години конфликт Ануар Садат донесе визия за мир в Близкия изток чрез „стратегия на трансцендентност“. Противно на шансовете, Лий Куан Ю създава мощен град-държава, Сингапур, чрез „стратегията за съвършенство“. И въпреки че Великобритания беше известна като „болния човек на Европа“, когато Маргарет Тачър дойде на власт, тя обнови морала и международната позиция на страната си чрез „стратегията на убеждението“.
Във всяко едно от тези изследвания Кисинджър внася историческо възприятие, обществен опит и — тъй като е познавал всяка от темите и е участвал в много от събитията, които описва — лично знание. Лидерството е обогатено с прозрения и преценки, които само Кисинджър може да направи и завършва с неговите размисли за световния ред и незаменимостта на лидерството днес.

ЗА ХЕНРИ КИСИНДЖЪР
Хенри Алфред Кисинджър, роден като Хайнц Алфред Кисинджър на 27 май 1923 г., е роден в Германия американски политик, дипломат и геополитически консултант, който е служил като държавен секретар на Съединените щати и съветник по националната сигурност при президентските администрации на Ричард Никсън и Джералд Форд. Еврейски бежанец, избягал от нацистка Германия със семейството си през 1938 г., той става съветник по националната сигурност през 1969 г. и държавен секретар на САЩ през 1973 г. За действията си при преговорите за прекратяване на огъня във Виетнам, Кисинджър получава Нобеловата награда за мир през 1973 г. при спорни обстоятелства, с двама членове на комисията подават оставки в знак на протест.
Привърженик на реалната политика, Кисинджър играе важна роля във външната политика на Съединените щати между 1969 и 1977 г. През този период той е пионер в политиката на разведряване със Съветския съюз, организира отварянето на отношения с Китайската народна република, ангажиран с става известен като совалковата дипломация в Близкия изток за прекратяване на войната Йом Кипур и преговаря за Парижкото мирно споразумение, слагайки край на американското участие във войната във Виетнам. Кисинджър също е свързван с такива противоречиви политики като участието на САЩ в чилийския военен преврат от 1973 г., „зелена светлина“ на аржентинската военна хунта за тяхната Мръсна война и подкрепата на САЩ за Пакистан по време на Войната за освобождение на Бангладеш, въпреки геноцида, извършен от Пакистан . След като напусна правителството, той създаде Kissinger Associates, международна геополитическа консултантска фирма. Кисинджър е написал над дузина книги за дипломатическа история и международни отношения.
Кисинджър остава противоречива и поляризираща фигура в политиката на САЩ, едновременно осъждан като предполагаем военен престъпник от много журналисти, политически активисти и адвокати по правата на човека и почитан като изключително ефективен държавен секретар на САЩ от много видни учени по международни отношения. След смъртта на столетника Джордж Шулц през февруари 2021 г. Кисинджър е най-възрастният жив бивш член на кабинета на САЩ и последният оцелял член на кабинета на Никсън.
ИЗТОЧНИКХенри КисинджърТагове: