Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.07.2022 19:51 - Зеленски, 2022 г., Сталин 1942 г.: Американската пропагандна машина може лесно да прави герои, но може бързо да промени сценария
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 266 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 29.07.2022 19:53


  Зеленски, 2022 г., Сталин 1942 г.: Американската пропагандна машина може лесно да прави герои, но може бързо да промени сценария

https://www.rt.com/russia/558778-us-campaign-stalin-regime/?fbclid=IwAR1WiLHizDL51SeENC4WzoH6invP-DLXUspSQTFGuscmwGuiapoXwFeSZ0I

Кампанията на САЩ за изграждане на обществена подкрепа за Украйна се връща към пропаганден тласък, който лъже съветския режим на Сталин по време на Втората световна война

image Тони Кокс, американски журналист, който е писал или редактирал за Bloomberg и няколко големи ежедневника.  

 

 

image Йосиф Сталин и Уинстън Чърчил на конференцията в Ялта, проведена в двореца Ливадия, Ливадия, Съветски съюз, февруари 1945 г. © PhotoQuest / Getty Images

Внезапната любовна афера на Америка с украинския президент Владимир Зеленски и военните сили на Киев напомня за стара кампания за превъзнасяне на предишен съюзник на геополитическите обстоятелства: съветския диктатор Йосиф Сталин.

Точно както в разцвета на грузинския силен мъж, политическият естаблишмънт на САЩ и медийно-развлекателният комплекс отговориха на кризата в Източна Европа, като изобразиха предпочитаните от тях бойци като героични приятели, които трябва да бъдат подкрепяни. Всъщност Зеленски и защитниците на страната му са нарисувани като борци за свобода, които се борят да спасят демокрацията от зли агресори – дори когато Киев забранява опозиционните партии, затваря медиите и по друг начин кара критиците на режима да млъкнат.

Например издания като Newsweek и Associated Press рекламират Зеленски като „непокорен герой“ и „модерен Чърчил“. Сравнението с бившия премиер на Обединеното кралство Уинстън Чърчил не беше достатъчно блестящо за CNN, която каза, че Зеленски е „по-малко вероятен герой“.

В края на краищата либералната мрежа  твърди , че Чърчил е „по-скоро империалист, отколкото чисто вярващ в демокрацията“. Зеленски, въпреки че предприе такива действия като арестуване на лидера на основната опозиционна партия и забрана на критични телевизионни и онлайн издания, очевидно се квалифицира като по-голям демократ от човек, който е загубил поста чрез урните, малко след най-голямата си победа.  

Преди осем десетилетия Чърчил и президентът на САЩ Франклин Рузвелт бяха изправени пред подобно предизвикателство в опитите си да разкрасят западния публичен образ на Сталин, омразен враг преди нацисткият лидер Адолф Хитлер да наруши пакта за ненападение, като нападна Съветския съюз. Както пише американският историк Албърт Марин във „Време на страх“, неговата книга от 2021 г. за червените страхове преди и след Втората световна война, имаше значителна обществена загриженост „за борбата с един масов убиец с помощта на друг“. Шегата тогава беше, че основната разлика между Сталин и Хитлер е размерът на мустаците им. „В противен случай те бяха същите хладнокръвни чудовища“, каза Марин . 

image Прочетете още  Новата книга предлага ярък вътрешен разказ за това как са се развили съветските и американските усилия от Студената война да се откажат от ядрените си оръжия

Но съюзническите сили сметнаха подкрепата за Съветите за изгодна, за да запазят силите на Оста разположени на Източния фронт, където щяха да бъдат понесени 90% от германските загуби, отнемайки голяма част от топлината на собствените им армии. Белият дом използва новото си пропагандно звено на Службата за военна информация (OWI), за да излъже имиджа на съветския режим, като същевременно предостави 11,3 милиарда долара военновременна помощ на СССР, което се равнява на близо 190 милиарда долара в днешни долари.

Както и в настоящия конфликт, медиите свършиха голяма част от тежката работа. Сталин е изобразен като „чичо Джо“, доверен съюзник и смел лидер. Появява се на кориците на големи списания, включително три пъти на Time, което през януари 1943 г. обявява грузинския генералисимус за „ Човек на годината“ .

По-късно същата година списание Collier"s направи заглавна история, в която се твърдеше съмнително, че СССР се развива „към нещо, което прилича на нашата собствена демокрация и демокрацията на Великобритания“. Това беше половин десетилетие след Голямата чистка, когато Сталин унищожи някъде около милион души по време на опит да елиминира предполагаемите политически заплахи. 

New York Times се съгласява, като през 1944 г. заявява, че „марксисткото мислене в Съветска Русия е излязло. Капиталистическата система, по-добре описана като конкурентна система, се завръща."

Списание Life рекламира настоящето и миналото съветско ръководство, включително наричайки Владимир Ленин „нормален, добре балансиран човек, който беше посветен на спасяването на 140 милиона души от брутална и некомпетентна тирания“. Това беше странно висока оценка, като се има предвид, че правителството на САЩ не призна СССР до почти десетилетие след смъртта на Ленин. Животът също възхвалява съветските граждани, наричайки ги „дяволски хора“ , които „изглеждат като американци, обличат се като американци и мислят като американци“.

Бруталната тайна полиция на Сталин, НКВД, е описана като „национална полиция, подобна на ФБР“, чиято работа е „проследяване на предатели“. Life добави: „Ако съветските лидери ни кажат нещо, можем да си позволим да вярваме на думата им“.

OWI също положи усилия за насърчаване на съветската Червена армия. Пропаганден плакат от 1942 г., показващ усмихнат, очевидно руски войник, е с надпис: „Този ​​човек е ваш приятел. Той се бори за свобода.”

image Снимка на усмихнат руски войник с каска и пушка. © Уикипедия

Превъртаме напред към днешния ден и похвалите за украинската армия са също толкова възхитителни. Пентагонът, например, беше толкова впечатлен от силите на Киев, че неговите лидери предположиха, че техните подвизи ще бъдат изучавани от бъдещите поколения войници. Украинските бойци „ще влязат във военната история“ заради тяхната издръжливост в битката с руската армия, каза през април министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин .

Дори при поражение, като например превземането на Северодонецк от Русия миналия месец, Пентагонът приветства бойното майсторство на личния състав на Украйна. Цитиран е неидентифициран американски служител, който казва, че когато украинските сили са се оттеглили, „те са избрали да го направят по собствено желание“.

Въпреки това сегашният портрет на украинските сили изисква сериозно изчистване на неонацистките елементи, които медиите от естаблишмънта отразяваха по-открито, преди Русия да започне военната си офанзива през февруари. Както Ройтерс посочи през 2018 г., десетки доброволчески милиции в Украйна използват нацистка символика и вербуват помощници на Хитлер в редиците си.

Тези групи са атакували антифашистки демонстрации, правителствени срещи, медии, чуждестранни студенти и малцинства, наред с други цели, отбелязва Ройтерс. Около 40 американски сенатори подписаха писмо през 2019 г. с искане някои от тези милиции, включително батальон Азов, да бъдат определени като терористични организации.

Но тъй като Украйна сега е любимец на медиите, до степента, в която големите медии признават фашистките елементи в страната, това обикновено е, за да ги избелят. Например NBC News твърди през март, че тъй като Зеленски има еврейско наследство и не е имало „скорошни масови убийства или етнически чистки“ в Киев, е „абсурдно“ руският президент Владимир Путин да твърди, че военната офанзива на Москва е отчасти предназначена да „ денацифицираме” бившата съветска република.

image Група протестиращи демонстрират, държайки плакати срещу симпатизанти на комунизма пред Fox Wilshire Theatre, Бевърли Хилс, Лос Анджелис, Калифорния, САЩ, декември 1960 г. © American Stock Archive / Archive Photos / Getty Images

По същия начин президентът Джо Байдън и други американски лидери се подиграваха на идеята, че Украйна има нацистки проблем, като обикновено цитираха еврейството на Зеленски като свое доказателство. „Путин има наглостта да каже, че денацифицира Украйна“, каза Байдън през март. „Тази лъжа не е просто цинична, тя е непристойна.

Факт е обаче, че Украйна  включи  неонацистки милиции, включително батальона „Азов“, в своята Национална гвардия, след като демократично избраното ръководство на страната беше свалено от власт чрез преврат, подкрепен от САЩ през 2014 г. Тези бойци бяха приветствани за техния предполагаем героизъм в битката с Русия сили, а западните източници засилиха пропагандата на Азов, като лъжливо заявената атака с химическо оръжие в Мариупол. Всъщност, веднага след началото на руската офанзива, Facebook промени правилата си, за да позволи на потребителите да хвалят неонацистите. 

Новата вълна от апологизъм за открито фашистки елементи – Украйна има статуи, имена на улици и публични шествия, почитащи сътрудниците на нацистите от ерата на Втората световна война – следва години на политическа реторика на САЩ, раздухваща страховете от неонацизма. Демократите в Конгреса, включително депутатите Джеймс Клайбърн (Южна Каролина) и Джери Надлър (Ню Йорк), оприличиха тогавашния президент Доналд Тръмп на Хитлер.

image Крайнодесни групи маршируват в Киев, Украйна, за да почетат паметта на нацисткия колаборационист Степан Бандера. © Sputnik / Ефрем Лукацки

Преди настоящата криза американците знаеха малко за Украйна, която постоянно се класираше като една от най-бедните и корумпирани нации в Европа. Когато Украйна се превърна в голяма новина по време на преврата през 2014 г., Washington Post установи, че само един на всеки шестима американци е успял да намери страната на картата. Средното предположение беше 2800 мили. 

Въпреки това, след като руските танкове прекосиха границата, американците бързо приеха новия разказ за Зеленски и Украйна. Проучване на Pew Research Center установи, че 72% от американците имат доверие в Зеленски, че ще „прави правилното нещо в световните дела“. Всъщност украинският президент се класира пред всички други световни лидери в проучването, включително Байдън с 48%.

Продаването на обществеността за Зеленски и Украйна беше жизненоважно, като се има предвид, че дълбоко задлъжнялото правителство на САЩ изпомпва помощ на стойност десетки милиарди долари в Киев и води обвиненията за антируските санкции, които допринесоха за най-високите нива на инфлация в нацията в повече от 40 години. И ако се вярва на предупрежденията на руските лидери, кампанията за доставка на оръжия на Украйна и наказване на Москва изложи американците и останалата част от човечеството на риск от потенциално ядрено унищожение.

При толкова високи залози критиците на политиката на Байдън спрямо Украйна бяха заклеймени като руски марионетки или предатели. New York Times и USA Today, наред с други медии, отхвърлиха опозицията като „крайнодясна“ реторика. Такива гласове повтарят „подвеждащите твърдения“ на Кремъл за войната, пише The Times, включително „неоснователни“ твърдения за финансирани от САЩ биолаборатории в Украйна. 

Rolling Stone нарече водещия на Fox News и критик на Байдън Тъкър Карлсън „подлизур на Путин“, докато MSNBC предположи , че той повтаря тезите на Москва, защото иска САЩ да станат повече като Русия, „с палеоконсервативни и бели националистически принципи“. 

Холивуд бързо се присъедини към „Застанете с Украйна“ . Актьорите Бен Стилър и Шон Пен стигнаха дотам, че посетиха Зеленски в Киев, като първият каза на украинския президент: „Ти си моят герой“. През март Пен заплаши да бойкотира шоуто на наградите на Академията и да надуши двата си Оскара, ако организаторите не поканят Зеленски да участва в събитието.

image Прочетете още  Шон Пен даде ултиматум за речта на Зеленски на Оскарите

Както се оказа, Зеленски не успя да се появи от разстояние, но програмата на наградите в Лос Анджелис включваше минута мълчание за Украйна и призив за публични дарения. Украинският президент наистина изнесе реч на запис на наградите Грами през април.

Зеленски нямаше причина да се съмнява в подкрепата на развлекателната индустрия. Той каза на украинците в мартенска реч: „Целият свят ви се възхищава, от холивудските звезди до политиците“.

Няколко големи студиа обявиха през март, че за да покажат подкрепата си за Украйна, спират пускането на филмите си в Русия. Съобщава се, че в Обединеното кралство премиерата на хитовия филм на Гай Ричи, наречен „Operation Fortune“, е била отложена, защото е трябвало да бъде преработен, за да отрази новооткритото благоговение към Киев. Оказва се, че гангстерите в историята са идентифицирани като украинци, което вече не е приемливо. 

Холивуд също беше ключов стълб в кампанията да се продаде на американците Сталин и Съветите. Студиата побързаха да продуцират просъветски филми – като „Момчето от Сталинград“, „Песента на Русия“ и „Москва отвръща на удара“ – в много случаи получиха одобрение от OWI за своите сценарии. В „Дните на славата“, с участието на Грегъри Пек като „Владимир“, съветските партизански бойци са представени като защитници на демокрацията. „Битката за Русия“ включваше обикновени граждани, изобразени като патриоти, отдадени на своите лидери, тема, която беше твърде пресилена дори за Сталин, който веднъж призна, че съветските хора „са се борили за родината си, а не за нас“.   

Рузвелт поиска заснемането на филм, наречен „Мисия до Москва“, който се основава на книга на бившия американски посланик в Съветския съюз Джоузеф Дейвис. Филмът описва Сталин като мил и мъдър лидер с привързаност към децата. То санира московските показни процеси от 1936-1938 г. – които Сталин използва, за да прочисти политическите си врагове – представяйки ги като необходима стъпка за разобличаване на предателите. Говорейки пред публика, гледала филма в Чикаго, Дейвис каза: „Честната дума на съветското правителство е толкова безопасна, колкото и Библията.“

Роденият в Украйна съветски инженер Виктор Кравченко, който беше назначен във Вашингтон по програмата за заем и лизинг и по-късно дезертира, се сви, когато чу такова лековерие, докато пътуваше из Америка по време на войната. В книгата си от 1946 г. „Аз избрах свободата“ Кравченко си спомня: „Хиляди пъти трябваше да слушам в разочаровано мълчание, докато на съветската диктатура се приписваше пълното признание за постиженията на руския народ. Хватката на Сталин върху американския ум, осъзнах с шок, беше почти толкова здрава, колкото хватката му върху руския ум.

image Прочетете още  Племенникът на Сталин в ново дело за измама

След като войната приключи, вече не беше необходимо да се насърчава чичо Джо и Червената армия. Временните съюзници бързо се отчуждиха, след като Хитлер беше победен. С комитет на Конгреса, преследващ предполагаеми комунисти като предатели, и Холивуд, изправен пред натиск да докаже патриотичната си лоялност, филмите, свързани със Съветския съюз, имаха определено по-мрачен тон, както се вижда от заглавия като „Червената заплаха“ и „Зад желязната завеса“.

Проучване в САЩ, проведено през март 1946 г., само 10 месеца след края на войната в Европа, показва, че 60% от американците смятат, че правителството им е твърде меко в политиката спрямо СССР, докато само 3% казват, че е твърде твърдо. С марж от 65%-25% респондентите вярват, че Съветите ще влязат във война, за да получат това, което искат. По-късно същата година проучване показа, че 62% от американците казват, че чувствата им са станали по-малко приятелски настроени към Съветския съюз, в сравнение със само 2%, които казват, че се чувстват по-приятелски.

Отношенията между САЩ и Украйна остават приятелски, макар че може би вече не са във фаза на меден месец. Някои наблюдатели поставиха под въпрос дали връзките започват да се развалят миналия месец, когато Байдън каза, че Зеленски „не иска да чуе“ предупрежденията на Вашингтон в началото на тази година, че руснаците са готови да започнат атака. Украински служители нарекоха твърдението „абсурдно“. Критиците на Байдън, като водещият на Fox Business Чарлз Пейн и водещият на подкаст Джак Пособиек, казаха, че Зеленски е бил хвърлен „под автобуса“.

С нарастването на икономическите ефекти от конфликта на вътрешния фронт обществената подкрепа на САЩ за помощта за Украйна започна да намалява. Проучване на изследователската компания Morning Consult по-рано този месец показа , че 81% от американците остават поне „донякъде“ загрижени за руската офанзива в Украйна, спад от 90% през март. По-малко от половината от анкетираните (46%) казват, че тяхното правителство трябва да наложи санкции на руския петрол, дори ако това доведе до покачване на цените на горивата, което е спад от 55% през април. Само 43% от избирателите в САЩ, включително 32% от републиканците, виждат защитата на Украйна като отговорност на Америка, спад от 50% през април.

image Украинският президент Володимир Зеленски и френският президент Еманюел Макрон се ръкуват след пресконференция в Киев, 16 юни 2022 г. © Sergei SUPINSKY / AFP

Въпреки това администрацията на Байдън прави планове да продължи да доставя оръжия за Украйна в продължение на „ месеци и години“, каза служител на Пентагона пред репортери миналата седмица. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен повтори в края на миналия месец, че администрацията се е ангажирала да подкрепя Киев в дългосрочен план. „Ние предоставяме на Украйна подкрепата, от която се нуждае, за да се защити толкова дълго, колкото е необходимо, и ще продължим да го правим“, каза той.

Още през май Блинкен свърза героичните съюзници на Америка от миналото и настоящето: „Тези, които изучават миналото, знаят, че президентът Зеленски и смелите хора на Украйна въплъщават духа на онези, които надделяха по време на Втората световна война.“




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39968325
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930