Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.06.2022 19:35 - Изкопните ями Сансиндуй разкриват сложна древна цивилизация
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 923 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 18.06.2022 19:37

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  image
АКТУАЛИЗИРАНО 
14 ЮНИ 2022 Г. - 22:41 Ч. 
САХИР

Изкопните ями Сансиндуй разкриват сложна древна цивилизация

https://www.youtube.com/watch?v=xk7VwVjuWNI&feature=emb_imp_woyt

Една напреднала 3000-годишна китайска култура, за чието съществуване не се е знаело до 80-те години на миналия век, е допълнително разкрита от скорошни разкопки. Очевидно съществуването на силно развитата югозападна китайска цивилизация Сансиндуй, в провинция Съчуан, е пропуснато от официалните записи, въпреки стотиците години на процъфтяващо развитие! Миналия понеделник, в руините на Сансиндуй, китайски археолози съобщиха, че са открили съкровище от артефакти в шест жертвени ями, както съобщи китайската държавна информационна агенция Синхуа .

        Безпрецедентни находки от сайта на цивилизацията Сансиндуй

От октомври 2020 г. броят на артефактите и реликвите, открити от обекта Сансиндуй, достигна невероятните общо 13 000.

При последните разкопки на Сансиндуй, площ от 1834 квадратни метра (19 741 квадратни фута) е проучена в района на жертвената яма . Цялата площ на жертвената яма обхваща площ от почти 13 000 квадратни метра (139 931 квадратни фута)!

Последната голяма находка е бронзова кутия, украсена с нефрит . Кутията имаше горна част с форма на костенурка, изработена от бронз и нефрит, с украса от тюркоазен нефрит. Освен това имаше четири дръжки с глава на дракон и няколко ленти и вероятно беше увит в коприна и принесен като погребална жертва.

Приказка за укротяването на дракони, китайски символ на божествената сила и победител на злото
  • 2300 години и все още сияещи: Археолозите откриват брилянтно запазен китайски меч

Бронзовият сандък Sanxingdui е описан като „безпрецедентно откритие“ от Ли Хайчао, професор в университета Съчуан, който отговаря за един от екипите за разкопки. Той добави, че докато функционалността на плавателния съд остава под съмнение, „можем да предположим, че древните хора са го ценели“.

image

Последната голяма находка в обекта Сансиндуй беше бронзова кутия, украсена с нефрит. Кутията имаше горна част с форма на костенурка, изработена от бронз и нефрит, с украса от тюркоазен нефрит. Вероятно е било увито в коприна и принесено като погребална жертва. (Xinhua / China Daily Post )

Като цяло, археолозите са открили 3155 относително непокътнати реликви на мястото на жертвената яма, включително 1238 бронзови изделия , 543 златни и 565 артефакта от нефрит.

Намерена е и зашеметяваща коронована бронзова статуя с тяло на змия. Според Ран Хонглин, директор на изследователския институт за културни реликви и археология в Сансиндуй, статуята на змийското тяло е най-важната скорошна находка от всички, пише Global Times .

Бронзовата статуя се състои от три отделни части, като тялото на змията заема средата. Ръцете на фигурата са подпрени на бронзов съд за пиене, наречен лей , седнал на квадратен пиедестал. Като цяло това е образ на мъж с характеристики, характерни за царството Шу, особено изпъкналите очи. На главата му може да се види зън , нарисуван с червен цвят , което е името на друг вид китайски бронзов съд за пиене. Колкото и да е странно, носът на човека е свински нос.

 

Такъв сложен и добре измислен артефакт може само да посочи ярко въображение и визии за мистичен свят от хората Сансиндуй, според доцент Джао Хао от Пекинския университет. Той отговаряше за разкопките в яма № 8, където беше намерена бронзовата статуя със свински нос, според South China Morning Post .

Сред другите скорошни значими находки, бронзов олтар , изобразяващ жертвена сцена, която е висока близо метър (3,3 фута), също е намерен в една от ямите. Този олтар също така предоставя нови доказателства за безсмъртната световна перспектива на народа Сансиндуй Шу. Олтарът е разделен на три секции: долната част е платформа с красиви кухи шарки. В центъра на всяка от трите секции от горе до долу седи мускулест човек.

image

Тези близо 3000-годишни бронзови глави на Сансиндуй с маски от златно фолио изглеждат като модерно изкуство и говорят много за напредналите металургични умения на народа Шу от Сансиндуй. (momo / CC BY 2.0 )

Удивителното майсторство на почти забравения Sanxingdui

Качеството и изработката на находките в руините на Сансиндуй показват висока степен на културен напредък и изтънченост, добавяйки към мистерията и интригата на тази практически „непозната“ цивилизация.

Sanxingdui, буквално означаваща Тризвездна могила, е открита случайно през 1986 г. И датирането на множество артефакти разкри, че тази цивилизация е съществувала преди близо 3300 години!

Счита се, че цивилизацията Сансиндуй е същата като древното царство Шу. През последните две години Ancient Origins съобщава повече от веднъж за находките, произлизащи от тази почти изгубена китайска цивилизация. Към днешна дата изследователите отбелязват невероятните металургични умения на народа Шу.

  • Нефритеният император: даоистки владетел на небето - и небесен бюрократ
  • Подходящи за крал: Кралски особи на Древен Китай, погребани в церемониални костюми от нефрит

При скорошен кръг от въглеродно датиране на 200 реликви беше установено, че повечето от ямите са от 1131 до 1012 г. пр. н. е., вероятно от късната династия Шанг, която е продължила от 16 до 11 век пр. н. е. Въпреки това, яма номер 5 и 6 в обекта Сансиндуй са датирани след периода на династия Шан.

„Никога не бяхме виждали нещо подобно и дори не знаем как да опишем техните модели или форми с кратки думи“, каза Хонглин. „Също така е объркващо за нас да спекулираме как са били използвани преди по-нататъшни проучвания. Но тези артефакти включват смесица от типични местни стилове на културни реликви, както и тези от равнините на Централен Китай по това време. Това демонстрира чрез тесни комуникации, древните Културата Шу стана ключова част от ранната китайска цивилизация."

Хонглин също така посочи, че тези реликви са важни за разбирането на разнообразната природа на китайската култура и единство в ранните й дни. Пълно китайско обединение се случва едва при династията Хан (от 202 г. пр. н. е. нататък).

Последният кръг от открития в Сансиндуй доказва, че Китай е бил топилен котел на цивилизации. Например мотивът на съда за пиене дзун , открит върху един от наскоро откритите артефакти в Сансиндуй, е почти неизвестен в царство Шу, но доминиращ в района на централните равнини Чжунюан в Китай. Ясно е, че зунът е бил мотив, заимстван от друга цивилизация, както е обичайно в периодите на топилния съд.

 

Полевите разкопки в Сансиндуй са планирани да завършат през октомври 2022 г. Въпреки това, преди тази дата ще бъдат открити още много артефакти, които ни разказват повече за корените на монолитната китайска цивилизация, която познаваме днес.

Горно изображение: Само един от зашеметяващите метални артефакти, наскоро открити в малка част от района на жертвените ями в обекта Сансиндуй в югозападен Китай, който е бил почти изгубен във времето до 80-те години на миналия век. Източник: Xinhua / China Daily Post

От Сахир Панди






Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39982458
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930