Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.06.2022 19:08 - Шокиращият древногръцки произход на движението за евгеника
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 1185 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 08.06.2022 19:09

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  image
АКТУАЛИЗИРАНО 
5 ЮНИ 2022 Г. - 18:58 
ДЖЕЙК ЛИЙ-ХАУЪРТ

Шокиращият древногръцки произход на движението за евгеника

https://www.youtube.com/watch?v=6zCpRVP1DgQ&feature=emb_imp_woyt

Евгениката, науката за селективния избор на човешката генетика, е най-синоним на съвременния свят и ужасите на „окончателното решение“ на Хитлер, при което милиони евреи и други „нежелани“ групи бяха обгазени или смъртоносно инжектирани в концентрационните лагери по време на Втората световна война . Въпреки това, евгеническите практики могат да бъдат проследени и до древни времена, където за първи път са били обмислени от Платон и Аристотел и дори приложени на практика от спартанците. Векове по-късно и след публикуването на революционната теория за еволюцията на Чарлз Дарвин през 1859 г., евгениката ще изпита възраждане на популярността най-вече в Съединените щати и ще продължи да повлияе на нацисткия Холокост.

                                                Реклами от Adnimation     British Geologist Gets 15-year Prison Sentence in Iraq for Smuggling!     Древногръцка евгеника

Древните гърци са първите философи, които предлагат теории около евгениката. В легендарната си творба „ Републиката “ Платон обмисля система от „разумни чифтосвания“, която би гарантирала, че най-желаните качества и черти ще останат вътре в елитните класове на Атина. Той твърди, че мъжете на 25 и жените на 20 са на идеалната възраст да произвеждат потомство и да осигурят постоянното разпространение на аристокрацията.

Платон вярваше, че бракът трябва да бъде премахнат и че благородниците с най-интелигентност и най-добри физически форми трябва да бъдат единствените мъже и жени, на които е разрешено да се размножават.Той предложи creme-de-la-creme от висшето общество на Атина да се среща и смесва на специално организирани празници, на които бъдещите партньори временно да се женят и да живеят заедно за срок от един месец. Придружени от поезия, танци и музика, двойките щяха да бъдат събрани с единствената цел да се размножават, преди съюзите им да бъдат законно прекъснати и да възстановят безбрачието до следващия фестивал. Въпреки че отношенията между родители и деца бяха забранени, съюзите между сестри и братя бяха разрешени. Броят на браковете трябваше да се определя от владетеля, който можеше да увеличи или намали появата на краткотрайни бракове в съответствие с размера на населението. От друга страна, по-ниските класове нямаха ограничение за броя на децата и можеха да се възпроизвеждат без ограничения.

image

Платон вярваше, че бракът трябва да бъде премахнат и че благородниците с най-интелигентност и най-добри физически форми трябва да бъдат единствените мъже и жени, на които е разрешено да се размножават. ( Zvet /Adobe Stock)

Първите възможности за брак щяха да бъдат дадени на превъзходни акции в лотарийна система, която беше нагласена да благоприятства най-интелектуално способните и привлекателни. Жена с уважавана красота и грация и мъже, които са се представили добре в битка, биха били предпочитаните кандидати, като младежите, смятани за по-ниски, нарочно имат лош късмет в тегленето и винаги остават без половинка. Неофициалните връзки между жени на възраст от 20 до 40 години и мъже на възраст от 25 до 55 години, които са в детеродна възраст, се считат за незаконни, тъй като са започнали извън юрисдикцията на законодателите. Връзките между влюбени, които са надхвърлили законовата възраст, обаче, бяха разрешени.

  • В тиранични времена ли сме? Сбъдна ли се ужасното предсказание на Платон?
  • Какво прави спартанските жени толкова различни от другите древни?

След като бебето се роди, Платон съветва да бъде заведено в специална детска стая, за да бъде отглеждано от матрони, и че семейният живот, с всичките му разсейвания, трябва да бъде забранен. Ако бебето е било дефектно, то е трябвало да бъде, по думите на Платон, „скрито далеч“ . Въпреки че гръцкият мъдрец не споменава открито детеубийството, то беше зловещо посочено.

Гръцкият учен Аристотел, съвременник на Платон, предлага някои критики. Той твърди, че общността от съпруги и деца би подхождала по-добре на по-ниските класи, които биха били по-послушни да управляват и по-малко вероятно да се бунтуват, ако семейните им връзки са по-слаби. Освен това той предвиждаше проблеми в случай, че непълноценните деца, които трябваше да бъдат дадени на по-ниските класи, разберат истинския си благороден произход. Според него класовете настойници вместо това трябва да приемат моногамни двойки, като жените в идеалния случай се омъжват на 18, а мъжете на 37. Освен това бременните жени бяха посъветвани да ходят до храма на Илития всеки ден за упражнения, да се хранят здравословно и да останат спокоен.

И накрая, той видя опасност в неизползваното развъждане на по-ниските класи, което според него ще доведе до нарастване на престъпността, и видя в тяхното потенциално числено превъзходство заплаха за управляващия елит, който ще бъде по-голям, ако се стигне до бунт. В резултат на това той смята, че законите трябва да бъдат санкционирани, за да забранят безпрепятствения растеж на населението. Жените, които раждат твърде много деца, също трябваше да бъдат обект на аборт, а всяко инвалидизирано или деформирано потомство трябваше да бъде незабавно убито.

В по-късната работа на Платон, Законите , може би в отговор на отговора на Аристотел, ученият ще промени мнението си по няколко аспекта от своята теория. Осъзнавайки непрактичността на брачния празник, той вместо това предпочита моногамните отношения, които трябва да бъдат разрешени от мъдри съдии. Мъжете на 25 или повече години трябваше да подадат предложенията си за бракна държавата и ако бъдат приети, те са длъжни да се оженят за съпруга си преди навършване на 30 години. Всеки мъж над 35 години от най-високата класа, който не е женен, трябва да плаща годишна неустойка от 100 драхми. Очакваше се младоженците да раждат най-добрите деца и всеки от тях беше назначен за матрона за 10 години, за да наблюдава раждането на здрави бебета. За да се гарантира това, бъдещите майки трябваше да се молят в храма на Илития в продължение на 20 минути всеки ден и да извършват свещени обреди, за да умилостивят богинята на брака.

Спартанска евгеника

Един от най-известните примери на древната евгеника идва от спартанците. Те били древногръцки народ, който се биел с персите през 4-ти век пр. н. е. и използвал принципите на евгениката, за да оформи гражданите си в най-силните воини, най-проницателните държавници и най-духовно чистите жреци.

За воините по-слабите членове на спартанската аристокрация бяха отстранени от генофонда и им беше забранено да се размножават чрез различни средства. Интензивното физическо състезание, което имаше за цел да тества бойната и физическа мощ на спартанските младежи , беше често срещан начин за идентифициране на слаби хора в глутницата, които биха били заклеймявани и лишени от правата си, след като бъдат признати за по-нисши. Ако спартански мъж се считаше за негоден за размножаване, сестрите му също биха пострадали и по подобен начин им беше забранено да имат деца.

image

„Спартанка, която дава щит на сина си“ (от 1826 г.) от Жан-Жак-Франсоа льо Барбие. Обществено достояние )

За разлика от тях, най-смелите спартански войници заеха привилегировани позиции в обществото и дори им беше позволено да се занимават с възпроизвеждане със съпругите на други спартански благородници. Деформираните деца били незабавно изхвърляни скоро след раждането и дори децата, смятани за грозни или неудобни, биха постигнали същата съдба, тъй като спартанците били обсебени от поддържането на фина физическа форма и красота в своите благородни редици. В резултат на това бракът с чужденци беше незаконен, тъй като спартанците съжаляваха за смесването на чужда кръв с тяхната собствена.

Плутарх, основен източник за спартанското общество, очертава този спартански наследствен закон, който:

„...забрани на потомък на Херакъл да ражда деца от извънземни жени и заповяда всеки, който напусне Спарта, за да се установи сред други народи, да бъде убит.

Спартанският процес на подбор обаче се оказа твърде изключителен и предизвика опасна популационна криза през 3-ти век пр.н.е. Между 480 г. пр. н. е. и средата на 3-ти век пр. н. е. броят на спартанските мъже пада от 8000 на 1000. Осъзнавайки екзистенциалната заплаха, цар Агис IV и по-късно Клеомен III се стремят да коригират проблема и въпреки че неохотно разширяват изискванията за кандидатите, разрешени да станат част от висшето благородство, техните решения остават пропити с евгеническо мислене.

  • Спартански войник от раждането: Израстване в град на воини
  • Теорията за естествения подбор на Дарвин може да не е вярна, казва изследването на ген

Планът на Агис IV е да допълни спартанската аристокрация с най-висшите членове на периодикоите , по-ниските класи, и ксеноите , чужденци, за да съживи намаляващото население. Най-красивите мъже и най-омайните жени от тези традиционно маргинализирани популации получиха място в спартанската йерархия. Решението на Агис събра голяма подкрепа и се радваше на божествено одобрение от Пасифая, спартанско божество, както и от Ликургос, първоначалния спартански законодател, който също се смяташе за бог.

Воин-държавник Леонид, който самият бил женен за персиец и имал дете наполовина чужденец, станал най-големият критик на Агис и доста лицемерно не одобрил плана на своя лидер да допусне чужденци в гражданското тяло, позовавайки се на експулсирането на чужденци през 4-ти век от Ликургос като доказателство, че боговете не харесват неговия план. Агис отвърна с аргумента, че Ликургос никога не е имал проблем с физическите форми на чужденците, а само с тяхното поведение:

„Защото той ги беше изгонил не защото беше враждебен към физическите им тела, а защото се страхуваше от техния начин на живот и начини на живот.”

След сблъсъка им Леонидас е арестуван от верния съюзник на Агис Лисандрос на основание, че има съпруг чужденец. Въпреки това, Леонидас успя да възвърне властта си, като накара Агис да бъде екзекутиран през 241 г. пр. н. е. и принуди прекрасната си вдовица да се омъжи за сина му Клеомен III, който продължи политиката на Агис. Клеоменес продължил да наема 4000 членове на класа периодикой , като ги подбрал не поради интелигентността или богатството им, а единствено поради добрия им външен вид. По-приемлив от баща си Леонид, Клеомен имаше по-умерена позиция по отношение на записването на чужденци, позволявайки само на „най-могъщите“ да станат член на спартанския управляващ орден.

Съвременна евгеника

Вдъхновен от експериментите на Мендел с генетично модифициран грах през 1865 г., които установяват основните принципи на наследствеността, и революционната еволюционна теория на Чарлз Дарвин, терминът „евгеника“ е въведен за първи път от Франсис Галтън, братовчед на Дарвин, през 1884 г., извличайки неговото значение от гръцката дума „ eugenes “, което означава „добър по рождение“. Въпреки че Галтън е чел произведенията на Платон и дори е извел термина от гръцкия език, той не мисли много за теориите на древногръцките, пишейки в писмо, което е чел:

„Републиката на Платон и законите за евгеническите пасажи; но те не представляват много отвъд пречистването на града чрез изпращане на всички дегенерати от това, което се нарича колония!“

Така идеята за съвременната евгеника, за първи път приписвана на Галтън в неговата основополагаща работа „Изследвания на човешката плодовитост и неговото развитие“ , която разпространява идеята, че интелигентността е наследствено придобита и че „висшите раси“ на човечеството са предопределени да управляват, споделя много малко. приемственост с доктрините на древните гърци.

След забележителната публикация на Галтън, интересът към евгениката избухна в началото на века и през 1904 г. първото списание за евгениката, Архивът за расова и социална биология , ще бъде основан от немския биолог Алфред Плоец, като се фокусира основно върху превъзходството на скандинавците и арийците. раси и понятието „расова хигиена“. Със създаването на Обществото за расова хигиена в Германия, Образователното дружество по евгеника във Великобритания и Американската асоциация на развъдчиците, евгениката се превръща в истински глобален феномен през първото десетилетие на 20-ти век.

image

Набор от снимки, изобразяващи антропометрията (измерването на хората) на Втората международна изложба по евгеника, проведена през 1921 г. ( Public Domain )

Евгеника е приета с най-голям ентусиазъм в Съединените щати, а през 1910 г. Службата за записи на евгеника е основана от Чарлз Дейвънпорт с финансиране от известните бизнесмени Джон Харви Келог. Институцията обучава анкетьори да събират информация за американски семейства, които са били оценявани по такива признаци като „немощност“, „престъпност“ и „алкохолизъм“. Последните разработки в евгениката бяха събрани в списание, наречено Eugenical News , което беше национално разпространено.

През 1912 г. в Лондон се провежда първият Международен конгрес по евгеника, който привлича над 400 от най-известните учени и фигури на деня, включително Уинстън Чърчил и Александър Греъм Бел. Благодарение на нейното влияние до края на Първата световна война евгеническите общества се появяват по целия свят, в страни като Аржентина, Мексико, Италия, Франция и Унгария.

В САЩ през 20-те години на миналия век се появяват „Семейни състезания за монтьори“, спонсорирани от Eugenics Record Office. Семействата ще се състезават за най-генетично съвършените екземпляри в състезания, провеждани в САЩ. След поредица от физиологични и психологически тестове и представяне на здравни досиета, семействата, смятани за най-генетично изключителни и които най-често са бели, ще бъдат наградени с медали и награди за тяхната несравнима „евгеническа стойност“.

image

Вляво: „Победителите в състезанието за семейство монтьори стоят пред сградата на Eugenics на Free Fair в Канзас в Топика, KS. ( Честна употреба ) Вдясно: Състезание за по-добро бебе на панаира на щата Индиана през 1931 г. ( Честна употреба )

На Втория международен конгрес по евгеника през 1922 г., който този път се провежда в Ню Йорк и привлича представители от Централна и Латинска Америка, имиграцията се превръща в централна тема на дебат. Хенри Лафлин, най-големият авторитет в страната по евгеника, изложи идеята, че имигрантите от Южна и Източна Европа са генетично по-ниски поради по-високите си нива на умствени увреждания и престъпност и представляват заплаха за скандинавските раси. Това подтикна президента Калвин Кулидж да приеме Закона на Джонсън-Рийд от 1924 г., който определя квота за броя на имигрантите от южните и източните части на Европа, разрешени да влязат в Съединените щати, без ограничения за северноевропейските заселници.

  • Той създаде ли блажена утопия или тираничен комунистически кошмар? Древната класова система и социално инженерство на Платон разкрити
  • Митът за националсоциализма: Как нацистите изкривиха скандинавското минало

През 1927 г. случаят Бък срещу Бел доминира във вестникарските заглавия във Вирджиния, докато 18-годишната пациентка Кари Бък се бори срещу мандата на държавата да я стерилизира. През 1924 г. Вирджиния прие Закона за евгеническа стерилизация, който позволява принудителна стерилизация на тези, които се считат за „умствено увредени“. Това не беше ново явление. През 1907 г. Индиана е приела първия акт за стерилизация в отговор на интелектуалните дискусии от края на 1800 г., които обвиняват престъпността и умствените дефекти лошото генетично наследство. До 30-те години на миналия век 27 щата в Америка ще въведат подобни закони за стерилизация.

Бък, която беше институционализирана в психиатрично заведение поради нейната „немощност“, щеше да загуби делото, както и много други нещастни жертви в САЩ и целия свят. В Индиана до 1974 г. около 2500 души са били насилствено стерилизирани, а в Калифорния между 1909 и 1979 г. е имало близо 20 000 случая на стерилизация. Орегон беше последният щат, който отмени своите закони за стерилизация през 1983 г., след като жертва на 2648 души. Извън САЩ законите за стерилизация бяха приети в страни като Дания, Швейцария, Германия и Норвегия. В Швеция между 1935 и 1976 г. 60 000 шведски жени, смятани за психично болни, са били стерилизирани против волята им.

 

 

Смъртта на една лоша идея

Още през 1922 г. Уилям Бейтсън, основателят на генетиката, е отклонил поканата за Втория международен конгрес по евгеника, заявявайки, че „истинският въпрос е дали не трябва да държим генетиката (и евгеника) отделно“. До 30-те години на миналия век Третият международен конгрес по евгеника ще привлече по-малко от 100 посетители, тъй като евгеническите идеи изпаднаха в немилост на американските и европейските интелектуалци. Критиците посочват проблематични експериментални методи, недостатъчно проучени икономически и екологични фактори и твърде опростени подходи на теориите на Мендел, разглеждани през съмнителна леща на класистки и расистки пристрастия.

В допълнение, тревожната политика на нацистка Германия през 30-те години на миналия век убеди много хора да се дистанцират от евгеника. Адолф Хитлер и нацистките учени бяха вдъхновени от американците да стерилизират насилствено евреи и малцинства в Германия с приемането на Закона за превенция на наследствено болно потомство през 1933 г., факт, който не беше неудобно за много американски привърженици на теорията. През 1939 г., в навечерието на Втората световна война, Службата за записи на евгеника е окончателно закрита и финансирането е прекратено. След неописуемите ужаси на Холокоста, евгениката става тема табу през втората половина на 20-ти век. Сега флиртът на Америка и Запада с такава опасна идеология остава срамно напомняне за разрушителните последици от една лоша идея.

Горна снимка: „ Изборът на младите спартанци“ (1840) от Джузепе Диоти. Произходът на евгеника се проследява в древна Гърция. Източник: Public Domain

От Джейк Лий-Хауарт






Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39754639
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031