Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.04.2022 18:36 - 3000-годишен изкуствен пръст на крака разкрива древния произход на протезирането
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 1534 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 30.04.2022 18:38

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  image


АКТУАЛИЗИРАНО НА 30 АПРИЛ 2022 Г. - 01:58 DHWTY

3000-годишен изкуствен пръст на крака разкрива древния произход на протезирането

https://www.youtube.com/watch?v=D89t5WdpPpc&feature=emb_imp_woyt

Вярвате или не, но използването на протези всъщност не е съвременен феномен. Всъщност създаването на изкуствени устройства за заместване на липсващи части на тялото вече се използва преди няколко хиляди години. Според д-р Жаклин Финч от университета в Манчестър, най-старата известна протеза всъщност датира отпреди 3000 години и идва от древен Египет.

                                                                Най-старата известна древна протеза, открита в Египет

През 2000 г. изследователите Андреас Нерлих и колеги от университета Лудвиг-Максимилиан направиха зашеметяващо откритие. Работейки в тиванския некропол, те откриха протеза за голям пръст на крака, изработена от дърво и кожа, която беше прикрепена към почти 3000-годишната мумия на египетска благородничка.

  • Нови открития, когато 3000-годишният протез на пръста на крака се изследва с авангардна технология
  • Като нещо от The Walking Dead: Средновековен войн, намерен с протеза за ръка с нож

Идентифицирана като Табакетенмут, се смята, че жената е живяла известно време около 950 и 710 г. пр. н. е. Сега се помещава в Египетския музей в Кайро, протезата на крака е изработена от дърво и кожа. В статията си, публикувана в Lancet , те я описват като „вероятно най-старата известна прижизнена протеза на крайниците“. Но наистина ли е така?

Пръстът на крака Табакетенмут не е първият древен протез, открит в Египет. Посетителите на Египетските галерии в Британския музей в Лондон получават възможността да видят пръста на крака на Гревил Честър. Първоначално открит в Тива , пръстът на крака е направен от картонаж, смес от лен, животинско лепило и гипс, която наподобява папие-маше . Чрез анализ на използваното бельо то е датирано към 600 г. пр. н. е.

image

Палецът на Greville Chester, открит в Тива и сега се съхранява в Британския музей. (Британски музей / CC BY-NC-SA 4.0 )

Имали ли са тези древноегипетски протези практическа функция?

Древните египтяни са възприемали отвъдния живот като перфектна версия на този живот, което прави важно в светогледа им тялото им да бъде непокътнато по време на погребението. В друга статия в Lancet Жаклин Финч обяснява как „заклинанията, украсяващи вътрешността на ковчезите (Текстовете на ковчегите, около 2055 г. пр. н. е.) и текстовете на гробницата, написани върху папирус (Книгата на мъртвите, около 1550 г. пр. н. е.) се отнасят за важността на „пресглобяване“ и „обединяване“ на тялото, за да се даде възможност „съживяването“ да се осъществи в отвъдния живот.

В съответствие с желанието за телесна цялост, балсамьорите биха използвали всичко от гипс, дървени стърготини, кал, масло, пясък или лен, за да запълнят всякакви „пропуски“ преди погребението. Това е очевидно поради факта, че върху мумиите са открити различни протези. Това бяха „като цяло лоши имитации... на лен, тръстика, кал и смола“ и включват стъпала, крака, носове и дори пениси. (Да, древните египтяни са вярвали, че размножаването е дейност, която е възможна в отвъдния живот).

image

Дървена протеза на ръката от древен Египет. Моделните крайници са използвани по време на процеса на балсамиране, за да се заменят повредени или липсващи части на тялото, за да се гарантира, че тялото е завършено за отвъдния живот. (Музеи и галерии в Лийдс / CC BY-NC-SA 3.0 )

Въпреки че тази идеологическа вяра може да обясни наличието на такива протезни устройства върху мумиите, някои от древните египетски протези може да са имали и практическа функция. Изследванията, проведени от Финч в Центъра за рехабилитация и изследване на човешкото представяне в лабораторията за походка, към университета в Салфорд в Обединеното кралство, използваха експериментална археология, копия на оригиналните артефакти и двама доброволци с подобни ампутации, за да докажат, че и двата тези древни протези на краката всъщност са били ефективни за ходене и са били използвани, докато собствениците им са били все още живи.

Това авангардно изследване стига до заключението, че използването на древните протези на краката би направило разходката в древни египетски сандали много по-лесна. Така това устройство имаше практическа функция, наред с възможна идеологическа цел. Това също така накара изследователя да заключи, че науката за протези се появява стотици години по-рано, отколкото се смяташе преди, и че „приписването на първите проблясъци на този клон на медицината трябва да бъде твърдо положено в краката на древните египтяни“.

image

Гипсово копие на крака на Капуа, което датира от около 300 г. пр. н. е. и е изкопано от гробница близо до Капуа. (Музей на науката, Лондон / CC BY 4.0 )

Материални доказателства за древни протези

Използването на протези демонстрира находчивостта на хората в древни времена. Докато доскоро много протезни устройства бяха направени от основни материали, като дърво и метал, прикрепени към тялото с кожа, това изследване показва, че в случай на Древен Египет техните познания по анатомия и функционирането на стъпалото всъщност са доста напреднали. .

Тези заключения са възможни само когато има осезаеми доказателства за протезиране. Други примери за древни протези включват крака Капуа, който датира от 300 г. пр. н. е. и в момента се съхранява в Музея на науката в Лондон. Макар че всъщност е копие, направено от гипс (оригиналът е унищожен при бомбардировка в Лондон през 1941 г.), протезният крак е открит в погребението на богат римлянин в Санта Мария ди Капуа Ветере.

Финч изброява други примери за древни протези в своята статия за Lancet , включително изкуствен крак, заровен с мъж, датиращ от 5-ти до 7-ми век след Христа и открит в Бонадуз, Швейцария. Има и крак, изработен от дърво и бронз, открит в гроб в Грисхайм от известно време около 7-ми до 8-м

image

Желязната ръка на Гьотц фон Берлихинген. ( Обществено достояние )

Междувременно съществуват по-модерни примери като напълно артикулираната лява предмишница и ръка, за които се смята, че са създадени за германския рицар Гьотц фон Берлихинген, който загуби ръката си в битката при Ландсхут през 1503 г. Сега е изложена в Музея на науката в Лондон .

Независимо от това, при обсъждането на примери за древни протези, Финч твърди, че е необходимо да се използва анализ на походката, за да се потвърди, че те „също с право могат да се считат за истински протезен заместител“, поради факта, че „за да бъдат класифицирани като истински протези, всяка замяна трябва отговарят на няколко критерия." Тези критерии включват възможността да „издържа на телесни сили“, че има правилни пропорции, че е „лесна за обличане и сваляне“ и, разбира се, че „трябва да подпомага ходенето“.

image

Протеза за ръка, датираща между 1560 и 1600 г. от Музея на науката в Лондон. (Добре дошла колекция / CC BY 4.0 )

Нематериални доказателства за древни протези

В аналите на историята има някои препратки към древна протеза или поне концепцията. В древноегипетската история за Окото на Хор, окото на бог Хор е унищожено от неговия съперник Сет, преди да бъде заменено от Тот. Историята днес включва историята на фермера Миндън от поета Ериций и сатирика Лукиан, които и двамата споменават използването на протезни придатъци след загуба на част от тялото, докато Херодот разказва историята за Хегезистрат от Елида, който използва дървена протеза след отрязвайки крака му, за да избяга от спартанците.

Използването на желязо като материал за протезно устройство, например, може да се види в разказа на Плиний за желязната ръка на Марк Сергий Силус. Според Плиний римският пълководец е загубил дясната си ръка по време на Втората пуническа война и е имал протеза от желязо, която му позволява да държи щита си. Това означаваше, че той може да се върне на бойното поле и да продължи да се бие. Финч твърди, че тези текстови сметки са „изпълнени с проблеми“ поради факта, че „такива протези може да са просто пълна измислица“.

 

 

Въпреки тези ранни постижения в технологиите за протезиране, през следващите хилядолетия не е имало голямо развитие в тази област. Например, железни протези на ръцете и краката все още са били използвани през Средновековието , което е било повече от хиляда години след Марк Сергий. Очевидно металните работници, които са правили доспехи за рицарите, са изработвали и протезните устройства за своите клиенти.

Интересното е, че се твърди, че целта на тези устройства не е била толкова практична, колкото естетична. Изглежда, че тези изкуствени крайници са били използвани за скриване на изгубени крайници, които по онова време се смятали за смущаваща деформация. Като се има предвид, че не се е променило много в използването на протезните устройства от римската епоха до Средновековието, не е изненадващо, че много от нас приемат, че използването на такива устройства е сравнително скорошно явление.

image

Роботизирана протезна ръка. ( Владислав Очия / Adobe Stock)

Използването на протезиране днес

Три хиляди години по-късно и протезните устройства продължават да се използват и са също толкова важни за хората с липсващи крайници сега, както и за хората преди хиляди години. Днешните устройства са много по-леки, изработени са от пластмаса, алуминий и композитни материали, за да осигурят на ампутираните най-функционалните устройства. 

  • Протезирана желязна ръка от 16-ти век: Историята на Гоц фон Берлихинген
  • Китайец със слято коляно използва протеза на крака с конско копита преди 2200 години

В допълнение към по-леките, изработени от пациента устройства, появата на микропроцесори, компютърни чипове и роботика в днешните устройства са предназначени да върнат ампутираните към начина на живот, с който са свикнали, вместо просто да осигурят основна функционалност или по-приятен външен вид. Протезите са по-реалистични със силиконови капаци и са в състояние да имитират функцията на естествен крайник сега повече, отколкото когато и да било преди.

Горна снимка: 3000-годишна протеза на палеца на крака, открита в Египет. Източник: Jacky Finch / University of Manchester

От У Мингрен






Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39971597
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930