Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.09.2021 19:27 - Хигиея, богинята на здравето
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 459 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 10.09.2021 19:28

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Хигиея, богинята на здравето

Чл

  image от Mark Beumer,
публикувано на 24 август 2011 г. Изпращане до Google Classroom:   imageЧуйте тази статия

Съвременната медицина произхожда от древния свят. Най -старите цивилизации са използвали магия и билки, за да излекуват болните си хора, но също така са използвали религията, за да ги освободят от вреда и да защитят здравето им. Днешната медицинска помощ има своите корени в древна Гърция . С въвеждането на Асклепиос и Хигиея в Атина се появява много важен лечебен култ, който съществува от около 500 г. пр. Н. Е. До 500 г. сл. Н. Е. Хигиея играе много необичайна роля в гръцката религия поради неясната си идентичност. Тя е свързана с Асклепиос през 5 век пр. Н. Е. И заедно те се превръщат в най -известната лечебна двойка в гръцкия и римскиясвета. Един от основните проблеми е идентичността на Hygieia. Тя е дадена на няколко имена, които се кръстосват през цялото време чрез съвременната литература от края на 19 век от н.е. Термини като богиня, олицетворение, абстракция и разширение на Асклепиос са само някои от етикетите, дадени й. Интересен е въпросът защо съвременните учени и историци използват различни имена за Хигиея, когато древните източници буквално заявяват, че тя е богиня. Пример за това е първата клетва на Хипократ, в която се казва: Кълна се в Аполон , лечителя, Асклепий, Хигиея и Панакея и приемам да свидетелствам за всички богове, за всички богини, за да спазвам според моите способности и моята преценка, следната клетва и споразумение. (Клетва на Хипократ)

 

image Хигия, Ватикански музеи Марк Картрайт (CC BY-NC-SA)

 

И така, изводът е, че трябва да обсъдим определенията за олицетворение. Какво е олицетворение? Означава ли това антропоморфно представяне на безжизнени неща? Кои етапи на олицетворение може да се определи? Според Стафорд, здравето е едно от физиологичните състояния, които трябва да се олицетворяват в древния свят, може би най -тясно успоредно със съня (Hypnos/Somnus), който също има силни асоциации с лечебните култове и който дори може да бъде представен заспал в краката на Hygieia . Освен това, каква връзка съществува между гръцките понятия като prosōpopoiia и ēthopoiia и съвпада ли с латинското personificare ?

Второ, трябва да си зададем въпроса кои са божествата. Безсмъртни ли са гръцките богове и живеят ли на планината Олимпос? Пият ли нектар и ядат амброзия, докато играят мъже, които са невидими, но все още вездесъщи? Важно е да се прави разлика между олимпийски божества и гръцки богове, защото митологията е по същество нещо различно от религията.

Трето, има дискусия за митологията. Въпреки че няма много митология, тя е свързана с няколко божества като Аполон, Атина и Асклепий, а също и с египетската богиня Изида Медика, чиито функции са същите като тези на Асклепий и Хигиея. Има и връзка с римската Бона Деа. Нейната функция дава възможност да я идентифицира с Hygieia. Освен това може да се направи идентификация въз основа на факта, че Бона Деа е била почитана като Bonae Daea Hygiae и е дадена връзка с Минерва, римският двойник на Атина. Минерва също е била почитана като лечебно божество с името Минерва Медика. Няма съмнение относно природата на Атина, Аполон, Изида и Бона Деа. Тези фигури се почитат като божества. Самият Асклепиос е трудна фигура. Той започва като смъртен, след това полубог, трето второстепенно божество, докато не се превръща в най -важното медицинско божество на гръцкия свят. Ако погледнем сравнителната митология, прави ли това Hygieia по -важно?

Накрая ще обсъдим историческия контекст. Хигия има свой собствен култ още през VII и VI век пр.н.е., който е признат от Делфийския оракул; след като се развива в надместен култ в Гърция и Рим , където е включен в религиозните традиции на Асклепий, бог на медицината. Когато през 429 и 427 г. пр. Н. Е. Чума избухва в Атина, не след дълго Хигиея и Асклепий са докарани в Атина. Годината на въвеждането им е 420 г. пр. Н. Е.

 

image Hygieia, Palazzo Altemps Марк Картрайт (CC BY-NC-SA) Стафорд твърди, че 420 г. пр.н.е. е първата поява на Хигиея като автономна богиня, когато тя пристига заедно с Асклепиос в Атина. Преди това събитие нейната история ще се намира на две места, а именно в Атина и на Пелопонес. Тези обекти се събират отново в така наречения паметник на Телемах от началото на 4 век пр.н.е., който дава много подробно описание на произхода на култа към Асклепий. На паметника е изправен Асклепиос, отдясно женска фигура, седнала на маса (Hygieia), а под нея куче. Вляво е по -малка фигура, която вдига ръце, сякаш се моли. Това вероятно е Телемах. Джейн казва, че въпреки че Хигиея и Асклепий са дошли от Епидавър в Атина, Хигиея има свое собствено развитие, с изключение на Асклепиос, с когото се появяват през 5 век от н.е. в Атина.

 

Според Паркър, V век преди новата ера е век на религиозно обновление. Този век се характеризира с въвеждането на нови култове, когато „нови богове“ идват в Атина. Има три промени, които могат да се наблюдават през V век пр.н.е.: първо, значението на малките култове, второ добавянето на нови епитети към древните божества и трето, въвеждането на "чужди божества". Пример за разширяването на по-малки култове е култът към Атина Нике, чийто олтар украсява Акропола от средата на 6 век пр.н.е. Този култ, обаче, само около еманира около 450 г. пр. Н. Е. В чест на победата над Делише-Атическия морски съюз в Персия . Други примери за обновяване на религията са изграждането на храмове на Посейдон презСунион и Немезида Рамнос между приблизително 450 и 430 г. пр.н.е.

Второто нововъведение се характеризира с добавяне на нови епитети към съществуващите богове, тъй като атиняните намират за доста често божествата да ги обединяват с абстракции. Примери за това са божества като Артемида Аристобул, Артемида Евклея и Зевс Елевтериос. Накрая бяха въведени „чужди божества“, които гърците нарекоха xenikoi theoi . Този термин не може просто да се преведе като „чужди божества“, заедно със съвременното разбиране на термина „чужд“, тъй като за един атинянин човек от Епидавър също е бил ксеникос . Решаващото разделение не е между негръцки и гръцки божества, а между божествата, традиционно почитани в публичните култове, и останалите. Според Херодотбоговете са еднакви навсякъде, само с различни имена. Примери за такива божества са Дионис, Бендис, Пан и Асклепий. Освен култ към Хигиея, все още има култ към Атина Хигиея. Плутарх разказва следната история в своя „ Перикълс“ за това как се е случила странна катастрофа по време на строителството, която е показала, че богинята не е против работата, а помага и съдейства, за да я доведе до съвършенство.

Един от майсторите, най -бързият и най -удобният работник сред всички, с приплъзване на крака падна от голяма височина и лежеше в окаяно състояние, лекарите нямаха никаква надежда за възстановяването му. Когато Перикъл бил в беда от това, богинята му се явила през нощта насън и наредила курс на лечение, който той приложил и за кратко време и с голяма лекота излекувал човека. И по този повод той постави месингова статуя на Атина Хигия, в цитаделата близо до олтара, която според тях е била там преди. Но именно Фидий е изработил образа на богинята в злато и името му е изписано на пиедестала като негов работник. (Плутарх, Перикъл 13.8.)

Храмът на Атина Хигиея от западната страна на Акропола е много важен за празнуването на Панатеная и олтара от първоначално установените атиняни. Гарланд твърди, че най -важното лечебно светилище принадлежи на Атина Хигиея, докато Асклепиос се появява в Атина. В митологията Хигиея е дъщеря, сестра или съпруга на Асклепий. Допълнително обяснение е, че омировите богове вече не са достатъчни и че не са в състояние да задоволят населението, така че трябва да се появят нови спасителни божества. Хигиеята понякога се свързва с Амфиараос, по -специално в Оропос, неговото основно място за поклонение. Тя се появява няколко пъти сама или заедно с този герой. Павзаний казва, че четвъртата част от големия олтар на Амфиареона е била споделена с Афродита, Панакея, Ясо, Хигиея и Атина Хигий. Стафорд твърди, че споделянето на олтара от Хигиея засяга атинския култ Амфиараос, след като Оропос се прехвърля в Атина след битката при Хайронея, и където Хигиея ще има място в Атинския Амфиареон през 330 г. пр. Н. Е. И след това. Божествата наистина биха могли да се изместят взаимно. Друг пример е Аполон, изместващ Гая като божество -оракул.

Застъпва се друг контекст, когато се казва, че хората могат да останат здрави, като живеят разумно. Атина е и богинята на мъдростта и по този начин логична връзка. Бел добавя, че Хигиея е главно богинята на физическото здраве, но нейната функция включва и психичното здраве и че тя също може да бъде свързана с Атина Хигиея. Трета идея е, според Уорън, че Атина е тази, която учи Асклепиос как да върне мъртвите към живот. И накрая, Комптън дава четвърто обяснение, а именно, че древните схващания за здраве и болест не правят разлика между психични и физически заболявания. Така Атина Хигиея и Хигиея лесно могат да бъдат свързани помежду си. Предишните идеи противоречат на идеята, че връзката между Атина Хигиея и Хигиея е просто случайна, тъй като култът към Асклепий не е въведен в края на V в. пр. н. е., а Хигиея не се появява по -рано като отделна фигура в литературата или изкуството. Wroth посочва, че Атина използва епитета "Hygieia", за да укрепи медицинските си умения. Това би било правилно предположение, когато се вземе предвид намаляващото удовлетворение от божествата. Богините биха могли да съществуват отделно една от друга. По -убедителен аргумент за по -ясно разграничение между Атина Хигиея и Хигиея дава Стафорд, когато тя цитира Фарнел. Фарнел каза, че около 330 г. пр. Н. Е. Все още се принасят жертви на Атина Хигиея. Това противоречи на твърдението, че Hygieia от паметника на Telemachus е разработка на атинската Athena Hygieia, и че след 420 г. пр. н. е. не се споменава повече за Атина Хигиея, както по -рано се твърди от Мичъл Бояск. Самият Фарнел не споменава 330 г. пр.н.е. Изглежда, че неговата позиция се основава на честването на Панатеная. Посочено е, че всички посвещения за Атина, датиращи от по -късен период след 420 г. пр.н.е., но той не дава ясен аргумент. Стафорд квалифицира това с факта, че през 330 г. пр. Н. Е. Предложенията на Атина Хигиея са направени по време на Малката Панатенея и че тези операции се записват от данъка, наложен върху новооткритото поле през 4 век пр. Н. Е. Оропос. не давам ясен аргумент. Стафорд квалифицира това с факта, че през 330 г. пр. Н. Е. Предложенията на Атина Хигиея са направени по време на Малката Панатенея и че тези операции се записват от данъка, наложен върху новооткритото поле през 4 век пр. Н. Е. Оропос. не давам ясен аргумент. Стафорд квалифицира това с факта, че през 330 г. пр. Н. Е. Предложенията на Атина Хигиея са направени по време на Малката Панатенея и че тези операции се записват от данъка, наложен върху новооткритото поле през 4 век пр. Н. Е. Оропос.

Лично аз следвам аргумента, че Хигиея е имала свой регионален култ през VII и VI в. Пр. Н. Е., Но че Хигиея наистина е станала известна, когато е била доведена в Атина около 420 г. пр. Н. Е. Паметникът на Телемах от началото на 4 век пр.н.е. потвърждава тази теория. Освен това Хигиея получава собствен олтар в Асклепион до Асклепиос. Освен това вече съществува култ към Атина Хигиея през 420 г. пр. Н. Е., Който ще избледнее след пристигането на Асклепий и Хигиея, но все още има малко възраждане, когато през 330 г. пр. Н. Е. По време на Малката Панатения хората й принесоха жертва. Култът към Хигиея и Атина Хигиея може да са се подминали, така че Атина Хигиея като отделна фигура вече не е била необходима. Въвеждането и развитието на култа към Хигиея може да бъде поставено в идеята, че V в. Пр. Н. Е. Е век на религиозни иновации,

Заключение

След това кратко есе можем да кажем, че Хигиея е била много важна в ролята си за опазване здравето на древните гърци, първо в Атина, отколкото останалата част от гръко-римския свят. Връзката й с Асклепиос укрепва нейната позиция. Най -важният пример е клетвата на Хипократ, в която тя се споменава след Асклепий. Тя има място в най -важната триада на лечебните богове, Аполон и Асклепий. Като Атина Хигиея тя трябваше да защитава атиняните. Атина Хигиея имаше аналог в Minerva Medica и поради сравнителната митология с Isis Medica и Bona Dea Hygieae, ролята й на богиня се засилва. Освен това тя се смяташе за най -важния партньор на Асклепиос в неговите култове в цяла Гърция и Италия. Тя беше почитана от 7 -ми век пр. Н. Е. До 5 -ти век н.е. и дори днес ние сме наследили нейното име в нашата дума за хигиена. Здравето в древността е било толкова важно, колкото и днес.




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39959827
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930