Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.09.2021 19:52 - Човешки останки от чилийската пустиня разкриват първите й фермери, воювали до смърт
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 581 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 06.09.2021 19:53

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Човешки останки от чилийската пустиня разкриват първите й фермери, воювали до смърт

Преди три хиляди години обитателите на пустинята се намушкаха смъртоносно и се удариха един друг, вероятно поради намаляване на ресурсите

image

Черепът на възрастен мъж, вероятно на възраст между 25 и 30 години, показва излекувана травма, засягаща горната челюст. Нараняването вероятно е причинено от удар от друг индивид в битка. (С любезното съдействие на Vivien Standen) От Бриджит Алекс SMITHSONIANMAG.COM
25 АВГУСТ 2021 Г.  

Около 1000 г. пр. Н. Е., Някои фуражове решават да опитат земеделие в едно от най -сухите места на Земята, пустинята Атакама, която се намира между планините Анди и Тихия океан, в днешна Северна Чили. Когато земеделието започна, смъртоносното насилие нарасна и остана високо в продължение на векове. Жителите на пустинята се нападнаха и убиха един друг с боздугани, ножове и ловни оръжия, вероятно бийки се за оскъдната вода и плодородната земя.

 

Това е според нов анализ на човешки останки от гробове на възраст между 3000 и 1400 години, който включва десетки индивиди с коса, плът и органи, все още непокътнати, поради сухотата в пустинята. Жертвите са счупени ребра, счупени ключици, осакатяване на лицето и прободни рани в белите дробове, слабините и гръбначния стълб. Поне половината от нараняванията изглеждат като фатални удари.

„Моделите и честотите на смъртоносната травма ... са изумителни“, казва Тифини Тунг, археолог от университета Вандербилт, който не е участвал в изследването.

Изследването, предстоящо следващия месец в Journal of Anthropological Archaeology , също така излага възможните причини за кървавите времена, които отчитат културните традиции, изменението на климата и оскъдните ресурси. Според Тунг, който изучава конфликти в древна Южна Америка, резултатите носят уроци за всяко общество, включително и за нашето. „Можем да погледнем към тези други популации от различни времена и места, за да се опитаме да разберем ... тези интензивни огнища на насилие срещу относително спокойствие, относително спокойствие“, казва тя. „Какви по -големи сили играят, които допринасят за хората, които искат да навредят, осакатят или всъщност убият друг човек?“

Атакама е отлично място за разследване на причинителите на смъртоносен конфликт, тъй като са разкопани стотици добре запазени човешки останки, обхващащи близо 9 000 години епизодично насилие и социални промени. В продължение на десетилетия Вивиен Стендън, водещ автор на новото изследване, изследва тези личности, съхранявани в музея на нейния университет в Тарапака в Чили. „Тази колекция е разкопана преди много, много, много години. Днес вече не разкопаваме гробища “, подчертава Standen, биологичен антрополог.

Колекцията включва едно от тазгодишните допълнения към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство: мумиите Chinchorro , най-старите мумии в света, които идват от събирачи на рибари, които са живели по крайбрежието между 10 000 и 4 000 години. По религиозни причини древната общност умишлено е направила някои от тези мумии. Но други бяха инциденти: пясъчната, солена пустиня предотврати разлагането и изпече труповете в естествени мумии. Преди това стендън и колегите открихаче около една четвърт от възрастните от този период са претърпели наранявания, като счупени кости и пробождания. Повечето от тези рани обаче са зараснали, което означава, че човекът е починал от друга причина по -късно. Въпреки че тези крайбрежни фуражири се скараха и получиха побой, изглежда рядко се биеха до смърт.

Стенден искаше да знае дали този модел се запазва 1000 години по -късно, когато в Атакама се появява селското стопанство. По това време морските дарове стават все по -малко надеждни поради промените в климата, засягащи събитията в Ел Ниньо. Някои общности се пренесоха на еднодневна разходка навътре в оазиси и тесни речни долини, захранвани от топене на планински сняг.

В тази обстановка „в края на пустинята Атакама ... имате долина, зелена площ. И тогава нямаш нищо. И тогава имате още една малка долина “, казва Бернардо Ариаса, съавтор на изследването и антрополог от университета в Тарапака. По протежение на тези слаби участъци от зеленина, древните групи построиха села, напоителни ниви и засадиха царевица, люти чушки и други култури, вероятно заимствани от непустинни селски стопанства на север и изток.

Това беше „някакъв забележителен период като цяло и се случват толкова много промени“, казва Калифорнийският университет, професор от Merced Кристина Торес, която изучава скелетни останки от сайтове в Атакама, но не е участвала в новото изследване. „За първи път имаме толкова много хора, които се събират и обобщават. Така че не е изненадващо, че ще има конфликт и ще го видим да се проявява по различни начини. "

За да разберат степента и видовете насилие, екипът на Standen се върна в музейната си колекция, за да анализира 194 останки от възрастни, датирани между 1000 г. пр. Н. Е. И 600 г. сл. Н. Е. Чилийските археолози са изкопали тези скелети през 70 -те и 80 -те години от обекти по долината на река на около 10 мили от Чили границата с Перу. Някои от гробищата са били монументални могили, направени от храсти, клони и пръст. Други бяха масови гробове, вкопани в земята. По времето, когато археолозите ексхумират останките, повечето от труповете са се разпаднали до фрагментарни кости. Но около 30 % са оцелели меки тъкани, естествено мумифицирани като по -ранните индивиди Chinchorro.

„[Запазването] на телата е отлично, така че можем да видим истинските хора, които са живели в тази среда“, казва Стенден.

Търсейки маркери за междуличностно насилие, нейният екип изследва хлабавите кости и рентгеново изследва мумиите. Те са открили излекувани раните, което показва, жертвите са оцелели атаки, както и perimortem травма, или наранявания, претърпени по време на смъртта, които вероятно са били на причината за смъртта. Половината от нараняванията изглеждат фатални, в сравнение с около 10 % за по -старите крайбрежни фуражи.

С началото на земеделието „Всичко е по -смъртоносно. Всичко е по -експлозивно “, казва Ариаса.

И мъжете, и жените са били бити. Но по -специално, в друго проучване , екипът откри малко признаци на травма при деца и бебета, погребани през същия период. „Не виждаме прекалено много насилие над деца“, добавя Ариаса.

Отвъд общите модели се открояват специфични наранявания. Излекувана скула предполага мъж на средна възраст, оздравял след удар с юмрук в костите. Все още спортна вълнообразна кестенова коса, лицето на 20-годишно нещо вероятно беше разбито от боздуган. Друг скелет показва прободна рана в прешлен, което показва, че индивидът е бил намушкан в гърба. „Наистина усещате колко интимно насилие може да бъде“, казва Тунг. Това не са само счупени кости. Има по -човешка история за разказване. "

imageОръжия като привързани боли вероятно са били използвани за причиняване на травма на главата. (С любезното съдействие на Раул Роша)

Тя се чуди: „Познават ли този друг човек, извършил това насилие срещу тях?“

Въпреки че учените не могат да отговорят категорично на това, те откриха улики, които предполагат познаване между извършителите и жертвите. За да определят дали насилието е насочено към местни или чужденци, изследователите са пробили прах от костите и зъбите на 31 лица с наранявания и 38 лица без признаци на травма. В Университета на Северна Каролина, Chapel Hill, геохимикът Дрю Коулман измерва съотношенията на изотопите на стронций в пробите. Тази стойност варира в зависимост от това къде живее някой и колко морски дарове яде.

Въз основа на тези химически подписи гробовете в Атакама не са имали чужденци, да речем от Амазония или високопланинските Анди. Независимо дали са получили наранявания или не, почти всички изглеждаха местни - жители на долината на реката или близкото крайбрежие. Но някои от тези местни жители са имали малко по-високи съотношения на стронций, характерни за диетите, богати на морски дарове, докато други са имали по-ниски стойности, което предполага, че са яли храна от долината. Това може да означава, че конфликтите са между традиционни рибари и млади фермери.

Изследователите откриха и други доказателства за насилие от този период. Гробниците съдържат хвърлящи копия, ножове и други възможни оръжия. Скално изкуство, гравирано върху скали в долината, изобразяващи фигури с пръчки, облечени в шапки и размахващи лъкове и дартс. В село край друга река на юг, жителите издигнаха масивни отбранителни стени и заредиха с прашки камъни зад него, вероятно като боеприпаси за дъжд на нападатели.

Археолозите също се опитаха да обяснят защо местните групи ще се бият до смърт, само защото някои от тях се заеха със земеделие. Те смятат, че редица фактори са допринесли. Като се имат предвид останките от по -ранните времена, жителите на региона са склонни към насилие - вероятно спонтанни сбивания, побои и домашно насилие. Но започвайки около 1000 г. пр. Н. Е. Външният натиск предизвика необуздани, смъртоносни нападения. Рибарите се сблъскаха с по -малко надежден улов поради промени в цикъла на Ел Ниньо. Плодородната земя и водата за земеделие винаги са били оскъдни в периферията на най -сухата и гореща пустиня на Земята. Изправени пред изменението на климата и глада, общностите вероятно са се борили за вода, земя и храна.

imageЗемеделието се практикуваше в тесните долини на пустинята Атакама, където ресурсите бяха оскъдни. (С любезното съдействие на Vivien Standen)

Живеейки там, „Ще бъдете много ограничени по отношение на това къде можете да отидете, колко можете да разширите и използвате ресурсите. Имаш океана от едната страна. От друга страна имате пустинята ... Това може да е една от причините да видим някои от драматичните насилия, които моите колеги успяха да документират “, казва Хосе Каприлес Флорес, археолог от Пенсилванския държавен университет, който не е участвал в проучването, но преди това е сътрудничил на изследователите.

„Говорим за такива брутални, маргинални среди. Хората трябва да реагират възможно най -добре “, казва Торес.

Но само защото събитията се развиват по насилствен начин, не означава, че съдбата е била неизбежна за ранните фермери в Атакама - или за всеки, изправен пред тежки екологични условия, посочва Тунг.

„Никога не става въпрос само за времето“, казва тя. „Ние като човешки същества вземаме решения как да разпределяме ресурси. Имаме социални норми и културни практики. "

„Те са наистина мощни при определянето дали ще има изблици на насилие или не, както и в това кой участва в насилието“, казва Тунг. Тя смята, че тези смъртни случаи, отдавна в пустинята Атакама, си заслужават да се припомнят сред настоящата ни климатична криза - тъй като глобалните температури продължават да се покачват, ресурсите са оскъдни и общностите са изправени пред трудни решения.

 




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39982259
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930