Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.04.2021 21:09 - Преди хиляди години хората правеха форма на операция, наречена "трепанация", която включва пробивни дупки през черепа на човек
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 832 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 21.04.2021 08:36

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Преди хиляди години хората правеха форма на операция, наречена "трепанация", която включва пробивни дупки през черепа на чове
  • От Робин Уайли
29 август 2016 г.

За голяма част от човешката праистория хората по света практикуват трепанация: груба хирургична процедура, която включва образуване на дупка в черепа на жив човек чрез пробиване, изрязване или изстъргване на слоеве кост с остър инструмент.

Към днешна дата хиляди черепи с признаци на трепанация са открити на археологически обекти по целия свят.

Но въпреки очевидното му значение, учените все още не са напълно съгласни защо нашите предци са извършвали трепанация.

Антропологичните сведения за трепанациите от 20-ти век в Африка и Полинезия предполагат, че поне в тези случаи трепанацията е била извършена за лечение на болка - например болката, причинена от черепна травма или неврологично заболяване.

Трепанацията също може да е имала подобна цел в праисторията. Много трепанирани черепи показват признаци на черепно-мозъчни наранявания или неврологични заболявания, често в същия регион на черепа, където е направена трепанационната дупка.

Но освен че се използват за лечение на медицински състояния, изследователите отдавна подозират, че древните хора са извършвали трепанация и по съвсем друга причина: ритуал.

 

image

Картина от трепанация от 14-ти век от Гуидо да Вигевано (Кредит: Шийла Тери / Научна фотобиблиотека)

 

Най-ранните ясни доказателства за трепанация датират преди около 7000 години. Практикуваше се на толкова разнообразни места като Древна Гърция, Северна и Южна Америка, Африка, Полинезия и Далечния изток. Хората вероятно са разработили практиката независимо на няколко места.

Археолозите са открили едни от най-добрите доказателства за ритуална трепанация, откривани някога

Трепанацията е изоставена от повечето култури в края на Средновековието, но практиката все още се провежда в няколко изолирани части на Африка и Полинезия до началото на 1900-те.

Тъй като първите научни изследвания за трепанацията са публикувани през 19-ти век, учените продължават да твърдят, че древните хора понякога извършват трепанация, за да позволят преминаването на духове в или извън тялото или като част от обред за посвещение.

Убедителни доказателства обаче е трудно да се получат. Почти невъзможно е да се изключи напълно възможността за извършване на трепанация по медицински причини, тъй като някои мозъчни състояния не оставят следа върху черепа.

Въпреки това, в малък ъгъл на Русия археолозите са открили едни от най-добрите доказателства за ритуална трепанация, откривани някога.

 

image

Трепанираният череп на 20-25-годишна жена. Дупката е зараснала само частично (Кредит: Германският археологически институт (DAI), Джулия Грески)

 

Историята започва през 1997 г. Археолозите са разкопавали праисторическо място за погребение в близост до град Ростов на Дон в далечния юг на Русия, близо до северното течение на Черно море.

Мястото съдържаше скелетните останки на 35 души, разпределени между 20 отделни гроба. Въз основа на стила на погребенията, археолозите са знаели, че те датират между около 5000 и 3000 г. пр. Н. Е., Период, известен като халколит или „медна епоха“.

По-малко от 1% от всички регистрирани трепанации се намират над точката на обелията

Един от гробовете съдържал скелети на петима възрастни - две жени и трима мъже - заедно с бебе на възраст между една и две години и момиче в тийнейджърска възраст.

Намирането на множество скелети в един и същ праисторически гроб не е особено необичайно. Но това, което беше направено с черепите им, беше: двете жени, двамата от мъжете и тийнейджърката бяха изтрепани.

Всеки от черепите им съдържаше една дупка, широка няколко сантиметра и грубо елипсовидна форма, с признаци на остъргване по краищата. Черепът на третия мъж съдържа депресия, която също показва доказателства, че е изсечена, но не и действителна дупка. Само черепът на бебето е бил безупречен.

Работата по анализирането на съдържанието на гроба се падна на Елена Батиева , антрополог, сега в Южния федерален университет в Ростов на Дон, Русия. Тя веднага разпозна дупките като трепанации и скоро осъзна, че тези трепанации са необичайни.

 

image

Немска трепанираща скоба от 18-ти век (Credit: Science Photo Library)

 

Всички те бяха направени на почти точно едно и също място: точка на черепа, наречена „обелион“. Обелионът е в горната част на черепа и към задната част, приблизително там, където може да се събере висока опашка.

Отварянето на черепа на това място би рискувало големи кръвоизливи и смърт

По-малко от 1% от всички регистрирани трепанации се намират над точката на обелията. Нещо повече, Батиева е знаела, че подобни трепанации са били дори по-рядко срещани в древна Русия. Доколкото тя е била наясно по това време, има само още един регистриран случай на трепанация на обелион: череп, открит през 1974 г. на археологически обект, изключително близък до този, който тя разкопава.

Ясно е, че откриването дори на една трепанация на обелион е забележително. Но Батиева гледаше петима, всички погребани в същия гроб. Това беше и е безпрецедентно.

Има добра причина, поради която трепанацията на обелиона е необичайна: тя е много опасна.

 

image

Главоболието може да бъде непоносимо интензивно (Credit: Science Photo Library / Alamy)

 

Точката на обелиона се намира точно над горния сагитален синус, където кръвта от мозъка се събира, преди да се влее в основните изходящи вени на мозъка. Отварянето на черепа на това място би рискувало големи кръвоизливи и смърт.

Това предполага, че жителите на медната епоха на Русия трябва да са имали основателна причина да извършват подобни процедури за трепанация. И все пак никой от черепите не е показал признаци, че е претърпял някакво нараняване или заболяване, преди или след извършване на трепанацията.

Сред 137 черепа те открили девет с забележими дупки

С други думи, изглеждаше така, сякаш всички тези хора бяха трепанирани, докато бяха напълно здрави. Дали трепанацията им е доказателство за някакъв ритуал?

Това беше интригуваща възможност. Въпреки това Батиева трябваше да се откаже от следата. Тя имаше много повече скелети, които да анализира от цяла Южна Русия, и не можеше да си позволи да се отклони от няколко черепа, колкото и загадъчни да бяха.

Преди да се откаже, Батиева реши да претърси непубликуваните руски археологически записи, в случай че са открити по-странни трепанации от обелиони, но не са докладвани.

Изненадващо, тя получи две попадения. Черепите на две млади жени с трепанации от обелиони са били открити години по-рано: една през 1980 г. и друга през 1992 г. Всяка от тях е била открита на по-малко от 50 мили (50 км) от Ростов на Дон и нито една от тях не е имала признаци, че е била трепаниран по медицинска причина.

Това даде на Батиева общо осем необичайни черепа, всички струпани в малък регион в южната част на Русия и потенциално всички на приблизително същата възраст. Десетилетие по-късно на бял свят излязоха още повече.

 

image

Трепетен скелет (Кредит: Михайло Маричич / Алами)

 

През 2011 г. международен екип от археолози анализира 137 човешки скелета. Наскоро те бяха изкопани от три отделни гробни места от медната епоха на около 500 мили югоизточно от Ростов на Дон, в региона на Ставрополския край в Русия, близо до съвременната граница с Грузия.

Археолозите не бяха тръгнали да откриват трепанации. Те бяха там, за да научат за общото здраве на праисторическите жители на региона. Но сред 137-те черепа те откриха девет с забележими дупки.

Южна Русия може да е била център за ритуална трепанация

Пет от тях бяха стандартни примери за трепанация. Дупките бяха направени на различни места около предната и страничната част на черепа и всички черепи показваха признаци на физическа травма, което предполага, че трепанациите са извършени за лечение на последиците от нараняванията.

Но никой от останалите четири трепанирани черепа не показва признаци на увреждане или заболяване. Нещо повече, и четиримата бяха трепанирани точно над точката на обелиса.

Съвсем случайно една от изследователите - Джулия Грески , антрополог от Германския археологически институт (DAI) - вече беше прочела статията на Батиева, описваща необичайните трепанации от района на Ростов на Дон.

Сега Грески, Батиева и други археолози се обединиха, за да опишат всички 12 от трепанациите на обелиона от Южна Русия. Тяхното проучване е публикувано през април 2016 г. в Американския вестник за физическа антропология .

 

image

Леене на трепанирани перуански черепи (Кредит: Photo Researchers Inc / Alamy)

 

12-те черепа биха били забележителни открития, където и да са били намерени. Но фактът, че всички те бяха открити в едно и също малко кътче на Русия, означаваше, че връзка изглеждаше вероятно. Ако нямаше връзка, шансовете партида от такива редки трепанации да се появи изключително в южна Русия щяха да бъдат изключително ниски.

Грески, Батейва и техните колеги твърдят, че макар тази идея да е трудна за доказване, струпването на тези необичайни трепанации предполага, че Южна Русия може да е била център за ритуална трепанация.

Собствениците на останалите черепи изглежда са оцелели от операциите си

Мария Медникова от Руската академия на науките в Москва е експерт по руската трепанация. Тя вярва, че може да са били извършени трепанации в специфични, опасни области на черепа, за да се постигнат някакви "трансформации". Тя предполага, че чрез трепаниране на тези места хората са мислили, че могат да придобият уникални умения, които обикновените членове на обществото не са притежавали.

Можем само да предполагаме защо тези 12 очевидно здрави хора са били подготвени по такъв необичаен и опасен начин. Но благодарение на самите дупки за трепанация можем да заключим изненадващо за съдбата на хората, след като са получили трепанацията си.

Един от 12-те черепа принадлежал на жена на възраст под 25 години, която била погребана на едно от местата край Ростов на Дон. Не показва признаци на изцеление, което предполага, че тя е починала по време на трепанацията си или малко след това.

Собствениците на останалите черепи обаче изглежда са оцелели от операциите си. Техните черепи показват заздравяване на костите около краищата на трепанационните отвори - въпреки че костта никога не е нараствала напълно над дупките.

 

image

Трепанираният череп на 30-35-годишен мъж, един от петима души в масовия гроб. Дупката е излекувана (Кредит: Германският археологически институт (DAI), Джулия Грески)

 

Три от 12-те черепа показват само леки признаци на заздравяване около трепанационната дупка, което предполага, че собствениците им са оцелели само между две и осем седмици след операцията. Две от тези лица са жени на възраст между 20 и 35 години. Третият е възрастен човек между 50 и 70 години, чийто пол не може да бъде определен.

Останалите осем черепа показват по-напреднало заздравяване. Въз основа на онова, което знаем за заздравяването на костите днес, тези индивиди вероятно са оцелели поне четири години след операциите си.

Изглеждаше така, сякаш всички тези хора бяха трепанирани, докато бяха напълно здрави

Тези осем оцелели включваха и петимата от хората от масовия гроб близо до Ростов на Дон, чиито причудливо трепанирани черепи привлякоха вниманието на Батиева преди почти 20 години.

Двамата мъже, две жени и едно юношеско момиче бяха оцелели с дупките си с обелини от години. Момичето, което въз основа на скелета си е било между 14 и 16 години, трябва да е било трепанирано, когато е било на не повече от 12 и вероятно много по-младо.

Все още е възможно тези 12 души да са страдали от заболявания или наранявания на главата. В този случай операцията по трепаниране може да е работила поне за осем от тях.

Но също така е възможно Батиева и нейните колеги да са прави и тези хора са били трепанирани с ритуална цел. Ако това е вярно, можем само да гадаем какви ползи са получили - или са вярвали, че са получили - през останалата част от живота си.

Присъединете се към над пет милиона фенове на BBC Earth, като ни харесате във Facebook , или ни последвайте в Twitter и Instagram .

Ако тази история ви е харесала, регистрирайте се в седмичния бюлетин за функции на bbc.com, наречен „Ако прочетете само 6 неща тази седмица“. Подбрана селекция от истории от BBC Future, Earth, Culture, Capital, Travel и Autos, доставяни във входящата ви поща всеки петък.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39961637
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930