Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.02.2021 21:03 - Лекцията: Остаряла практика, датираща от средновековието, когато книгите бяха оскъдни
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 787 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 06.02.2021 21:05

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Лекцията: Остаряла практика, датираща от средновековието, когато книгите бяха оскъдни

Вирджиния Улф? Апокриф?

image

Уважаеми изследовател на цитата: Очевидно известната английска писателка Вирджиния Улф смята, че предаването на знания чрез лекции е „суетна и порочна система“. Тя също така заяви, че лекциите са „остаряла практика от Средновековието“. Бихте ли ми помогнали да намеря цитат?

Изследовател на цитата: Вирджиния Улф публикува есето с книгата „Три Гвинеи“ през 1938 г. Тя твърдо изрази неодобрението си да предоставя инструкции, като произнесе реч пред аудиторията. Удебелен шрифт, добавен към откъси от QI : 1

Ако ни помолят да изнасяме лекции, можем да откажем да подкрепим суетната и порочна система на лекции, като откажем да изнасяме лекции.

Улф подробно разказа своята теза в раздела „Бележки и справки“ в края на книгата. Тя призна, че много предмети могат да се преподават само с диаграми и лична демонстрация. И все пак лекциите по английска литература бяха неоправдани: 2

. . . това е остаряла практика, датираща от Средновековието, когато книгите са били оскъдни.

Освен това Улф твърди, че лекциите са засилили нежеланите психологически черти:

. . . издигането върху платформа насърчава суетата и желанието да се наложи авторитет.

Също така практиката беше неефективна за ученици и учители:

. . . след осемнадесетгодишна възраст да продължите да отпивате английска литература през сламка, е навик, който изглежда заслужава термините суетни и порочни; кои термини могат справедливо да бъдат приложени с по-голяма сила към онези, които им се отказват.

По-долу са дадени допълнителни избрани цитати в хронологичен ред.

Вирджиния Улф умира през 1941 г. Сборникът „Смъртта на молеца и други есета“ е публикуван посмъртно през 1942 г. Парчето, озаглавено „Защо?“ критикувана лекция: 3

Защо, тъй като животът държи само толкова часове, губите един от тях, за да бъдете изнесени на лекции? Защо, след като през много векове са измислени печатните машини, той не би трябвало да отпечата лекцията си, вместо да я произнесе?

Улф вярва, че отпечатването на съдържанието на лекцията е по-добро от изговарянето му:

. . . защо да продължаваме един остарял обичай, който не просто губи време и нрав, но подтиква и най-унижените от човешките страсти - суета, показност, самоутвърждаване и желание за обръщане? Защо да насърчавате старейшините си да се превръщат в мошеници и пророци. . .

През 2005 г. автор и бивш професор Анис Прат публикува "Колко съм преподавал ценности" в списание "Феминистка учител", а тя съотнесени думите на Вирджиния Улф: 4

Главното сред професорското поведение, за което тя съжалява, е лекциите, които тя намира за аналогични на доминиращата психология на фашистките диктатори, издигащи се в Европа през тридесетте години: „Ако ни помолят да изнасяме лекции“, предлага Улф, „можем да откажем да подкрепим суетата и порочна система на лекции, отказвайки да изнасям лекции ”, което направих през последните десет години от преподавателската си кариера. . .

През 2020 г. видеоклип със заглавие „Смъртта на лекцията - шестдесет символа“ беше качено в YouTube. Професор Фил Мориарти от Университета в Нотингам твърди, че преподаването чрез лекции е остаряло. Цитат, приписван на Вирджиния Улф, е проектиран по електронен път върху бяла дъска по време на сегмент от речта му: 5

Университетските лекции са остаряла практика, наследена от Средновековието, когато книгите са били оскъдни.

Да погълнеш инструкции от кабината е все едно да отпиеш през сламка Лекциите подсказват суетата на лектора.

Текстът по-горе не съвпада точно с твърдения, написани от Улф, но QI предполага, че думите са получени от предишните пасажи.

В заключение Вирджиния Улф заслужава признание за откъсите, появяващи се в „Три Гвинеи“ и „Защо?“ Тя не харесва идеята да слуша лекции и да изнася лекции.

Бележки към изображението: Илюстрация на двама лектори. Изображение в публично достояние от „Наръчник на Хил за социални и бизнес форми“ (1893).

Бележки:

  1. 1938 г., Три Гвинеи от Вирджиния Улф, първа глава, цитат стр. 54, Harcourt, Brace and Company, Ню Йорк. (Проверено със сканиране) 
  2. 1938 г., Три Гвинеи от Вирджиния Улф, Бележки и справки, Цитат Страница 236 до 238, Harcourt, Brace and Company, Ню Йорк. (Проверено със сканиране) 
  3. 1974 г. (авторско право от 1942 г.), „Смъртта на молеца“ и други есета на Вирджиния Улф, „Есе: Защо?“, Начална страница 227, цитат страница 231, книга „Жътва“ / HBJ: Harcourt Brace Jovanovich, Ню Йорк (Проверено със сканиране) 
  4. 2005, Учител-феминист, том 16, номер 1, Как научих ценности от Анис Прат, начална страница 1, цитирана страница 4, публикувана от University of Illinois Press (JSTOR) връзка 
  5. Видео в YouTube, заглавие: Смъртта на лекцията - шестдесет символа, качено на 28 юли 2020 г., качено от: шестдесет символа, (Цитата е показана на бяла дъска, изображението започва на 0 минути 55 секунди от 16 минути 18 секунди), Описание: Част на поредица от Шестдесет символа в Университета в Нотингам; видеоклипове за физика и астрономия. (Достъп на youtube.com на 2 февруари 2021 г.) връзка 



Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39920241
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930