Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.12.2020 21:42 - В юдео-американски лагер на смъртта - 1945
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 1120 Коментари: 4 Гласове:
2

Последна промяна: 27.12.2020 21:43

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 image

В юдео-американски лагер на смъртта - 1945  

18 декември 2020 г.
 Межа Вилкс  В американски лагер на смъртта - 1945г  

От  Вернер Вилхелм Ласка   Публикувано: 1990-07-01

Роден съм на 31 август 1924 г. в Берлин. Когато националсоциалистите дойдоха на власт, бях на осем години.

От 1930 до 1940 г. посещавах училище в Берлин. Не се присъединих към Хитлер младеж, но нямах никакви недостатъци поради това. На дванадесет години станах олтар в католическа църква в Берлин. През есента на 1942 г. бях призован, както почти всички немски мъже, родени през 1924 г., в германския Вермахт. След 10 седмици обучение бях преместен в Infanterie-Lehr-Brigade 900, която току-що беше назначена в Русия. От декември 1942 г. до април 1943 г. воювахме с Червената армия в южната част на Русия. След това бяхме прегрупирани и кръстени „Panzergrenadiers“.

Следващата ни акция беше в Северна Италия и в Югославия. В началото на 1944 г. моята част и други бяха сглобени във Франция, за да формират новата „Panzer-Lehr-Division“. На 15 март 1944 г. отидохме в Унгария, за да осуети държавен преврат. През май 1944 г. се преместихме във Франция, близо до Шартр, в очакване на съюзническото нашествие. Ние бяхме в действие от началото на инвазията на 6 юни, първо срещу британците, от юли 1944 г. срещу американците.

Аз самият винаги съм се борил на фронтовата линия. С голям късмет получих само две наранявания, в коляното и главата, но приблизително осемдесет процента от другарите ми бяха убити или ранени.

Останките от дивизията Panzer-Lehr отстъпиха обратно в битка до Лотарингия, където ние си починахме, след което отново се бихме в битката при изпъкналостта. Минахме покрай Бастон и стигнахме Сейнт Хуберт, но след това свършихме с бензин и боеприпаси. Пълното надмощие на съюзниците във въздуха беше за нас смъртоносно и ужасно. Отново трябваше да отстъпим, след като претърпяхме много тежки загуби. Съюзниците ни отблъснаха точно през река Рейн. За съжаление американците успяха да превземат моста в Ремаген и да образуват мост от другата страна на Рейн.

Тогава моята част се състоеше от сержант и около 40 души от четири или пет различни роти от нашия „Panzergrenadier-Lehr-Regiment 901.“ Положението вече беше хаотично. Нашите 40 души бяха напълно откъснати от рота, батальон и полкови щабове. Следващата ни акция беше срещу плацдарма на Ремаген. Тъй като всички бяхме опитни войници, работехме по следния план: сутринта - винаги оставахме в съседното село от американския лагер - унищожихме първия американски танк, когато бронята им започна да се движи.

Все още притежавахме 7,5 см пистолет на бронирана кола. Тогава американците щяха да спрат и ние да се оттеглим. Американците щяха да призоват артилерия и самолети, за да бомбардират точката, от която сме стреляли по оловния танк, но вече нямаше да сме там. Играхме тази игра известно време. Но Рурският джоб ставаше все по-малък и по-малък; нашият полков щаб отстъпи от север, а ние от юг. Димът и огънят бяха във въздуха навсякъде.

Скоро разбрахме, че е дошло нашето време!

Пътищата бяха претъпкани, а бойните самолети на съюзниците преследваха всички нон-стоп! Те не правеха разлика между войници и цивилни. Всичко, което се движеше, беше честна игра.

На 12 април 1945 г. нашата част решава да се откаже, а не да умре в последната минута. Бяхме около 30 или 35 от нас. На този ден, в късния следобед, пристигнахме в къща, стояща изолирана близо до рекичка. Паркирахме петте си превозни средства и след това слязохме в яката на този дом. Някои бутилки „твърди неща“ отидоха с нас, за да можем да посрещнем американците в приятелско настроение.

Аз самият не слязох в избата; Останах отвън, за да се огледам. Исках да остана сама. Цялото ми време на военна служба мина преди мен; оставаше да се направи последната стъпка. Спомних си всички неща, които се бяха случили, добрите и лошите, на и извън дежурството. Бяхме срещнали хубави хора и преди всичко хубави момичета. В Унгария, Италия, Хърватия и Франция бях служил литургия в католически църкви, момче от олтара в немска униформа. Разбира се, коланът и пистолетът ми трябваше да останат в ризницата по време на литургията. В онези дни литургията се произнасяше на латински. Родните свещеници винаги бяха във възторг.

Бях прекъснат в мечтите си от стрелба и експлозии близо до къщата и потока, в които се подслоних под малък мост. След това чух проследяване на превозни средства по моста. След това тишина. Единственото ми оръжие беше пистолетът, но бяхме решили да се предадем. Когато беше напълно тъмно, се приближих до къщата, където останалите бяха в избата. Но трябва да призная, че нямах много надежда да ги намеря все още там. Превозните средства не ми позволяваха да виждам ясно. Чух глас, но не можах да разпозная езика.

Едва ли тези войници бяха мои другари. Изкачих се през градината и се приближих до гласа. Чух нещо като „Антъни свят, Антъни свят“, така че вече знаех: „Американци“! Приближих се до войника отзад и го заобиколих. Изведнъж той ме откри и беше много разтревожен, а не уплашен, защото нямах оръжие в ръката си. Като видя пистолета ми на колана, той ми каза: „Пистолет, пистолет.“ Свалих го от колана си и му го дадох и забелязах, че му олекна. Тогава той ми каза да изчакам в градината, докато той влезе в къщата, за да информира командира на ротата си.

След малко той се върна и ми нареди да вляза в къщата, след което го последвах. Качихме се на горния етаж в стая, където беше събрано това, което изглеждаше като персонал на компанията. Всички мъже бяха с къси прически - много по-къси, отколкото в германската армия - и изглеждаха като фермерски момчета. Попитаха ме само дали принадлежа към същата единица, която бяха намерили в къщата.

Друг войник ме заведе в малък килер, в който трябваше да прекарам нощта. Отначало не можех да заспя поради новата ситуация и чувствата си; по-късно все пак заспах. На следващата сутрин същият ме събуди и ме насочи надолу да чакам камион пред къщата.

Американските гардове, които пристигнаха с камиона, бяха гадни и жестоки от самото начало. Бях принуден с ритници и удари по гърба.

Други германски войници вече бяха на борда. След шофиране от час-два стигнахме до открито поле, на което вече бяха събрани много германски военнослужещи, чиновници. Когато слязохме от камиона, ни очакваше голяма група американци.

Те ни приеха с викове и викове, като: „Ти Хитлер, ти нацист и т.н. ...“ Ние бяхме бити, ритани и бутани; един от онези гангстери брутално ми откъсна часовника от китката. Всеки от тези бандити вече притежаваше десет или двадесет часовници, пръстени и други неща. Побоят продължи, докато стигнах линията, където стояха другарите ми.

Повечето от нашите бутилки за вода (столове), раници и др. Бяха отрязани и дори шинелите трябваше да останат на земята. Пристигат все повече затворници, включително дори момчета и възрастни мъже. След няколко часа големи ремаркета - обикновено използвани за превоз на добитък - се наредиха за товарене с човешки добитък.

Трябваше да прокараме ръкавицата, за да влезем в камионите; бяхме бити и ритани. След това ни забиха толкова плътно, че дори не можеха да затворят люковете. Дори не можехме да дишаме. Войниците караха превозните средства с висока скорост над пътищата и през села и градове; зад всеки ремарке винаги следваше джип с монтирана картечница.

В късния следобед отново спряхме на открито поле и бяхме разтоварени по същия начин, с побой и ритници. Трябваше да се подредим с внимание точно като новобранци в основното обучение. Бързо американците ни оградиха с рула бодлива тел, така че нямаше място да седнем или да легнем тази нощ. Дори трябваше да правим нуждите си в изправено положение. Тъй като не получихме вода или храни, жаждата и гладът ни станаха остри и спешни. Някои мъже все още имаха чай в столовите си, но едва ли имаше достатъчно за всички.

На следващия ден процедурата започна както предишния ден; прекарайте ръкавицата в ремаркетата за добитък, след което транспортирайте до следващото открито поле. Без пиене и без ядене, но винаги ограден - има американска песен: „... Не ме ограждайте ...“ - както и детското поведение на повечето американци: Наказване на „нацистите!“ След първата нощ, когато бяхме натоварени отново, някои от нас останаха на това поле, или мъртви, или толкова слаби и болни, че не можеха повече да се движат.

Наближавахме река Рейн, както забелязахме, но ни предстоеше още една нощ по начина, свързан с нея. Беше ужасно! Всичко това не би могло да бъде случайност. Това трябва да е бил план, защото, както разбрахме по-късно, имаше почти еднакво лечение във всички лагери, управлявани от американски части.

По време на войната чухме за „плана на Моргентау“ и „плана на Кауфман“ и точно това изглеждаше, че ни се случва в онези моменти: изтреблението на цял народ!

На следващия следобед прекосихме мост и бяхме разтоварени в почти завършен лагер близо до Андернах (малък град на река Рейн). Около заграждението вече имаше огради с бодлива тел. В него имаше клетки за няколко хиляди души. Вкараха ни в клетките и останахме сами. Във всяка клетка бяха монтирани водопроводи за изпомпване на вода от Рейн в лагера. Трябваше да чакаме много часове, преди да можем да го изпием. Проблемът сега беше липсата на чаши или съдове сред всички, с изключение на няколко. Почти се борихме за първата напитка, която наистина воняше от добавения хлор. След първото питие гладът ни стана огромен.

Малката трева в клетките беше изядена веднага от човешкия добитък.

Бях с двама другари от моята бивша рота; решихме да останем заедно. Нашите притежания бяха един шинел и една кърпа за палатки. За да се подготвим за онази първа нощ, трябваше да изстържем дупка в земята, в земята, за да се прикрием срещу вятъра. Срещу дъжда нямахме.

Времето през април / май / юни / юли 1945 г. беше доста лошо: горещи дни, много дъжд и дори сняг и мразовити нощи. Там в Андернах имахме повече място, отколкото през трите предишни нощи, но само достатъчно, за да легнем.

Тази нощ не спахме много, но обсъдихме бъдещето си и шансовете за оцеляване при тези обстоятелства.

Никой не може да си представи как хората могат да живеят на открито, на поле с малко пространство, лоша вода и дажби за глад в продължение на дни, седмици и месеци. Концентрационните лагери имаха поне казарми с отопление, с легла, одеяла, тоалетни, тоалетни, топли ястия, хляб и т.н ...

Мъжете в клетките бяха разделени на хиляди, после на стотици и накрая на десетки за по-добро разпределение на дажбите. В единия ъгъл на всяка клетка затворниците трябваше да загребят канавка като тоалетна за всички мъже в клетката; разбира се, в изправено или приведено положение на открито. Всеки ден трябваше да се добавя слой дезинфектанти. Съоръжения за миене не са съществували. Преминаването през нощите беше голям проблем за всеки от нас. Никой не можеше да спи през цялата нощ - най-дългият, който можеше да прави това непрекъснато, беше три или четири часа.

Всяка вечер 30 или 40 процента от затворниците се разхождаха по всяко време. Земята беше замръзнала и мокра; ние, тримата другари, имахме само кърпа за палатка и шинел за лежане и прикритие. Понякога в нашата дупка имаше няколко сантиметра дъждовна вода, в която трябваше да лежим през цялата нощ. И тримата трябваше да лежим на една страна; обръщането на другата страна трябваше да се извърши в унисон. Позицията в средата беше най-добрата, така че на всеки три дни всеки от нас го получаваше по веднъж.

На втория ден в Андернах получихме първата си дажба за храна.

След часове на отчаяно чакане, най-сетне всеки от нас получи лъжица суров боб, лъжица захар, лъжица сурова пшеница, лъжица мляко на прах и понякога - не всеки ден - лъжица телешко месо.

Ако някой „организира“ няколко кутии, той може би може да сготви или да загрее някои от тези сурови храни. Но за тези празни кутии една почти беше убита. Разбира се, всички сурови зърна и житни зърна се разчитаха на разпределението, както и всичко останало. В такива ситуации човек може лесно да стане животински. Всички чакаха по цял ден момента на разпределение на дажбата. Тогава битката за всяка мъничка царевица започна; трябва да е бил инстинктът за оцеляване на организма. Единственият интерес беше към храната и водата; колко ниско може да потъне човешката природа?

След две или три седмици в Андернах голяма част от затворниците бяха преместени в двата лагера в Синциг / Ремаген, северно от лагера в Андернах. Бяхме натъпкани с вагони и се транспортирахме по река Рейн с влак. Крайният капацитет на Синциг е бил около 180 000 затворници, а на Ремаген приблизително 120 000. И двата лагера бяха почти съседни и бяха наречени „Златната миля“.

Синциг беше дълъг 4 километра и широк 800 метра, с два реда от по тринадесет клетки, а в средата коридор; клетките бяха приблизително 300 на 300 метра. И четирите страни на всяка клетка имаха две огради с бодлива тел, високи почти 3 метра; между тези две огради течеше бодлива тел. На всичките четири ъгъла бяха поставени наблюдателни кули с монтирани картечници. Река Рейн беше само на 100 ярда. Всяка клетка е побирала 7000 души.

Ситуацията на открито беше точно същата като в Андернах; по същия начин разпределението на водата, тоалетните, дупките в земята и хранителните дажби. Вътре всички затворници трябваше да се пазят на 3 метра от оградите. Няколко затворници, които се бяха приближили твърде близо до оградите, бяха разстреляни;

пазачът не стреля само веднъж, те стреляха десет или дванадесет пъти - така че тези, които нарушиха 3-метровата линия, неизменно умираха.

С двамата ми другари бяхме настанени в клетка 17, откъм Рейн; когато за първи път влязохме, на земята все още имаше трева и малко детелина, но само за минути - гладът беше твърде огромен!

След това наоколо имаше кал и само кал! Трябваше да надраскаме нова дупка като легло за тримата.

Всяка сутрин покрай клетките преминаваше камион, за да вземе мъртвите от предишната нощ, онези, които бяха или застреляни вътре или върху оградите, или мъртви от глад или тиф, дизентерия и други заболявания.

От всеки десет опитващи се да избягат, осем са били простреляни, а двама са преминали. Най-младите затворници бяха на 13 или 14 години, най-възрастните около 80. Понякога американците прибираха всички, които могат да намерят по улиците. Нашето впечатление за американците беше за гангстерите, дори по-лошо от това, което „нацистите“ бяха описали в своята пропаганда.

Знаехме, че лечението на американските затворници в Германия по време на войната е било отлично, освен ако не се опитат да избягат.

Ние не окупирахме Америка, не нанесохме вреда на американците; защо тази омраза и това отмъщение? Да играя спасител за страдащите народи в Европа би било достойно. Ако само Америка беше направила същото преди последната война, а също и след 1945 г. по целия свят. Измъчването на беззащитни деца, жени и мъже няма нищо общо със славата!

Не бива да се забравя, че германците се отнасяха към еврейските американски затворници в германските лагери точно както към останалите американци.

Месец май през 1945 г. беше дъждовен и студен, снегът падна поне два дни. Спането в дупките ни стана ужас за всички нас. Ставахме все по-слаби и по-слаби, телата ни се състоеха почти от кожа и кости.

На главната порта имаше една клетка с момичета и жени, които страдаха дори повече от нас. Това бяха жени, които са били в Вермахта в административните или медицинските служби. През май 1945 г. всички в лагера трепереха и трепереха.

Младежите, от които няколко хиляди бяха в лагера, трябваше всеки ден да вървят по централната алея (4 км) и обратно с няколко тухли в ръце, само за спорта на американците. Много от тези деца се сринаха и вече не можеха да се изправят.

На няколко дни видяхме ранени затворници, които бяха изгонени от военните болници и настанени в нашия лагер. Призрачен парад на мъже с патерици, празни ръкави, слепи очи марширува по алеята. Първо помислихме, че това трябва да са фантоми, но те не са призраци! В Синциг може да се намерят и бивши затворници от KZ, антинацисти, дезертьори и др.

Понякога американски войници идваха до оградите и търгуваха цигари и C-дажби за бижута и часовници - само няколко от нас притежаваха такива неща - и се провеждаха някои разговори. Когато германците ги питаха защо се прилага такова лечение, отговорът винаги беше заради концентрационните лагери - по това време не се споменава за обгазяване.

Нашите хора твърдяха, че ситуацията в концентрационните лагери и тази в нашия лагер не могат да бъдат сравнени, защото един ден в Синциг е еквивалент на двадесет дни в концентрационен лагер. Те имаха казарми, легла, тоалетни, тоалетни, отопление, болници, топли ястия и т.н., и т.н. Като наше наказание за убийството на евреи нямахме нито едно от тези съоръжения, казаха ни американците. Затова те се отнасяха към нас като към добитък или животни. Много смъртни случаи в нашия лагер са резултат от срутването на дупките ни, изкопани за подслон, както и от коремен тиф, дизентерия, глад, приближаване до оградите, опити за бягство и т.н.

Работата на нашия ден, чакаща няколко часа на опашка за вода сутрин; чакайки много часове за дажбата за храна следобед. Като цяло, в очакване на смъртта.

Тези, които не бяха мразели американците преди това, напълно промениха мнението си.

След три или четири седмици получихме първата дажба хляб. Но един хляб за 40 мъже; няколко дни по-късно получихме два сурови картофа.

Извън лагера американците изгаряха храна, която сами не можеха да ядат.

Опитите за бягство и стрелбата от оградите се увеличаваха, колкото по-дълго бяхме в лагера; отчаяната ситуация трябва да е била причината. В средата на юни 1945 г. американците започват да освобождават някои затворници. Хората, които са живели в Рейнланд, могат да бъдат изписани. В края на юни 1945 г. нашата клетка 17 и противоположната, 16, станаха последната в целия лагер, тъй като клетка 19 беше изпразнена.

Предполагахме, че американците трябва да освободят всички скоро, иначе всички ще умрем през следващите един или два месеца; нямаше друга алтернатива!

В първите дни на юли - след като бях в този ад повече от 80 дни - получих температура и се разболях много. Всички останали в клетките, които са проявили тези симптоми, са починали малко след това. Треската ми трябва да е достигнала над 40 ° C (104 ° F); Трябваше да откажа ежедневната дажба, защото не можех да ям нищо. Знаех, че шансовете ми да оцелея в лагера са нулеви: няма болница. Бях преживял всички битки и битки във войната с две малки наранявания, но сега настъпи часът ми!

След това реших да не умирам бавно в рамките на два или три дни, а вместо това да умра бързо, на или на оградата. Шансовете да минат бяха 2 на 10. Дадох на двама от другарите си да разберат, че следващата сутрин трябва да видят дали съм бил застрелян или съм имал късмет. Давайки им адреса на моите родители, за да ги уведомя в първия случай, аз се приготвих да избягам или да умра на бърза смърт тази нощ.

След 84 дни при тези условия смъртта може да бъде облекчение.

След залез слънце се спрях близо до оградата на бившата клетка 19, на място, където бодливата тел изглеждаше малко по-разхлабена, отколкото в други точки. По цялата дължина на оградата маршируваха четири единични американски караула, всеки с около 70 метра за охрана. До четиримата пазачи джип - с фарове и монтирана картечница - караше напред-назад по цялата дължина. В двата края на оградата бяха наблюдателните кули, също с картечници. В този момент за мен имаше много куршуми.

В един момент малко след полунощ, когато охраната и екипажът на джипа току-що бяха освободени, един пазач мина покрай мен, точно когато джипът дойде от другата страна и за миг заслепи следващия пазач. Сега отидох, или по-добре, пробих първата ограда, след това прескочих телта на концерта и през втората ограда - треската ми беше забравена и кървеше по тялото ми от бодливата тел. Оставих по-голямата част от униформата си върху жицата, но в момента не усетих нищо. И все пак очаквах всяка секунда ударите в тялото ми, след това звуците от стрелбата.

Зад оградата се промъквах метър по метър, през пътеката на джипа, все още в очакване на изстрелите. Изведнъж паднах в дупка. Трябва да е минало на 20 или 30 метра от охранителната линия. Досега не можех да помръдна; Просто лежах в тази дупка, разтърсвайки се. Чувах как пазачите и джипът вървят напред-назад. Униформата ми беше в парцали и парченца, ръцете, гърдите, краката, гърбът и брадичката ми кървяха. Имаше изстрели, но от други клетки. След час успях да се измъкна от дупката си. Стигнах до другия край на клетката, на около 300 метра. Отне ми около два часа да договарям различните огради и да избягам от лагера.

Трябваше да прекося железопътни коловози и главен път, за да стигна до хълмовете. Качих се на четири крака и трябваше да почивам отново четири часа.

Жена ме намери и каза, че има изолирана ферма, в която избягалите затворници винаги са могли да намерят първа помощ. Най-накрая стигнах до тази ферма и намерих експерти, които знаеха как да се държат с мъже като мен.

Там имаше седем или осем други момчета, всички избягали от Синциг или Ремаген. В конюшнята ни приготвиха одеяла. Като първо хранене получих чай, после овесена каша и след няколко дни хляб, мляко и малко месо. След 3 или 4 седмици можех да напусна спасителите си с благодарност.

По това време научих, че няколко дни след полета ми французите превзеха лагерите и транспортираха всички затворници във Франция за робски труд.

След приблизително шест седмици свобода, французите ме хванаха в село и ме изпратиха във Франция да работя в въглищни мини и други неприятни места, където изпитанията ми продължиха. През 1948 г. избягах в Испания, където отново бях затворен в известния концентрационен лагер „Nanclares del la Oca“ и се върнах във Франция.

На 7 януари 1950 г. французите ме изписаха в Германия. Малко след това имигрирах в Канада, където живеех до 1960 г.

  •  NYPD да разположи роботизирано куче за борба с престъпници
  • Прекрасната мелница - Слънчева фолклорна наука на скандинавския народ 



Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
1. zemja - На фона на този ад
28.12.2020 00:38
всеки физически свободен човек би трябвало да се чувства щастлив и благодарен на Съдбата!

Нищо друго на Земята не може да ти причини такова зло, каквото човекът е измислил...

Благодаря на автора за този достоверен материал.

Сбъднати зимни празници пожелавам!
цитирай
2. zahariada - Да
28.12.2020 08:47
Благодаря!
Пожелавам Нова година!
цитирай
3. doktora757 - В тези отвратителни американски ...
28.12.2020 19:32
В тези отвратителни американски лагери на смъртта, за които избягват да говорят са избити не по-малко от 2 млн. германци след края на войната, което е абсолютен геноцид, престъпление срещу човечеството и военно престъпление, за което никой не е бил осъден и до сега!!! Ето това е "американската демокрация"!
цитирай
4. zahariada - Да
28.12.2020 21:08
Така е.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39898651
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930