Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.12.2020 21:46 - Кои бяха поробените на Америка? Нова база данни хуманизира имената зад числата
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 913 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 11.12.2020 21:47

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Кои бяха поробените на Америка? Нова база данни хуманизира имената зад числата

Публичният уебсайт черпи връзки между съществуващите набори от данни, за да обедини фрагментарни разкази

image

В момента порталът включва 613 458 статии, документиращи хората, събитията и местата, участващи в трансатлантическата търговия с роби. (Илюстрация от Meilan Solly / Снимки чрез публично достояние и NMAAHC) От Meilan Solly SMITHSONIANMAG.COM
11 ДЕКЕМВРИ 2020 Г. 8:00 Ч

Внощта срещу Коледа през 1836 г. поробеният мъж на име Джим направил последна подготовка за бягството си. Докато неговите поробители, семейство Робъртс от окръг Шарлот, Вирджиния, празнуваха празника, Джим избяга на запад в окръг Канава, където наскоро се премести поробникът на съпругата му Джоузеф Френд. Минаха две години без залавянето на Джим, когато Томас Робъртс публикува избягала реклама, в която обещава $ 200 (около $ 5600 днес ) за завръщането на 38- до 40-годишното дете.  

"Джим е ... шест крака или нагоре висока, доста свободно направен, тъмна кожа, има по-скоро неприятно изражение", пише Робъртс в 05 януари 1839, издание на Richmond Enquirer . „[О] един от краката му е по-малък от другия, той куца малко, докато ходи - той е добър ковач, работи с лявата си ръка към чука.“

В рекламата си Робъртс признава, че Джим може да е получил безплатни книжа, но освен това съдбата на Джим и тази на съпругата му са загубени за историята.

Фрагменти от истории като Джим - от животи, изживяни по принуда, в рамките на нечовешка система, чиито вторични трусове продължават да формират САЩ - са разпръснати из архиви, библиотеки, музеи, исторически общества, бази данни и безброй други хранилища, много от които остават некатализиран и нецифрен. Твърде често учените хващат хлабави нишки като тези на Джим, непълни разкази, които се борят да бъдат зашити заедно въпреки богатството от налична информация.

Поробен: Peoples of the Historic Slave Trade , новосъздадена цифрова база данни, включваща 613 458 записа (и броене), се стреми да рационализира процеса на изследване, като помества десетки сложни набори от данни в съхранение помежду си. Ако например потребител търси жена, чийто транспорт до Америка е документиран в една база данни, но чийто по-късен живот е записан в друга, порталът може да свърже тези подробности и да ги синтезира.

„Разполагаме с тези набори от данни, които съдържат много специфична информация, взета по определен начин, [във] фрагменти“, казва Дарил Уилямс , историк от университета в Мериленд и един от основните изследователи на проекта. „... [Ако] съберете достатъчно фрагменти и ги съберете по име, по място, по хронология, вие започвате да имате части от животи, които са били изживяни по един цял начин, дори с насилието и прекъсванията и изкривяванията на самото поробване. Тогава можем [да] започнем да конструираме или поне да разберем разказния живот. "

„Обичам, че [порталът] наистина обучава хората как да четат записа“, казва Мери Н. Елиът, куратор в Националния музей за афроамериканска история и култура на Смитсониън. (Enslaved.org)

Финансиран чрез безвъзмездна помощ от 1,5 милиона долара от фондация „Андрю У. Мелън“ , Enslaved.org - описан от създателите си като „свързана платформа за отворени данни“, включваща информация за хора, събития и места, участващи в трансатлантическата търговия с роби - бележи кулминацията на почти десет години работа от Уилямс и колегите главни изследователи Уолтър Хоторн , историк от Мичиганския държавен университет и Дийн Рехбъргър , директор на Матричния център за дигитални хуманитарни и социални науки в щата Мичиган .

Първоначално екипът е замислил Enslaved.org като пространство, където просто да се помещават тези различни набори от данни , от кръщелни записи до избягали реклами , корабни манифести, сметки за продажба и документи за еманципация. Но, както обяснява Ребергер, „Това се превърна в проект за това как можем да получим набори от данни да взаимодействат помежду си, така че да можете да направите по-широки заключения относно робството. ... Ще влезем там и ще вземем всички тези данни и ще се опитаме да ги осмислим, а не просто да дадем на [потребителите] цял дълъг списък от неща. "

Първата фаза на проекта стартира по-рано този месец с данни за търсене от седем партньорски портала, включително Slave Voyages , базата данни за Slave в Луизиана и Legacies of British Slave-Ownership . През следващата година ще бъдат добавени още 30 бази данни и екипът очаква сайтът да продължи да се разраства през следващите години. Музеите, библиотеките, архивите, историческите общества, генеалогичните групи и отделните лица се насърчават да представят съответни материали за преглед и потенциално включване.

***

За да изпълнят „важното задължение“ за включване на изследователи от всички видове и образователни нива, учените направиха своята платформа „възможно най-позната и необезпокояваща“, според Уилямс. Потребителите, които пристигат без да имат предвид конкретни изследователски цели, могат да изследват записи, групирани по категории като етническа принадлежност или възраст , да разглеждат 75 биографии както на видни поробени, така и на свободни хора и на по-малко известни, и да визуализират тенденциите с помощта на персонализирано табло за управление. Междувременно изследователи, генеалози любители и любопитни членове на обществеността могат да използват Enslaved.org, за да проследяват семейни истории, да изтеглят рецензирани набори от данни и да създават разкази за някои от12,5 милиона поробени африканци са транспортирани в Новия свят между 16 и 19 век.

В основата си, казва Ребергер, Enslaved.org е „инструмент за откриване. Искаме да можете да намерите всички тези различни записи, които традиционно са били в тези силози, и да ги обедините с надеждата, че хората след това могат да реконструират какво има там. "

image   image   image imageПоробни хора позират пред дървена къща в окръг Хановер на Уилям Ф. Гейнс, Вирджиния, плантация през 1862 г. ( Обществено достояние чрез Библиотеката на Конгреса )

Мери Н. Елиът , уредник на американското робство в Националния музей на афроамериканската история и култура на Смитсониан , подчертава потенциала на проекта да помогне на обществеността да „разбере [историята] по по-нюансирани и персонализирани, хуманизирани начини“. Разсъждавайки за създаването на изложбата на музея „ Робство и свобода “, тя си спомня: „Едно от нещата, които хората казаха, беше„ О, има толкова много, което можете да кажете за живота на поробените хора през ранния период. Няма нищо, което те са написали. “Но както отбелязват както Елиът, така и екипът зад уеб портала, архивните записи - когато се четат правилно - могат да предадат силно усещане за преживяни преживявания.

Някои от източниците, представени в базата данни, „карат поробеното лице, или поне някой записва казаното от тях, или нещо близко до физическото им присъствие“, казва Уилямс. Чрез изплитането на тези нишки информация заедно, добавя той, съвременните наблюдатели могат да придобият представа за всичко - от личните чувства на поробените хора до това как официалните записи могат да засенчат реалността на преживяното от тях.

Хората, които търсят истории от собствената си семейна история, може да се окажат с празни ръце (засега), но все пак да попаднат на записи, които информират тяхното разбиране за бруталната реалност на поробването. Ако например някой, който търси своя пра-пра-чичо Хари, попадне на избягала реклама за Нед, поробен мъж, живял в същия район по едно и също време, той може да го отхвърли като несвързан. „Но ако погледнете историята на Нед, започвате да четете записа и виждате, че той има белег над окото. Преди това е избягал два пъти ”, казва Елиът. „Вероятно тича към близките си. ... Разказва ви за това как е имал способността да избяга два пъти. И тази плантация близо ли е до тази, на която семейството ми беше поробено? И се чудя откъде е взел този белег. "

За хората да „прочетат записа, така че да разберат хуманността на афроамериканците при най-нечовешките обстоятелства“, е ключово, продължава кураторът. „Не го четеш заради четенето. Наистина се свързвате с този ... човек, на когото [му се е] случило нещо травматично в рамките на робството. "

***

Enslaved.org води началото си от 2000-те години, когато Хоторн изследва книга за потока на поробените хора от две пристанища в Западна Африка. Въз основа на архив от бразилски държавни инвентаризации, в който изброените поробени африканци са собственост, чиято стойност се основава на фактори като възраст и умения, той създава база данни с демографска информация за около 9000 лица. Тази широка поредица от данни позволи на историка да проведе статистически анализи относно моделите на поробване, включително „Откъде идваха хората? ... Мога ли да го зануля до определено място? Какво ... те носеха със себе си през океана? Какви храни са яли? Как се покланяха? “

Хоторн добавя: „Започвате да виждате хората, които идват [в Америка] не като обобщени африканци, ... но като Баланта , като Мандинка , като Фулани , като хауса , хора, които идват със специфични културни предположения, със специфични религиозни вярвания. Какво запазиха от мястото [където] дойдоха? Какво трябваше да изоставят въз основа на условията в Америка? “

През 2010 г. Хоторн си партнира с Рехбергер и историка Гуендолин Мидло Хол , която е създала подобен портал, включващ 107 000 записа на поробени лица в Луизиана, за да изгради цифрово хранилище и за двата набора от данни. Финансиран чрез безвъзмездна финансова помощ от 99 000 щатски долара от Националния фонд за хуманитарни науки, резултатният проект „ Slave Biographies: The Atlantic Database Network “ постави основите на Enslaved.org, сайт, който може не само да съдържа десетки набори от данни, но и да ги постави във взаимодействие с взаимно.

image   image   image image

Обява за отбягване от 1854 г., поставена от Катарин Е. Питс от Сейнт Чарлз, Мисури, за залавянето на 20-годишна поробена жена на име Ан ( Public domain via Wikimedia Commons )

Преди десетилетие изчислителните технологии не бяха достатъчно напреднали, за да интерпретират данните в мащаба, използван от Enslaved.org. Днес обаче изследователите могат да използват семантични тройки - изречения от три части, които „дефинират определен момент“, като „Мария е кръстена през 1833 г.“ или „Мария се е омъжила през 1855 г.“, според Рехбергер, - за да създадат огромни „триплести“, пълни със свързана информация. Тук сайтът може да анализира Мария, религиозния обред (кръщение или брак) и годината като три отделни бита данни.

„Често си мисля за ... разкъсване на набора от данни на малки парченца хартия, а след това вземане на конец и опит за връзване и връщане отново“, казва Ребергер. „Това в известен смисъл се опитваме да направим.“

***

Както отбелязва Хоторн, екипът все още е „в ранните дни на нашия проект“. Ако дадено лице въведе фамилното си име в лентата за търсене в близко бъдеще, вероятно няма да намери нищо. „Възможно е да го направите“, добавя той, „но със сигурност, когато този проект се разраства и разширява, тъй като все повече учени и общественици допринасят, тези възможности [се отварят].“

Enslaved.org приветства данните, събрани от обществеността, но Уилямс подчертава, че изследователите не са „точно краудсорсинг“. Всички материали ще бъдат прегледани на две нива ; учените също могат да изпращат своите набори от данни в рецензирания вестник на портала за робство и съхранение на данни . Друга възможност за хора, които се интересуват от разкриването на този вид скрити истории, е да участват като доброволци в местни исторически асоциации и музеи, които след това могат да си сътрудничат директно с екипа на Enslaved.org.

Стартирането на проекта по-рано този месец достига ключов момент в историята на нацията. „В момента се интересуваме от робството и робските истории и имената на робите, робските биографии“, казва Уилямс. "Това е и момент за социална и расова справедливост, ... семейна история, момент за любопитство от родословието."

Елиът казва, че една от силните страни на Enslaved.org е способността му да картографира текущите събития в миналото. Въпреки че фокусът на базата данни е върху поробените хора, тя също така съдържа информация за поробители и лица, участвали в историческата търговия с роби. Робството включва „всички тези различни актьори“, обяснява кураторът. „И това е изключително важно, защото е толкова лесно за хората да отделят тази история. Но ... не можете да погледнете сметка за продажба и [кажете] това е само чернокож човек в този документ. Познайте кой го е подписал? Продавачът и купувачът. [И] има свидетел. “

Като се фокусира върху индивидите, а не върху непреодолимите - и често неразбираеми - числа , които доминират в дискусиите за робството, екипът се надява да възстанови самоличността на някога анонимни фигури и да задълбочи общественото разбиране за трансатлантическата търговия с роби.

„Има много сила за четене за индивиди, за разлика от популациите от хора“, казва Хоторн. „Ако прегледате наборите от данни, всеки отделен запис е име на човек. И в това има много сила, да мислим за атлантическото робство, робството в американския юг, като за отделни хора, за индивидуални борби в рамките на тази невероятно насилствена институция. "




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39738632
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031