Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.06.2020 22:32 - Испанските нашественици не бяха причина за мексиканските епидемии от Мегадиат от 16-ти век в Коколизли
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 325 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 01.06.2020 22:34

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Испанските нашественици не бяха причина за мексиканските епидемии от Мегадиат от 16-ти век в Коколизли

13 април 2020 г. Ръс Зима Статии от Рус Зима , Култура , Скрита история , Международни новини , Статии за Зимни стражи 

https://www.winterwatch.net/2020/04/spanish-invaders-were-not-the-cause-

image

image

Tтой исторически разказ за испанското завладяване на Мексико заявява, че въоръжени със съвременни оръжия и болести от Стария свят, няколкостотин испански войници са сринали империята на ацтеките през 1521 година.

До края на века нашествениците са унищожили 90 процента от туземците, според еврейски автори като Джерод Даймънд от „ Пушки, зародиши и стомана “. Даймънд твърди, че евразийската цивилизация не е толкова продукт на изобретателност, колкото на възможност и необходимост. Тоест, цивилизацията не е създадена от превъзходен разум, а по-скоро е резултат от верига от разработки, всяка от които е възможна чрез определени предпоставки, включително предимства в устойчивостта на зародиши.

Това е ключово парче от „Черната легенда“, приказките за зверствата, извършени от испанската инквизиция и колонизаторите на Новия свят. Но може би е точно това - легенда, според  Родолфо Акуня-Сото , обучен от Харвард епидемиолог.

Акуня-Сото, който прекара 12 години в разчленяване на колониални архиви, данни от преброяването, записи на гробищата и доклади за аутопсия. Той е убеден, че много историци грешат какво е убило ацтеките.

„Проблемът с историята е, че тя е много идеологическа“, каза Акуня-Сото. „В този случай беше красив начин да се обвинят испанците в немислими жестокости и да се унищожи населението на Мексико.“

По-скорошната работа на учените остави настрана едра шарка, морбили, паротит и грип (донесени от европейците) като вероятни заподозрени. Те вместо да говорят за коремен тиф, подобни на "коремен тиф", за които има ДНК доказателства за зъбите на дългосрочен мъртви жертви, съобщава News.com.au .

Лекар на име Франсиско Ернандес, който стана свидетел на огнището през 1576 г., заяви, че симптомите, които страдат, включват висока температура, силно главоболие, световъртеж, черен език, тъмна урина, дизентерия, силна болка в корема и гърдите, възли на главата и шията, неврологични разстройства, жълтеница и обилно кървене от носа, очите и устата. Смъртта често настъпва в рамките на три до четири дни. Тази епидемия засегна главно младите хора и рядко възрастните хора.

Изследване на Ашилд Ваджън от Университета в Тюбинген в Германия гласи: „1545-50 г. cocoliztli беше една от многото епидемии, които засегнаха Мексико след пристигането на европейците, но конкретно беше втората от трите епидемии, които бяха най-опустошителни и доведоха до най-голямата брой човешки загуби, оценени на 12-15 милиона. Първите colizliztli от 1520-1521 опустошиха 8 милиона. "

Съавторът на проучването Александър Хърбиг , също от университета в Тюбинген, заяви: „Тествахме за всички бактериални патогени и ДНК вируси, за които има геномни данни“, а салмонелата ентерика беше единственият засечен зародиш.

Епидемията през 1576 г. е настъпила след суша, простираща се от Венецуела до Канада, според проучване, публикувано в научното списание „Nature Ecology & Evolution“. Изглежда, че епидемиите от коколици са били предшествани от няколко години суша. Акуня-Сото също установи, че епидемиите не се случват по време на сушата. Те се появиха само в мокрите периоди, които го последваха. Това беше решаващата улика, която беше пропуснал: валеше, когато хората се разболяха.

Анализирайки ДНК, извлечена от 29 скелета, погребани в гробище cocoliztli, учените откриха следи от бактерия салмонела ентерика от сорта Paratyphi C. Това е вирулентна хеморагична треска или  "кървене-очна треска",  която се предава чрез ухапвания от кърлежи и контакт с кръвта на заразени животни. Много болните пациенти могат да страдат от органна недостатъчност след петия ден на заболяването.

Всички видове хеморагични вируси споделят черти. Те са изключително прости, съставени само от РНК, обвита в мастна мембрана, и всички те трябва да се развият първо в животински гостоприемник, често гризачи или прилепи. Те обикновено се разпространяват от насекоми, като кърлежи или комари. Ухапване от насекомо или директно излагане на фекалии или урина от гризачи или косвено излагане чрез вятърни частици могат да предадат вируса на хората. Вирусът трябва да е роден.

Заплахата от такова смъртоносно заболяване все още съществува предвид плодотворните популации на плъхове в градовете в Калифорния.

Прочетете „Нападения от плъхове в Калифорния срещу огнища и болести“



Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39950748
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930