Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.02.2019 10:31 - Средновековна карта посочва най-богатия човек в света, може би някога
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 1311 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 06.02.2019 10:35

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Средновековна карта посочва най-богатия човек в света, може би някога

От Стефани Папас, Live Science Contributor | 31 януари 2019 г. 07:09 ч. Ет      image   About this website  
Каталонският атлас, публикуван през 1375 г., изобразява най-богатия човек на времето си: Манса Муса, император на Мали от 14-ти век. С уважение към: Bibliothиque nationale de France

https://www.livescience.com/64641-medieval-map-richest-man-africa.html?fbclid=IwAR0usnYqbhLzbO2dMyaByOolMIEiAgrp5ajUZCj3rRGNlslY1843jRQ7PwI

Кой е най-богатият човек, който някога е живял? Остави списание „Форбс“ - това не е Джеф Безос.

Истинският отговор е в страниците на средновековния ръкопис , Каталонския атлас. Центрирано на страница от търговски пътища седи западноафрикански крал, който държи златна монета: Манса Муса, най-богатият човек, който вероятно някога е ходил по света.

Възпроизвеждането на Атласа е представено в нов експонат, който е открит на 26 януари в Музея на изкуствата Блок в Северозападния университет в Евънстън, Илинойс. Изложбата "Каравани от злато" подчертава огромното богатство и влияние на Африка през Средновековието. Картата, произведена на средиземноморския остров Майорка през 1375 г., съдържа само един пример. [ Крекинг кодекси: 10 от най-тайнствените древни ръкописи ]

"Ясно е, че Манса Муса и Западна Африка и нейните ресурси от злато са от най-голямо значение", казва Катлийн Бикфорд Берзок, куратор на изложбата в музея Блок. [ Галерия: Снимки на средновековни африкански богатства ]

Невъобразимо богатство

Изложбата е предназначена да развенчава стереотипите за Африка, каза Бикфорд Берзок. Докато академичните историци многократно са документирали значението на Африка в средновековния свят, континентът често се възприема като задънена улица в публичното въображение. По-късните нахлувания на колонизаторски сили, които биха прогонили хората и ресурсите на Африка, изтриха голяма част от богатата култура и история, която дойде преди.

"Това ни разказва много за света, в който живеем днес, за да разберем дългата история на обмена и взаимодействието в глобален мащаб", заяви Бикфорд Берзок. "Той също така помага на хората да мислят за историята на Африка преди участието на Запада в неща като търговията с роби на Атлантическия океан."

Манса Муса поставя лице в лице с това явление. Владетелят на империята на Мали, той е имал пълен контрол върху производството на злато в региона - и златото на Мали е най-чистото, най-търсеното злато на деня, каза Бикфорд Берзок.

"Трудно е да си представим, че днес някой има такова богатство ", каза тя, "основно, неограничен достъп до богатство."

Надлъж и нашир

Други артефакти в колекцията разказват подобна история. Африка не беше просто място, което Европа ограби за суровини. Тя има богата култура на скулптура, текстилно изкуство и друго производство, каза Бикфорд Берзок. Една част от изложбата, седнала фигура, намерена в Нигерия, е направена от мед, която вероятно се добива в Европа. Формите за монети от Тадмекка, Мали, все още държат петънца от златото от динарите, които са били доминираща форма на валута за деня. Откриването на матриците потвърждава по това време арабски текстове, които споменават Тадмекка като източник на динари, казва Бикфорд Берзок.

Търговските пътища излизат от Западна Африка дълбоко в регионите на юг от Сахара и далеч в Източна Азия и Близкия изток, каза тя. Китайски порцелан е намерен в средновековните археологически обекти в Сахара. Слоновата слонова кост се появява в средновековното европейско изкуство. А метали, текстил, подправки и други бяха разменяни назад и напред на дълги разстояния.

Някои от артистичността, измислена в Средновековна Африка, оцелява в съвременния ден. В експозицията на новия музей на Блок са изложени големи биконични мъниста, изработени от златен филигран. След пример от 11-ти век на един от тези мъниста от Египет или Сирия, Бикфорд Берзок и нейните колеги поставиха примери от 19-ти и 20-ти век на позлатени биконични мъниста, потомци на почти 1000-годишни обекти. в Африка.

Изложбата е дело на сътрудничество между западните музеи и музеи в Мароко, Мали и Нигерия, каза Бикфорд Берзок. Много от изложените предмети никога не са напускали родните си страни, добави тя.

Изложбата ще остане в музея на Блок до 21 юли 2019 г. След това ще пътува до музея Ага Хан в Онтарио през есента на 2019 г., преди да пристигне в Националния музей на африканското изкуство Смитсониън във Вашингтон през пролетта на 2020 г.

  • 7 Странни древни култури, които са забравили историята
  • 10 най-големи исторически мистерии, които вероятно никога няма да бъдат решени
  • Снимки: Древно скално изкуство на Южна Африка

Първоначално публикуван на  жива наука .




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39753652
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031