2. zahariada
3. radostinalassa
4. mt46
5. kvg55
6. panazea
7. varg1
8. wonder
9. planinitenabulgaria
10. leonleonovpom2
11. iw69
12. rosiela
13. missana
14. getmans1
2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. bojil
7. ambroziia
8. vidima
9. dobrota
10. donkatoneva



- Антония Михайлова
- 11 юни 2016 г. в 00:13 Последна промяна:
11 юни 2016 г. в 18:10
http://www.zahariada.com/
Учените от Немския археологичен институт, които провеждат изследване на древния атински район Керамикос, са открили място, където е бил разположен оракул на Аполон, пише The History Вlog.
И по-рано са били известни храмове на Аполон, в които жреците отговаряли от името на Бога на въпросите на вярващите, но за първи път такова светилище е открито в Атина.
Светилището, което се намира южно от гробището на района Керамикос, е открито още през 1890 година от Кириакос Милонас. В центъра на зданието той е разкопал омфалос – мрамор с яйцевидна форма, който символизира центъра на Земята.

© Jutta Stroszeck, German Archaeological Institute
Вероятно атинският омфалос е бил подражание на по-известния омфалос от храма в Делфи, който древните гърци смятали, че е разположен в центъра на Земята.
В храма е имало олтар и триъгълна основа на статуя. Милонас смятал, че е открил храм на Хеката. По-късно са били открити няколко надписа, които сочат, че храмът е бил посветен на Артемида Сотирия (Спасителката).
През 2012 година служителите на Немския археологичен институт, разчиствайки участъка, видели, че омфалосът е поставен на каменна плоча, която покрива отвор. Преди няколко години те внимателно премахнали отломките, докато през 2015 година най-сетне се решили да свалят омфалоса от постамента, за да надникнат под него.
Мраморният монолит внимателно бил повдигнат с кран. Под плочата се отворил кладенец с дълбочина девет метра и диаметър 65 сантиметра. Той е изграден от полукръгли керемиди, на които археолозите открили повече от 20 пъти написана фразата: ΕΛΘΕ ΜΟΙ Ω ΠΑΙΑΝ ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΜΑΝΤEΙΟΝ ΑΛΗΘΕΣ („Ела при мен, о Пеан, носещ истинско предсказание.“
Пеан е един от епитетите на Аполон, а повтарящата се фраза е била молитва към бога за отговор на въпросите на вярващите. Съдейки по формата на буквите, надписите са направени в римската епоха, вероятно през III век, но самият кладенец се е намирал там много по-рано.
Д-р Юта Щросцек (Jutta Stroszeck), ръководител на разкопките, смята, че кладенецът може да е използван за хидромантия – предсказания с помощта на вода.
"... археолозите открили повече от 20 пъти написана фразата: ΕΛΘΕ ΜΟΙ Ω ΠΑΙΑΝ ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΜΑΝΤEΙΟΝ ΑΛΗΘΕΣ („Ела при мен, о Пеан, носещ истинско предсказание.“
...
Повече от 20 пъти?! - Как не са ги преброили точно при днешната мания за прецизност... или могат да броят до 20 и ако има още - става повече от 20... Примерно, и 21 е повече от 20, и 100 е повече от 20...
Смешно ми става, и защото си спомням как за наказание ни караха в училище да напишем 100 (сто) пъти, каквато фраза, според случилото се, :-)))
В този смисъл, да не е бил някой наказан, да пише... Колко ли е успял да напише наказаният ученик? -
Поздрави!