Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.12.2011 22:16 - Свитъците от Мъртво море са написани от есеите?
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 3516 Коментари: 2 Гласове:
8


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Свитъците от Мъртво море са написани от есеите?   image

Свитъците от Мъртво море, може да са написани (поне отчасти) от есеите. За това, според изследователите говорят, почти двеста парчета плат открити в Кумранските пещери заедно с тези, които съдържат и религиозни текстове.

image
Представени са нови доказателства за това, че свитъците от Мъртво море са написани от есеите


Всички те са изработени от лен,  а не от вълна, която е била основната суровина в Израел. В допълнение, те нямат оцветяване, а някои са избелени, докато тъканите за периода, често са имали ярки цветове. Въпреки това, не всички са съгласни, че тези характеристики водят към есеите. Тази тъкан (и свитъците) може да са донесени в пещерите от хора, бягащи от римляните след разрушаването на Ерусалим през 70 год..

Свитъците от Мъртво море се състоят от около 900 текстове, първата партида от които е била открита през 1947 г. от бедуин. Те са написани до 70-тата година, а някои - в III в. пр. н. е. Свитъците съдържат широка гама от произведения: книги на Библията, химни, календари, псалми и др


Oрит Шамир от Министерството по древностите на Израел и Наама Сукеник от университета Бар-Илан (Израел) се фокусират върху бялата ленена кърпа, въпреки че не е единствения текстил, намерен в района. Въпросът е следният: През 2007 г., учените успяват да установят, че образците от цветни вълнени кърпи, намерени в така наречената Рождественска пещера, на юг от Кумран, нямат връзка с жителите на пещерите, където са били съхранявани свитъците, казва: «Компьюлента».

Всъщност, това е много необичайно и интересно. Всяко едно от около двестате парчета тъкан са изработени от лен. Очевидно, тези парчета първоначално са били използвани като облекло, а след това са нарязани за да служат като бинтове или опаковъчен материал (с тях били увити свитъците, които са били съхранявани в буркани). Може би собствениците отчаяно са искали да се обличат по различен начин от останалата част на света.

Обръща се внимание на факта, че само на един от фрагментите е намерен нещо като етикет. Местните жители не са били бедни ( когато дрехата се изхабявала, са си доставяли нови). Междувременно, останки от дрехи, които са открити там, където евреите са се крили от римляните, носят следи от реставрация.


Французинът Ролан дьо Во, който започнал разкопките в Кумран през 1950 г., заключил, че под "местни жители", трябва да се разбира, сектата на есеите.
Той намерил бани, които по негово мнение, са били използвани за ритуално измиване, както и много мастило. Броят на жителите на пещерите възлизал, по негова оценка,  на около двеста души.

По-новите археологически работи, извършени от израелците Ицхак Maген и Ювал Пелег, показали, че в пещерите са могли да се сместят едва няколко десетки души. И едва ли свитъците са били направени именно там. пои-скоро, те са поставени там на съхранение. Maген и Пелег  установили, че Кумран е споменат за първи път около 100 г. пр. Хр като военен пост на еврейското Хасмонеевско царство. След превземането на Юдея от римляните през 63 г. пр. Хр, това място е било изоставено, а след това са се заселили грънчари. В "баните", археолозите намерили слой от глина.

Г-н Шамир вярва, че бежанците са заграбили каквото им попадне и това, което им попаднало е вълнения плат, като най-разпространен. Г-н Пелег се противопоставя на това по просто. Бежанците са взели свитъците, вече опаковани в лен, който преди да стане опаковка е бил облекло на свещениците.


Аргументи Шамир и Sukenik че лен показва точно есеите, не се изправи срещу контрол. Учените разчитат на историята на древния историк Йосиф Флавий, който пише, че есеите държат тялото в чиста и носели бели дрехи. Но той не казва нищо за това какво облекло е изцяло на бельо. В допълнение, той отбеляза, че есеите не се променя дрехи, стига да не се е разпаднала на кожата.

Коментаторът  Робърт Каргил от Университета на Айова (САЩ) все още е склонен да мисли, че в Кумран е живяла някаква религиозна група, която наистина е искала да се различава от еврейското храмово свещеничество. Тя е съблюдавала собствен календар, ползвайки ритуално чиста керамика, самостоятелно направена и е отглеждала животни. Но това не означава, че Кумран е бил обитаван от есеите. И още повече, това не означава, че трябва да се разглеждат като съставителите на списъците.

Проучването е публикувано в списание Dead Sea Discoveries.

LiveScience




Тагове:   море,   мъртво,   Есеите,   свитъци,


Гласувай:
8



Спечели и ти от своя блог!
1. noahidebg - ако са били есеите,
15.12.2011 09:08
то защо им е била оръжейната, открита пак от Р. дьо Во? Или какво е мястото на Военния свитък сред книжата на една миролюбива общност като есеите? Според мен Кумран е бил обитаван не от мирни есеи, а от зелоти - войнствената религиозна секта, обявила се срещу жреческата корупция и която подготвя Исус.
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1 noahidebg Благодаря!
15.12.2011 09:44
Да, има въпроси без категоричен отговор. Затова и текстът е условен без категорични заключения.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39928101
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930