2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. zahariada
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. hadjito
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ambroziia
9. ka4ak
10. donkatoneva
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. vesonai

Лондонското Кралско общество откри временен безплатен онлайн достъп до архивите на списание "Философските трудове на Кралското общество", чието начало е било поставено през 1665. Ние силно препоръчваме на читателите на "CR", да го използват, за да се присъединят заедно с нас към продължителната история на науката и технологиите.

Начална страница на труда на Робърт Бойл, публикуван на английски и латински в брой на "Философски трудове на Кралското общество" за 1676 (фото University of London).
Великата чума, Голям пожар в Лондоне и хвърлен в затвор главен редактор - това е, с което трябвало да се справя най-старшият от непрекъснато излизащите научни публикации в ранните години на своето съществуване. Архивите на журнала са почти живи свидетели на зората на технологичната революция. Да не ви смущава думата "философски" в заглавието дълголетен: по онова време, това означавало, философия на природата, с други думи, природни науки, пише «Компьюлента».
Смърт от мълния (1665 год)
Д-р Уолъс от Оксфорд представил труд за страшен инцидент по време на гръмотевична буря, оставила във въздуха "воняща серна миризма." Двамата студенти, които били в лодката били ударени от мълния. Един от тях умира веднага, а вторият е буквално потопен на дъното. Той оцелява, но е забравил за инцидента.
Г-н Уолъс описва резултатите от аутопсията на починалия, която извършва с колеги. Признаците на удар от мълния са били черни петна по шията, раменете и гърдите, подобно на следи от желязо. А няколко бутона на дрехите им са били разтопени.
Френският астроном Ейдриън Оз разказва за това как изглежда Земята за "вероятните жители на Луната." Според него, лицето на нашата планета се променя в зависимост от времето на годината, а горските пожари се виждат на повърхността от спътника на Земята.
Ученият също така предложил да построи 300-метров въздушен телескоп, чрез който човек може да наблюдава живи същества на Луната.
"Много е любопитен субектът, изучаващ историята в Лейдън" (град в Холандия), който написал за странности, които се случвали с човешкото тяло при различни ситуации. За пример, той разказва за студент-астроном, който прекарвал толкова много време на влажно и студено, разглеждайки звездното небе, че порите на кожата му се запушили и той вече не можел да се поти.
Друг трагичен епизод е свързан с 13-годишно момиче, което, когато било на шест години използвало сол в големи количества. Тя станала толкова "суха и вцепенена, че не можела да си движи крайниците и в крайна сметка умира от глад."
Томас Кокс описва случай на преливане на кръв между болни и здрави кучета. Изследователят взел 14-16 унции (400-430 грама) кръв от крастав мелез, предварително нахранен "с мляко и сирене", и направил преливане на здрав шпаньол. В резултат на това здравето на второто куче е останало непроменено, а първото било напълно излекувано за 10 дни.
Поглъщане на куршум (1668) Собственикът на аптекат Натан Феърфакс разказва за "бледа, на средна възраст пълна дама", която му се оплакала от проблеми с храносмилателния тракт. Тя страдала от болки в червата и по съвет на един съсед, глътнала два куршума. Традиционното лечение помогнало за кратко, но след това симптомите се върнали.
Лекарят й предписал сироп за повръщане, а на следващия ден жената казала, че са открили единия куршум в нощното гърне, заедно с урината. В заключение на своя разказ, лекарят отбелязва, че природата понякога намира удивителен начин да се отърве от чужди тела в организма.
BBC