Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.11.2011 13:21 - Намерена е люлката, където се е зародил живота на Земята
Автор: zahariada Категория: История   
Прочетен: 7128 Коментари: 7 Гласове:
17



Намерена е люлката на живота на Земята

Учените са открили мястото, където животът на Земята е започнал.

В средата на октомври тази година е намерено мястото, където преди много милиарди години са се появили първите признаци на живот на Земята. Учените вярват, че калните вулкани на Isua в югозападната част на Гренландия са станали люлка на най-ранните прости форми на живот. Преди около 4 милиарда години, тези вулкани са създали една комфортна среда, в която първите биомолекули са могли да се образуват в резултат на химическия състав на средата.

image

За първи път учени са се натъкнали на една напълно подходяща, за зараждане на живот, среда, във вулканични скали, на възраст от 3,8 милиарда години. Това откритие, са направили геолози от Университета в Лион, чието изследване е публикувано в списание Proceedings на Националната академия на науките.(PNAS)

Минералът серпентинит, от който са съставени тези вулкани е използван често в производството на бижута. Той се нарича още змиевиден и има отличителен тъмно зелен цвят. Тази скала се появява в зони на субдукция, където океанските плочи се сблъскват една с друга. Калните вулкани, които са изследвани от френските учени, са се появили именно в такава зона, увеличили са се до повърхността на планетата, почти веднага след образуването на земното ядро​​, пише «Утро».


image

В средата на октомври тази година е открито мястото, където, преди много милиарди години са се появили първите признаци на живот на Земята. Учените вярват, че калните вулкани на Isua в югозападната част на Гренландия са люлката на най-ранните прости форми на живот. Около 4 милиарда години, тези вулкани са създали една комфортна среда, в която биомолекулите са могли да се образуват в резултат на химическия състав на средата.

Смята се, че живота може да е възникнал близо до хидротермалните извори, намиращи се на дъното на океана. Те се наричат ​ ​"черните пушачи", защото са обградени от гъсти облаци от черен пушек от голямото изхвърляне на рудни компоненти. Околната среда в регионите, богати на подводни гейзери богати на водород, метан и амоняк. Тези химически елементи са могли да допринесат за раждането на началните форми на живот. Въпреки че, учените винаги са се тревожили от високата киселинност на средата, тъй като в такива условия, свободните амино съединения не могат да бъдат стабилни, и т.е. не могат да образуват органични молекули - най-простите форми на живот.


Изследователският екип, ръководен от Франсис Aлбареда стигнал до заключението, че именно вулканичните скали на Isua, които са най-старите на планетата могат да създадат условията, при които простите аминокиселини се свързват в сложни образувания. Не много високата температура и алкалната среда, качествено се различава от "черни пушачи."

Интересното е, че съдържанието на цинк на Isua напомня на това, което сега съществува в близост до вулканичната верига в Марианската падина в Тихи океан, където има струпване на подводни вулкани. Това е най-новата зона за сблъсък на континентални плочи.

В Марианската падина са намерени гигантски амеби

 

 

image

Ксенофиофора (фото NOAA Photo Library).


Ксенофиофорите известни като световни гиганти за любителите на екстремните едноклетъчни в морските дълбини, постави нов рекорд в дълбоките води, но този път те бяха открити на дъното на Марианската падина на дълбочина от десет и половина километра.

Учените от Scripps, Института по океанография  на САЩ  достигнаха дъното на Марианската падина, и установиха най-големите,съвременни едноклетъчни - ksenofiofori, с размери до 10-20 инча. Тези невероятни амеби, известни от края на XIX век - вярно, тогава ги приемаха за гъби. С течение на времето, зоолозите са се съгласили да се разглеждат като принадлежащи към многоядрени фораминифери.

Ксенофиофорите блуждаят по морското дъно, подбирайки органични остатъци. Някои от тях дори се заравят на няколко сантиметра дълбочина. Хранейки се, ksenofiofory отделят лепкав секрет, към който се прилепват малки минерални частици, части от скелети на други организми, и така нататък. Така че на повърхността на клетките се формира нещо като екзоскелет, или черупка.

Въпреки изобилието (до 2000 гигантски амеби на 100 квадратни метра.) Ksenofiofory са проучени сравнително малко. Въпреки това, в предпочитаните си екстремни дълбини, учените вече са имали повод да се уверят. Предишният дълбоководен рекорд на едноклетъчни е 7500 фута: те са открити на дъното на Северните Новохибридна дълбина в Тихия океан. Сега е установена дълбочина на животообитание на 10641метра, пише«Компьюлента» - кликни за видео.

Изследователите са успели да заснемат всичко, което се случва на дъното на Марианската падина, със специална дълбоководна камера, можеща да издържа няколко тона вода под налягане. Камерата, разположена в свърхзащитен стъклен балон, дава доста ясна представа какво се случва наоколо. В допълнение ksenofiofor, изследователите имали възможност да видят свръх дълбоководните медузи, така че представата за мрачните дълбини на океаните за безжизнени, най-вероятно не е вярно. Не е изключено, че дори в такива екстремни условия, живеят много по-живи същества, отколкото можем да си представим, дори ако се абстрахираме от вездесъщите бактерии.

Ksenofiofory са забележителни не само защото те са най-големите едноклетъчни. Те са в състояние да натрупват много олово, уран и живак, което е показателно за ниската им чувствителност към токсични тежки метали. В допълнение, както може да се досетите, имат способността да издържат на високо налягане, да живеят в условия на ниска температура и липса на светлина. Все пак, въпреки тези забележителни качества, ksenofiofory са доста крехки организми. Сега изследователите оценяват това, как да се поставят тези амеби в аквариум с постоянно високо водно налягане, за да могат да ги изучават в по-удобни лабораторни условия, а не от няколко километра дълбочина.






Тагове:   живот,   люлка,   амеби,


Гласувай:
17



Спечели и ти от своя блог!
1. boristodorov56 - Бъркат - началото е някъде около ...
02.11.2011 22:07
Бъркат - началото е някъде около минералните бани в Банкя!
Последиците са ясни.
цитирай
2. estirbg - Вместо да се опивате от ферментиралите бульони на еволюционистите, по-добре погледнете Истината в лицето!
02.11.2011 22:17
http://thelastnews.net/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=7&Itemid=53
Стига вече лъжи и измами! Дойде времето да се завръща Исус, а ние още се ровим в мухлясалите фалшиви теории на шепа слепци!
цитирай
3. zahariada - :))) Re:1 boristodorov56
02.11.2011 22:50
Боре, те не са минерални вече. Бойко изпусна една от отрязаните лентички и те се поквариха, както казват старите хора.
цитирай
4. balkanpolitics - зьц
03.11.2011 01:04
бюрм ли е? :Д
цитирай
5. nerez - физик
03.11.2011 07:11
А защо на Марс не се появи живот ? Нали извънземният живот не е задължително да е като земния и марсианците можело да не приличат на землните, защо тогава да не им е необходим кислород?
цитирай
6. penchoan - Да се смее ли човек или да плаче след ...
03.11.2011 09:38
Да се смее ли човек или да плаче след подобни невежи публикации на "учени"?
Какви биомолекули, какъв първичен живот или искат да възкресят теорията на Опарин за коацерватните капки?
1/ Няма вулканични скали на възраст 3,8 милиарда години. До преди 190 милиона години Земята е била в огнено състояние
2/ Няма океански плочи, които се сблъскват една с друга. Цялата земна кора представлява една цяла плоча, която винаги е натоварена на опън, а не на натиск.
Има изключениа за случаи на натиск само по време на катаклизми, когато океанското дъно се повдига, морското ниво също се повдига и настъпва потоп, а сушата се подлага на натиск и в равнините се образуват планински вериги. Всичко това става само за броени часове. Така са се образували Хималаите само преди 7200 години от една плодородна равнина.
3/ В Марианската падина има много подводни вулкани, защото там има най-силно разтягане и разкъсване на земната кора.
цитирай
7. анонимен - (email) - penchoan... я се замисли!
03.11.2011 12:06
penchoan написа:
... Няма океански плочи, които се сблъскват една с друга. Цялата земна кора представлява една цяла плоча, която винаги е натоварена на опън, а не на натиск...


Приятелю ти ще обърнеш цялата геология с краката нагоре! Знам откъде ти идват тия идеи от твърдението, че Земята се разширява и т.н. и т.н., но определено по отношение на плочите не си прав на теб може и да ти изглежда като една цяла, ама не е и по това няма какво да се спори. Учените постоянно правят съвсем точни измервания на движението на континенталните и океанските плочи... и искаш или не те се движат една спрямо друга това не пречи на теорията за разширяващата се Земя затова трябва да се замислиш и по останалите ти твърдения... нали не мислиш, че хората тук са кухи тийнейджъри? Атлантическият окена се разширява с три сантиметра на година вярно, но пък Средиземно море се смалява! Ти няма как да установиш това, но учените днес могат с цялата налична техника и модерни технологии с които разполагат.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39747712
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031