Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.03.2023 16:14 - Животът близо до дърветата носи редица ползи за здравето
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 1391 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 01.03.2023 16:16

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Животът близо до дърветата носи редица ползи за здравето

imageОТДЖО МАРТИНО 2 ФЕВРУАРИ 2023 Г  

image


https://thepulse.one/2023/02/02/living-close-to-trees-comes-with-a-number-of-health-benefits/?fbclid=IwAR3BXKsq8jP_DLj0-FEjLSk6mgkxzxemFmQfNpB6FTLtau_xtYoCIdil70w

 Чета проучвания за здравето и благосъстоянието повече от 15 години. Освен това съм тренирал в областта на здравето и травмите на нервната система от 3 години. Докато придобивам всички тези знания, постоянно се питам: защо сегашният ни обществен дизайн противоречи на човешкото благополучие?

Отговорът е донякъде очевиден, знам. Нашата система създава въз основа на  това, което стимулира.  Ако нашите структури за стимулиране благоприятстват печалбата, нашите избори и творения ще са в тази посока.

И това е причината, поради която често съм заявявал, че изглежда се учим за уелнес, за да се справяме по-добре в нашата съществуваща система, вместо да водим тежък разговор, който разкрива, че съществуващият ни обществен дизайн ни унищожава.

Благосъстояние и дървета

Днес ще говорим за дървета, но имайте предвид, че писах за ползите от тишината преди  тук и говорих за това как дизайнът на съвременното общество противоречи на здравата нервна система  тук.

Дърветата са едно от многото чудеса на природата. От човешка гледна точка, те са красиви за гледане, могат да приютят животни, които обичаме да гледаме, дават ни сянка и произвеждат плодове, на които се наслаждаваме.

Като оставим настрана хората, дърветата са неразделна част от екосистемата, в която растат. От поддържане на почвата, до почистване на въздуха, до предлагане на хранителни вещества – те са обичани от самата природа.

image

Поглеждайки към прозрения за ползите от дърветата,  систематичен преглед на екологичните изследвания  събра 201 проучвания и концептуално ги сортира в рамка от три категории, за да анализира практическите ползи. Не забравяйте, че тук разглеждаме много проучвания, показващи ползи, а не само 1 или 2.

„(1) Намаляването на вредата,  представляващо 41% от проучванията, включва теми като замърсяване на въздуха, ултравиолетова радиация, излагане на топлина и полени. (2) Възстановяване на капацитета,  при 31%, включва възстановяване на вниманието, психично здраве, намаляване на стреса и клинични резултати. (3) Изграждане на капацитет,  при 28%, включва теми като резултати от раждане, активен начин на живот и статус на тегло. Проучванията, които бяха прегледани, показват значителна хетерогенност по отношение на целта и метода, но показват важни здравни резултати, свързани с излагането на хората на дървета. Този преглед ще помогне за информиране на бъдещите изследвания и практики и ще демонстрира защо планирането и управлението на градските гори трябва стратегически да насърчава дърветата като социална детерминанта на общественото здраве.

Като разгледаме по-отблизо какво се има предвид под всяка категория, можем да получим по-добра представа за това как дърветата на практика играят роля в нашето благосъстояние.

1. Намаляване на вредите (41% от проучванията)
Дърветата в градовете премахват различни замърсители на въздуха, намаляват някои от отрицателните ефекти върху здравето от замърсяването (което може също да намали риска от рак на белите дробове, респираторни проблеми и астма и др.). Тяхната сянка помага за намаляване на риска от топлинен удар и подобрява общия комфорт, когато сте на открито по време на горещи вълни. Това помага за намаляване на риска от свързани с топлината заболявания и смърт по време на горещи вълни.

Някои проучвания също установиха намаляване на престъпността, свързана с наличието на дървета. Някои изследователи твърдят, че това е успокояващият ефект на дърветата, докато други смятат, че дърветата насърчават по-доброто социално сближаване в общността. Но кой трябва да знае със сигурност?

Трябва да се отбележи, че ползите от дърветата варират в зависимост от вида, размера, местоположението и здравето на дърветата.

2. Възстановяване на капацитета (31% от проучванията)
В тази категория проучванията предполагат, че когато хората са в контакт или могат да видят природата (като гора), те имат подобрена когнитивност и по-голямо внимание. Това също може да намали тревожността, депресията, гнева и умората.

Изследователите смятат, че ползите са свързани с биоразнообразието. Колкото повече растителни видове, толкова повече психическо благополучие.

3. Изграждане на капацитет (28% от проучванията)
И накрая, беше установено, че дори кратки периоди, прекарани в горите, могат да подобрят имунната ни система, както и социалното благополучие и чувството за общност. Множество дървета в градовете също са свързани с повишена физическа активност, което води до намаляване на затлъстяването и подобряване на сърдечно-съдовото здраве.

От това можем да видим, че самите дървета понякога осигуряват пряка полза, докато в други случаи присъствието им в даден район ни насърчава да правим различни избори, които водят до ползи за здравето. В някои случаи  те подреждат масата за уелнес.

Някои конкретни примери

Изследване от университета в Ексетър  заключава  , че обкръжението на дървета може да ни направи по-щастливи, действайки като естествен антидепресант.

Проучването установи, че антидепресантите се предписват по-рядко в райони в Лондон, където има повече дървета. За да получат тази информация, изследователите събраха данни за предписаните антидепресанти в Лондон през 2009-2010 г. и след това сравниха тези данни с броя на уличните дървета в същия район.

Те скоро открили, че рецептите за антидепресанти са значително по-малко в райони, където има по-висока концентрация на дървета.

Идеята, че дърветата могат да имат положително влияние върху нашето психическо състояние и благополучие, не е съвсем нова. Както  съобщава NatureAndHealth.com  : 

„ В Япония хората практикуват „горско къпане“, където прекарват тихо време, попивайки мъдростта на древните гори, правейки дълги разходки сред дърветата, за да стимулират имунната си система. В даоизма учениците се насърчават да медитират сред дърветата и се смята, че дърветата ще абсорбират отрицателни енергии, заменяйки ги със здрави. Дърветата се разглеждат като източник на емоционално и физическо изцеление, а самите те са медитатори, поглъщащи универсални енергии .

За да проучи допълнително мотивите зад тези практики, Джефри Донован разгледа  сравними нива на смъртност  в райони, където изумруденият пепелник (досадна буболечка) унищожи дървесните популации. 

„Ами основната ми хипотеза беше, че дърветата подобряват здравето на хората. И ако това е вярно, тогава избиването на 100 милиона от тях за 10 години трябва да има ефект. И така, ако отнемем тези 100 милиона дървета, ще пострада ли здравето на хората? Открихме, че е така,” – Джефри Донован.

Той установи, че тъй като все повече и повече дървета умират, смъртните случаи от сърдечно-съдови и респираторни заболявания се увеличават. Корелация, но интересна. Не забравяйте, че науката рядко показва окончателно причинно-следствената връзка и най-вече живее в земята на корелацията. Ето защо  критичното мислене  винаги остава важно.

Освен това Службата по горите на USDA също е събрала изследване, което показва, че хората, които живеят около дървета,  са физически по-здрави:

„Около 850 живота се спасяват всяка година, броят на острите респираторни симптоми е по-малък с около 670 000 инцидента всяка година, а общите спестявания на здравеопазване, дължащи се на премахването на замърсяването от дървета, са около 7 милиарда долара годишно.“

Интересното е, че по-богатите райони имат повече дървета

Има голяма разлика в покритието на дърветата в зависимост от социално-икономическия статус на даден район. Това беше установено от Тим ​​де Шант от  Per Square Mile  , който използва Google Earth, за да изследва различни области:

Те установиха, че за всеки 1 процент увеличение на дохода на глава от населението търсенето на горска покривка се увеличава с 1,76 процента. Но когато приходите спаднаха със същата сума, търсенето намаля с 1,26 процента. Това е доста тясна корелация. Изследователите смятат, че по-богатите градове могат да си позволят повече дървета, както в частна, така и в обществена собственост. Заможните могат да си позволят по-големи парцели, които от своя страна могат да поддържат повече дървета.

Като напомняне, ние виждаме, че дърветата понякога имат директни ползи, докато в други случаи те  подреждат масата  за по-добри избори и навици в начина на живот.

Това води обратно към моето първоначално твърдение, че нашият недостиг, създаващ обществен дизайн, произвежда липсата на благополучие, което често се опитваме да избегнем. След това продължаваме да избягваме да признаваме, че  буквалният дизайн  на нашата система стимулира тези резултати, защото това би означавало да говорим за нейната промяна.

Например, нашата система създава бедност по своя дизайн чрез базираната на дълга парична система, която я движи. Той също така стимулира разбиването на възможно най-много жилища върху парцел земя, като се има предвид, че печалбата ръководи повечето бизнес решения. Помислете за това, какъв стимул наистина има за строителя да спечели 50% по-малко, като построи по-малко къщи върху парче земя, което купи? Това би довело до повече благосъстояние за хората, които живеят там, но нашите структури за стимулиране не насърчават това поведение от страна на строителя. В някои случаи нашите структури за стимулиране дори не позволяват на „строителите“ да обмислят по-здравословни варианти.

Докато се придвижваме във време на обществен хаос и имплозия на нашите институции, развиването на по-цялостно разбиране на нашите обществени предизвикателства става задължително – особено ако искаме ефективно да разрешим проблемите си.

Обикновено не е един единствен фактор, който води до лошите резултати, които се опитваме да спрем. Нещо като това дали сте близо до дървета или не няма да бъде единственият решаващ фактор за това дали сте добре или не, но допринася за това. Това е част от сложна система.

Например, обикновено хората в по-ниските социално-икономически класове изпитват по-малко благосъстояние, защото стресът е по-висок, качеството на храната е по-лошо, достъпът до здравеопазване е по-лош, наред с множество други фактори – включително достъп до по-малко дървета и положителна среда. За да разрешим това, трябва да попитаме как се произвежда този резултат на първо място, чак до обществения дизайн.

Какво можем да вземем от това?

Трябва да говорим за  обществен дизайн , но този огромен разговор настрана. Дърветата са важни – по дяволите, природата е важна. Не може да се отрече терапевтичната стойност, която идва от прекарването на времето навън и наслаждаването му. Всички сме го изпитали в един или друг момент и нямаме нужда от проучване, което да ни каже това.

Разбира се, помага тези чувства да се насочат към твърда наука, но някои неща просто знаем и чувстваме, че са истина. Понякога науката е тази, която трябва да наваксва.

Вярвам, че това илюстрира важността на поддържането на зелени площи в градските пространства, доколкото е възможно, а зеленото не означава трева и храсти – имаме нужда от повече дървета, реки, езера и потоци, които да бъдат запазени и проектирани в общности навсякъде.

Трябва да предизвикаме кварталите и строителите да поддържат възможно най-много зелени площи, когато строят нови проекти. Приехме идеята, че трябва да натъпчем възможно най-много къщи в една зона, но това само помага за по-нататъшно влошаване на качеството ни на живот.

От друга страна, отново се сблъскваме със системни стимули, нали?

Какво можете да направите, за да започнете да внасяте повече природа в деня си:

1. Внесете растения във вашето офис пространство или където работите.

2. Когато тръгвате на разходка, избирайте пътеки, по които ще вървите през паркове или природа с дървета. Карайте колело или карайте там понякога, ако трябва.

3. Водете приятелите и семейството си на озеленени места по-често, когато излизате навън или играете с децата.

4. Засадете хранителна градина. Можете да се свържете с вашата храна и със земята.

5. Засадете дърво в собствения си двор или няколко дървета!

Освен да правите нещо извън себе си, благосъстоянието наистина започва във вас. Научете се да се свързвате със себе си по дълбок и смислен начин, за да  премахнете стреса , да намерите  яснота и да изпитате  лекота  , като приемете моето предизвикателство 5 Days of YOU.

Всеки ден ще получавате кратко видео и просто упражнение в помощ.

Приемете предизвикателството




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40003613
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930