Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.02.2023 09:10 - Свещеният хималайски град потъва в земята
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 1325 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Свещеният хималайски град потъва в земята 21 януари 2023 г

Миналия понеделник местните власти официално обявиха Джошимат за предразположен към катастрофа и се свързаха с технически екипи и екипи за управление на бедствия, за да инспектират нарастващото опустошение, докато свещеният хималайски град потъва в земята.

image

Дамар Хамлин страдал ли е от миокардит, предизвикан от ваксина ?

Силен скърцащ звук събуди тридесет свещеника. Тогава таванът на техния двуетажен ашрам започна да пропуска малки камъни.

„Звучеше като шкурка, която се търка една в друга“, каза Баба Сантош, хиндуистки свещеник на около 50 години със снежните Хималаи около него. „Тогава звукът стана по-силен.“ 
В Джошимат, малко хималайско село в Индия близо до китайската граница, ашрамът на Сантош започна да трепери на 2 януари. Стените му бързо получиха големи пукнатини и дървената входна врата се изкриви от пантите си. Тогава вратата внезапно се отвори, изпращайки свещениците да избягат ужасени.

„В една стая подът просто пропадна и чух клокоченето на подпочвена вода отдолу“, каза Сантош. 

 

Когато тътенът спря, свещениците бяха принудени да прекарат нощта навън в лютия студ, защото къщата им се беше превърнала в могила от чакъл. Те открили, че цялата общност от повече от 20 000 души е била на улицата на следващата сутрин.

„Земетресенията и пукнатините по стените са нещо нормално в планините. Свикнали сме“, каза Сантош, докато тъмните облаци бучеха в небето горе. Зад него малък храм е разбит на парчета. „Но никога преди не съм виждал нещо подобно. Това не е нормално. Това е апокалипсисът.”

Технически, град Джошимат, който се намира на 6000 фута над морското равнище, потъва.

Джошимат е известен свещен град, който е заобиколен от ледници. В продължение на десетилетия експертите предупреждават, че Джошимат е във високорискова сеизмична зона и е склонен към слягане на земята - когато земята се движи вертикално надолу - но строителството е безмилостно, за да приюти поклонници, ски туристи и водноелектрически централи. През 2019 г. градът е приел над 500 000 туристи .

Джошимат не е сам. Това е един от повече от 500 градове и села в щата Утаракханд, които са в зоната на слягане. Градът обаче се превърна в представител на по-фундаментален конфликт в Индия, където властта и приходите от туризъм се оценяват по-високо от хората и околната среда.

 

В момента са изградени или се изграждат 52 водноелектрически централи в областта Чамоли, където се намира Джошимат. В щата Утаракханд на Джошмиат има 900 ледника, чиято обща площ е 2857 квадратни километра. Повишените температури карат ледниците да се оттеглят с тревожна скорост и правителството ги наблюдава, за да осигури нарастващите нужди на Индия от електричество. Развитието на Утаракханд е един от основните приоритети на индийския премиер Нарендра Моди, отбеляза той по време на митинг миналата година.

ДЖОШИМАТ НЕ Е САМ. ТОЙ Е СРЕД НАД 500 ГРАДА И СЕЛА В ЩАТА УТАРАКХАНД, КОЙТО Е В ЗОНАТА НА СЛЯГАНЕ.

Миналия понеделник местните власти официално счетоха Джошимат за предразположен към катастрофа и се свързаха с технически екипи и екипи за управление на бедствия, за да инспектират нарастващото опустошение. Над 3000 жители отидоха в хуманитарни лагери, след като много местни събраха вещите си.

Правителството на щата спря строителството, за да спаси района от по-нататъшно потъване, но жителите, с които VICE World News говори, казаха, че все още могат да чуят експлозии през нощта. Операция по сондиране на водноелектрически проект беше забелязана от телевизионната новинарска станция NDTV миналата седмица около 2 сутринта близо до Джошимат. Освен това държавната администрация все още планира провеждането на религиозни и спортни дейности, които ще привлекат десетки хиляди посетители.


 

„Ще  проведем Националните зимни игри  в [съседния град на Джошимат] Аули през февруари“, каза Пушкар Сингх Дхами, главен министър на щата, пред  репортери  в Джошимат миналата седмица. Той добави, че популярна религиозна процесия, която удари Джошимат, също ще продължи. Този древен град е ключова част от доходоносната индуистка туристическа верига в страната, наречена Char Dham Yatra (хинди за „поклонение на четирите жилища“). 

Жителка на Джаянти Деви плаче, след като се изнесе от дома си, в който в началото на този месец се появиха пукнатини.

Държавният глава може и да мисли другояче, но на място цари паника. Старото хиндуистко пророчество , че Джошимат един ден ще бъде напълно недостъпен, е често срещана тема на разговор сред хората.

 
 

„Човекът твърде много се е забърквал с природата“, каза Сантош, свещеникът. „Един от тези дни целият град ще бъде отнесен надолу по този склон като голям ледников потоп.“

„ДА ПОСТРОИШ НЕЩО НА ТАЗИ ЗЕМЯ Е КАТО ДА НАПРАВИШ КЪЩА ВЪРХУ ПЯСЪЧНА МОГИЛА.“

Според предварителна оценка на Joshimath, която привлече националното внимание през уикенда и бързо се разпространи, за 12 дни, започвайки на 27 декември, се наблюдава „бързо препитание“ от 5 см. Изследването е публикувано от реномираната индийска организация за космически изследвания. Тогава правителството го забрани за подбуждане на „паника“.

Някои от възрастните жители на Джошимат се колебаят да напуснат въпреки трагедията, която все още се случва там, и постоянната заплаха от опасност.

Свещеникът Сантош твърди, че той е единственият останал човек в неговата част на града. „Ще скоча от покрива си, ако пукнатините дойдат за мен. Няма да си тръгвам“, каза той. Близо 800 сгради в Джошимат — като тези два хотела, наклонени един към друг — са маркирани като негодни за живеене, но много жители казват, че не са склонни да напуснат.

30-годишна дама на име Рошни Деви заяви, че няма да напусне, докато властите не я изведат насила от дома й. Просто има твърде много спомени и вещи, за да бъдат оставени, добави тя.

Геологът Сати обаче твърди, че Джошимат не може да бъде спасен на този етап. Вместо това правителството трябва да постави висок приоритет на масовите евакуации и масовото презаселване.

„Джошимат може да се срути по всяко време сега“, каза той. „Този ​​град трябва да се превърне в урок за стотици други, които седят върху бомба със закъснител. Може да изгасне по всяко време.“




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39750208
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031