Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.08.2022 17:43 - Патогенни бактерии и гъбички, открити върху маски: Проучване
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 279 Коментари: 0 Гласове:
1



  Патогенни бактерии и гъбички, открити върху маски: Проучване 3 август 2022 г

https://greatgameindia.com/bacteria-fungi-masks/?fbclid=IwAR0Bs2t4YYzOeLILeiA6bV1FZ090ZUmX1zCtuoy0ccJtt-b_q2JC5oeOiaw

Ново изследване, проведено от японски учени, откри патогенни бактерии и гъбички по маските на 109 доброволци на възраст между 21 и 22 години.

  • ЕКСПЛОЗИВНО: Ето какво беше разкрито в хакването на iCloud на Хънтър Байдън
  • ОСНОВНО ИЗСЛЕДВАНО ИЗСЛЕДВАНЕ: Ваксината на Moderna повишава риска от миокардит с 44 пъти при млади възрастни
  • ТРЯБВА ДА ПРОЧЕТЕТЕ: Международни банкери на високо ниво симулират колапса на глобалната финансова система
  • ГОЛЯМА ИСТОРИЯ: Лабораторията на Ухан изолира щам на маймунска шарка през 2020 г
  • ЕКСПЛОЗИВНО: украинските биолаборатории използваха комари, пренасящи треска, за да предизвикат пандемия от денга в Куба

image
 

Според японско проучване, публикувано в Scientific Reports, много патогенни микроби са открити и количествено определени върху маски, използвани по време на пандемията.

Проучването ( pdf по-долу ) е сред първите, които обсъждат потенциални хигиенни проблеми, причинени от бактериален и гъбичен растеж върху маски, използвани често в общността.

„Тъй като маските могат да бъдат пряк източник на инфекция за дихателните пътища, храносмилателния тракт и кожата, от решаващо значение е да се поддържа тяхната хигиена, за да се предотвратят бактериални и гъбични инфекции, които могат да обострят COVID-19“, пишат авторите.

В проучването са участвали 109 доброволци на възраст между 21 и 22 години и всички те са били разпитани за навиците си на живот, както и за вида и продължителността на маските, които са използвали. Трите различни вида маски – марля, полиуретан и нетъкан текстил – носени между септември и октомври 2020 г. бяха тествани за бактерии и гъбички.

   

Изследователите открили, че лицевите страни на маските носят повече бактерии, докато външните им страни включват повече гъбички.

Гъбичките и техните спори са устойчиви на изсушаване и могат да се запазят в условия, при които маските изсъхват, следователно продължителното използване на маската води до увеличаване на гъбичките, но не и на бактериите.

Сравнявайки нетъканите маски с другите два вида маски, беше открито, че нетъканите маски имат по-нисък брой гъбични колонии от външната страна. Нетъканите маски имат три слоя: централен слой от нетъкан филтър между два слоя плат.

Липсата на забележима промяна в броя на бактериите или гъбичките върху изпраните маски, които могат да се перат или използват многократно, шокира изследователите.

„Препоръчан е правилният метод за почистване на памучни маски за лице, за да се намали микробното натоварване върху маските“, пишат авторите. „Въпреки това, в настоящите експерименти не открихме значителни разлики в броя на бактериалните или гъбичните колонии върху маските въз основа на измиване.“

Навици в начина на живот

Освен това изследователите проучват дали определени навици в начина на живот, включително гаргара, ядене на натто и използване на различни форми на транспорт, включително обществен транспорт, лични автомобили, ходене пеша и колоездене, оказват някакво влияние върху броя на микробите върху маските.

„Не открихме разлики в броя на бактериалните или гъбичните колонии от двете страни на маските между трите транспортни системи“, пишат авторите.

Броят на микробите върху маските на тези, които правят гаргара веднъж на ден, също не показва разлики. Смята се, че японската практика на гаргара предпазва от респираторни инфекции . Японските здравни власти често предлагат практиката в допълнение към миенето на ръцете като мярка за превенция на грипа.

Установено е, че няколко вида води за уста и изплаквания за нос са ефективни при неутрализиране на човешки коронавируси в проучване от Penn State College of Medicine, публикувано в Journal of Medical Virology през септември 2020 г., което показва, че продуктите може да имат потенциала да намалят количеството на SARS -CoV-2 натоварване или количеството вирус в устата. Вирусът, който причинява COVID-19, е SARS-CoV-2.

Калифорнийският университет в Сан Франциско сега проучва дали пациентите с COVID-19 могат да намалят вирусния си товар чрез гаргара с определена вода за уста или разтвори за гаргара. Разследването трябва да приключи през септември.Front Line COVID-19 Critical Care (FLCCC) Alliance  използването на антисептична вода за уста, след като човек е бил изложен на вируса, за да „както хронична (продължаваща) профилактика, така и да се избегне разболяване“.

За да „предотврати предаването на COVID-19 и да подобри резултатите за пациентите, болни от болестта“, FLCCC Alliance, група с нестопанска цел, съставена от специалисти по критични грижи, посвети времето си на създаване на процедури за лечение.

Изследователите съобщават, че участниците, които са пили натто или соеви зърна, които са били ферментирали с бактерията bacillus subtillis или B. subtillis, „са имали значително по-висока честота на големи бели колонии от B. subtillis от двете страни на маските, отколкото тези, които не са. ”

B. subtillis е бактерия, която може да се намери в почвата, водата, въздуха и разлагащата се растителна материя. Според Агенцията за опазване на околната среда на САЩ, той се използва в „промишленото производство на протеази, амилази, антибиотици и специални химикали“ и „не се счита за патогенен или токсигенен за хора, животни или растения“. Графика от научен доклад, изброяваща размера на микробите и частиците (вляво) в сравнение с размера на порите (5 µm) на средния филтър на нетъканите маски (вдясно) . Патогенни микроби

Въпреки че повечето от бактериите и гъбичките, култивирани от маските, не бяха опасни за хората, някои от тях бяха опортюнистични патогени, а за други беше открито, че причиняват заболявания като хранително отравяне и стафилококови инфекции, както и гъбички, които причиняват сърбеж, трихофития и микоза.

Авторите на изследването препоръчват, в светлината на техните открития, хората с компрометирана имунна система „да избягват многократното използване на маски, за да предотвратят микробна инфекция“.

Според CDC , когато има високо ниво на популация на COVID-19, хората с увредена имунна система или тези, които са изложени на висок риск от развитие на сериозно заболяване, трябва да използват маска или респиратор.

Поддръжниците на широкото използване на маски по време на пандемията твърдят, че маските помагат за предотвратяване или намаляване на предаването на инфекцията SARS-CoV-2.

Научни доказателства

Д-р Пол Александър, епидемиолог и изследовател, не е съгласен. Според него повече от 150 изследвания и статии са установили, че платнените и хирургическите маски са неефективни за спиране на разпространението на COVID-19 и всъщност влошават ситуацията.

„Към днешна дата доказателствата са стабилни и ясни, че маските не работят за контролиране на вируса и могат да бъдат вредни, особено за децата“, каза Александър.

Доказателствата не подкрепят маскирането на общността с платнени маски за спиране на разпространението на вируса, според авторите на  на платнените маски, използвани по време на пандемията.

„Наличните клинични доказателства за ефикасността на маските за лице са с ниско качество и най-добрите налични клинични доказателства в повечето случаи не успяха да покажат ефикасност, като четиринадесет от шестнадесет идентифицирани рандомизирани контролирани проучвания, сравняващи маски за лице с контроли без маска, не успяха да открият статистически значима полза в намерението- популации за лечение“, пишат авторите.

„Въпреки че слабите доказателства не трябва да изключват предпазните действия в лицето на безпрецедентни събития като пандемията COVID-19, етичните принципи изискват силата на доказателствата и най-добрите оценки за размера на ползата да бъдат вярно съобщени на обществеността“, добавиха те.

За да определят дали хирургическите маски са намалили случаите на обикновена настинка преди пандемията, изследователи в Япония проведоха малко рандомизирано контролирано проучване сред здравни специалисти през 2008 г.

Те стигнаха до заключението, че „използването на маска за лице при здравни работници не е доказано, че носи полза по отношение на симптомите на настинка или получаване на настинка“ и откриха, че участниците в групата с маска „има значително по-голяма вероятност да изпитат главоболие по време на проучването месечен цикъл."




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39964671
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930