Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.02.2022 10:18 - „Науката“ за манипулацията: изследователите създават послания за вина, срам, за да насърчат спазването на ваксините
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 396 Коментари: 2 Гласове:
1

Последна промяна: 11.02.2022 10:22

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

„Науката“ за манипулацията: изследователите създават послания за вина, срам, за да насърчат спазването на ваксините

02/04/22

Има цяла област на изследвания, посветена на разработването на съобщения, предназначени да убедят „колебащите се от ваксината“ хора да получат ваксината срещу COVID-19 – и нищо от това няма нищо общо с факти.

от  Ан Томоко Росен

image

Пропуснете един ден, пропуснете много. Абонирайте се за най-добрите новини за деня на The Defender . Безплатно е.

Има цяла област на изследвания, посветена на разработването на съобщения, предназначени да убедят „ колебливите от ваксината “ лица да получат ваксината срещу COVID-19 .

Нито едно от съобщенията, изследвани от изследователите, не включва предаване на фактически доказателства, които подкрепят твърденията – широко разпространени от Big Pharma, Big Media и обществените здравни агенции – че ваксините са „безопасни“ и „ефективни“.

Миналия месец изследователи публикуваха резултатите от клинично изпитване, включващо два експеримента за проучване как да се произведе съгласие за ваксини срещу COVID.

Изследването , спонсорирано от Йейл , „Убедителни съобщения за увеличаване на намеренията за приемане на ваксина срещу COVID-19“, изследва как различните убедителни съобщения влияят на 1) намеренията за получаване на ваксина срещу COVID-19, 2) желанието да се убедят приятели и роднини да получат ваксината, 3 ) страх от тези, които не са били ваксинирани, и 4) социална преценка на хората, които решат да не се ваксинират.

Според авторите на изследването:

„Като се има предвид значителният скептицизъм относно безопасността и ефикасността на ваксината срещу COVID-19, става все по-важно да се разбере как комуникацията в общественото здравеопазване може да играе роля за увеличаване на усвояването на ваксината срещу COVID-19.”

Документът не разглежда основните причини, поради които някой може да има притеснения относно безопасността или ефикасността на ваксините срещу COVID, а вместо това се фокусира изключително върху това как да ги убеди да получи ваксината.

 

От хартията :

„Проведохме два предварително регистрирани експеримента, за да проучим как различните убедителни съобщения влияят върху намеренията за получаване на ваксина срещу COVID-19, желанието да убедят приятели и роднини да получат такава и негативните преценки на хора, които решат да не се ваксинират.

„В първия експеримент тествахме ефикасността на голям брой съобщения срещу нелекувано контролно състояние... В Експеримент 2 тествахме повторно най-ефективните съобщения от Експеримент 1 върху национално представителна извадка от възрастни американци.“

Посланията, тествани от изследователите, са вплетени в основните медийни разкази и кампании за обществено здравеопазване по целия свят. Но датата на завършване на изследването за част 1 беше 8 юли 2020 г., което означава, че всички тези съобщения са създадени преди пускането на каквато и да е наука, която да ги подкрепя.

Съобщението за контрол на базовата информация гласи:

„За да се сложи край на епидемията от COVID-19, е важно хората да се ваксинират срещу COVID-19 всеки път, когато ваксината стане налична. Получаването на ваксината срещу COVID-19 означава, че е много по-малко вероятно да получите COVID-19 или да го разпространите на други хора. Ваксините са безопасни и се използват широко за предотвратяване на заболявания и се смята, че ваксините спасяват милиони животи всяка година.

За да се установи кои стратегии за съобщения са предизвикали склонност към ваксинация, бяха добавени 10 допълнителни съобщения, за да се добави контекст към основното съобщение.

Тези послания включват теми за личен интерес, интерес на общността, вина, смущение, гняв, смелост, доверие в науката, лична свобода, икономическа свобода и икономическа изгода на общността.

„Откриваме, че убедителните съобщения, които предизвикват просоциална ваксинация и загриженост за социалния имидж, са ефективни за увеличаване на предвиденото усвояване, както и за желанието да се убеждават другите и преценките на неваксиниращите“, пишат изследователите.

За да проучат въздействието на вината, смущението и гнева, изследователите подтикнаха хората да помислят как биха се почувствали, ако не се ваксинират и след това не разпространят вируса на другите.

„Смята се, че емоциите играят роля в сътрудничеството, или като мотивират индивида да предприеме действие поради чувство, което изпитва, или го възпира да предприеме действие поради емоционалния отговор, който би предизвикал у другите.“

Посланията „не смели“ и „доверете се на науките“ бяха предназначени да предизвикат опасения относно репутацията и социалния имидж. Посланието „не смело“ „преформира идеята, че да не се страхуваш от вируса не е смело действие, а вместо това егоистично и че начинът да се демонстрира смелост е като се ваксинираш, защото показва сила и загриженост за другите“.

Съобщението „доверие в науката“ предполага, че „тези, които не се ваксинират, не разбират науката и сигнализират за това невежество на другите“.

Съобщенията за лична свобода, икономическа свобода и икономически ползи в общността се основават на опасения, свързани с ограниченията на COVID.

Като цяло, това беше послание, което апелира към интереса на общността, реципрочността и чувството на неудобство, което се оказа най-убедително, което доведе до 30% увеличение на намерението за ваксинация, 24% увеличение на желанието да посъветва приятел да се ваксинира и 38% % увеличение на негативните мнения на хора, които отказват ваксините спрямо плацебо съобщението.

Съобщенията в интерес на общността, които включват смущение, бяха определени като най-ефективни в накарането на хората да насърчат другите да получат ваксината, докато „не смели“ съобщения показаха най-обещаващо за създаване на негативни преценки на неваксиниращите.

 

Резултатите от проучването на Йейл са в съответствие с друг скорошен документ, „ Ваксинацията като социален договор “, който демонстрира, че хората гледат на ваксинацията като на социален договор и са по-малко склонни да си сътрудничат с тези, които отказват ваксинация.

В проучването се посочва:

„Експериментите постоянно показват, че особено съгласуваните (т.е. ваксинираните) индивиди показват по-малко щедрост към неваксинираните индивиди... Заключението е, че ваксинацията е социален договор, в който сътрудничеството е морално правилният избор.

„Индивидите действат според обществения договор и толкова по-силно го възприемат като морално задължение. Наблягането на социалния договор може да бъде обещаваща интервенция за увеличаване на усвояването на ваксините, предотвратяване на свободната езда и в крайна сметка подпомагане елиминирането на инфекциозни заболявания.

Забравете фактите, апелирайте към „ценности“

Саад Омер , един от авторите на изследването на Йейл, има голям интерес към съобщенията за общественото здраве.

Усилията му да се бори с колебанията с ваксините му спечелиха място в работната група на стратегическата консултативна група от експерти на Световната здравна организация (СЗО) за ваксините срещу COVID-19, Съвета на попечителите на Sabine Vaccine Institute и Глобалния консултативен комитет за безопасност на ваксините на СЗО.

През 2020 г. Омер инициира проект „Изграждане на доверие във ваксините чрез персонализирани кампании за съобщения“ , включващ рандомизирани проучвания в пет страни, използващи съобщения в социалните медии, за да се увеличи покритието на COVID и детската ваксина.

В основното си обръщение на първата глобална конференция по инфодемиология на СЗО през юни 2020 г., Омер спомена „ теория на моралните основи “ и предложи, че привличането към ценности може да промени поведението при вземане на решения.

Омер предостави подробности за проучване за съобщения за HPV ваксината и обсъди как подобни стратегии могат да бъдат приложени за създаване на съответствие с мерките за COVID:

„Искахме да тестваме, можем ли да имаме послание, базирано на чистотата? Показахме им снимки на генитални брадавици и описахме винетка, разказ, история, говореща за това как някой получи генитални брадавици и колко отвратителни са те и колко чисти ваксини са, че възстановяват светостта на тялото.

„Така че току-що анализирахме тези данни. Това беше рандомизирано контролно проучване с априорни резултати. Открихме приблизително 20 процентни пункта ефект върху вероятността хората да получат ваксина срещу HPV през следващите 6 месеца...

„Изпробваме съобщения, базирани на свободата или медиирани от свободата съобщения около това поведение, свързано с избухването на COVID-19. Това, че носенето на маска или вземането на предпазни мерки в крайна сметка ви прави свободни, възвръщате автономията си. Защото, ако степента на заболяването е ниска, вашите дейности могат да се възобновят."

„Науката“ за инфодемиологията, информационното наблюдение и инфодемията

Омер е един от многото видни гласове в това, което е известно като областта на „ инфодемиологията “, термин, въведен през 2002 г. от д-р Гюнтер Айзенбах .

Като първият инфодемиолог и основател на Journal of Medical Internet Research , Айзенбах дефинира инфодемиологията като „науката за разпространението и детерминантите на информация в електронна среда, по-специално в Интернет или в населението, с крайната цел да информира общественото здраве и публична политика."

Айзенбах също така измисли термините „ информационно наблюдение “, дефинирано като „вид синдромно наблюдение, което използва конкретно информация, намерена онлайн“, и „ инфодемия “ , което се отнася до „прекомерно изобилие от информация“, което обикновено включва умишлени опити за разпространение на грешна информация за подкопаване реакцията на общественото здравеопазване и напредването на алтернативни програми на групи или отделни лица."

Използвайки само три думи, Айзенбах създаде научна ниша, идентифицира проблем и предложи поне част от така нареченото решение.

СЗО с готовност прие този език по време на пандемията. Редакционна статия в изданието на The Lancet от август 2020 г. започна с цитат от генералния директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус: „Ние не се борим само с пандемия; борим се с инфодемия."

СЗО беше домакин на няколко информационни конференции по време на пандемията. Твърдяйки, че „дезинформацията струва животи“, СЗО, ООН и други групи създадоха идеалното оправдание за наблюдение на социалните медии и потискане на несъгласието.

През 2020 г. СЗО създаде резолюция , в която приканва държавите-членки да предприемат мерки за използване на цифровите технологии за противодействие на „дезинформацията“ и „дезинформацията“ и работи с повече от 50 дигитални компании и платформи за социални медии, включително TikTok и дори Tinder, за да подкрепи тези усилия .

Усилията за премахване на „дезинформацията“ доведоха до безпрецедентна цензура на почти всичко, което излиза извън санкционирания от държавата консенсус и до създаването на пленена публика, подготвена да приеме един уникален разказ.

Поправка към Закона за разрешение за национална отбрана от 2012 г., която легализира използването на пропаганда върху американската общественост, улеснява правителствата да създават самоцелни разкази.

И благодарение на многомилиардния бюджет от Министерството на здравеопазването и човешките услуги на САЩ (HHS) и Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), ние сме под влиянието на най-добрите съобщения, които парите могат да купят – независимо дали са или не съобщенията са верни.

Вероятно това е причината CDC, отделите за обществено здравеопазване и масовите медии да правят широки твърдения като това : „Ваксините срещу COVID-19 бяха разработени бързо, като се поддържаше възможно най-висок стандарт за безопасност“ и това : „Хидроксихлорохин не трябва да се използва за лечение на COVID -19“ и твърдят, че са „факт“.

Статии и публикации, които оспорват тези твърдения, редовно се премахват , ако изобщо им е разрешено да бъдат публикувани.

 

Съответствие с общественото здравеопазване: домашна индустрия

Йейл не е единственият университет, който изследва науката за съответствието. Академичните институции и правителствените агенции по целия свят са потопени в тази нововъзникваща поведенческа наука.

През февруари 2021 г. бюлетинът на Университета в Пенсилвания, Penn Today, публикува „ Когато посланието има значение, използвайте науката, за да го изработите “, обхващащ инициативата на лабораторията за ефекти на съобщенията (MEL) на учена по поведението Джесика Фишман и изследвания, свързани с „какво влияе при вземането на решения ”, особено по отношение на ваксинацията и тестването срещу COVID.

Понастоящем MEL има партньорства и текущи проекти със Световната банка, Националните здравни институти, CDC, Penn Medicine, Детската болница на Филаделфия, Independence Blue Cross/Blue Shield и правителството на Канада за справяне с поведението, свързано със здравето.

Агенцията за изследвания и качество в здравеопазването , клон на HHS, също спонсорира изследвания за изследване на влиянието върху вземането на решения за ваксина срещу COVID. Проучването „ Отношение към потенциална ваксина срещу SARS-CoV-2: проучване на възрастни в САЩ “ заключава:

„Открихме, че значителна част (42,2%) от участниците в национално проучване, проведено по време на пандемията на коронавирус, биха се колебали да приемат ваксинация срещу COVID-19. Черната раса беше един от най-силните независими предиктори за неприемане на ваксинация; това е особено тревожно, като се има предвид огромното въздействие на COVID-19 сред афро-американците.

„Нашите констатации показват, че много от хората, които са отговорили „не съм сигурни“, могат да приемат ваксинация, ако им бъде предоставена достоверна информация, че ваксината е безопасна и ефективна. Тъй като разработването на ваксини протича с безпрецедентни темпове, са необходими паралелни усилия за проактивно разработване на съобщения за насърчаване на приемането на ваксините, за да се постигне контрол върху пандемията COVID-19.

Поведенческият учен д-р Рупали Лимайе направи съобщението крачка напред. Тя преподава безплатен онлайн курс за обучение , предлаган от университета Джон Хопкинс , който „подготвя родителите на деца в училищна възраст, PTA, членове на общността и училищния персонал да бъдат посланици на ваксините и насърчава приемането на ваксините в техните общности“.

Limaye ще бъде панелист на интерактивен уебинар „ Създаване на ваксини срещу COVID-19 ПРИВЛЕКАТЕЛНИ: Пилотно тестване на съобщения в Индия “ по-късно този месец.

Промяна на съобщения, същите цели

Докато правителствените агенции и научната общност се придържат към неподкрепени убеждения относно безопасността и ефикасността на ваксините , те изглежда осъзнават важността на постоянното преразглеждане на разбирането си за въздействието на съобщенията.

Актуализираното изследване на UPenn установи, че намеренията около ваксинацията са се променили. Университетското училище за комуникация Annenberg съобщи :

„Изследователите откриха, че доверието в научните институции и здравните власти е от основно значение за намеренията на хората да бъдат ваксинирани, особено в ранната част на пандемията. Въпреки това, докато пандемията продължи, се появиха и други фактори, свързани с доверието...

„Доказателствата, пишат изследователите, „документират необходимостта общността на общественото здравеопазване да удвои усилията си за превантивна и постоянна комуникация не само за това как работят ваксините като цяло, но и за техните ползи, безопасност и ефективност.“

Изследвания от Civics Analytics, технологична компания, която създава кампании за аудитория, управлявани от данни, подкрепя идеята, че ефективните съобщения трябва да се развиват.

С финансиране от Фондация Бил и Мелинда Гейтс , компанията проучи опасенията от COVID сред различни демографски групи и определи, че съобщението „един размер за всички“ няма да работи. Компанията каза:

„През пролетта на 2021 г., преди вариантът Delta да се появи в САЩ и когато мандатите за ваксина все още не са били приложени, открихме, че съобщенията, подчертаващи преживявания, които са забранени за неваксинирани лица (като концерти или международни пътувания) или наблягащи на лични изборът беше най-убедителен...

„Както ще видите в това изследване, най-убедителните послания са се променили.“

Според Civics Analytics, FOMO (страх от пропускане) и съобщенията за „лично решение“ са били най-въздействащи. Но по-актуалните данни показват, че посланието „защита на децата“ е станало по-ефективно при убеждаването на хората да се ваксинират.

От изследването :

„За общи съобщения, насочени към всички неваксинирани хора, съсредоточете се върху защитата на децата от COVID-19 и върху финансовите последици от заразяването с вируса.“

Компанията установи, че съобщенията за „безопасност на ваксините“, „страшна статистика на COVID“ и „лична история“ са склонни да имат обратен ефект и могат да намалят вероятността от ваксинация.

Може би някои добри учени ще ускорят кривата на обучение и ще проучат какво се случва, когато обществеността открие, че „доказаните послания“ нямат подкрепящи научни данни.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. panazea - Наложиха световна цензура !
11.02.2022 11:03
Но истината изригна като Вулкан !
Има цяла наука за насочване на реакциите на хората , според сигналите , които получават.
Mind Control . Brain Washing .
Промиване на мозъци .
цитирай
2. zahariada - Да
11.02.2022 11:42
Точно така е.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39990082
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930