Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.11.2021 11:32 - „Бебешки машини“: отговорът на Източна Европа на обезлюдяването
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 268 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 22.11.2021 11:33


image

 „Бебешки машини“: отговорът на Източна Европа на обезлюдяването      

Политиките в Унгария и Полша са насочени към повишаване на раждаемостта. Но дали това ще помогне за спиране на намаляването на населението?

от Шон Уокър

Национализирани клиники за ин витро оплождане, щедри заеми за двойки, които обещават скорошно раждане и доживотно освобождаване от данък върху доходите, ако имат четири или повече деца. Добре дошли в стремежа на Виктор Орбан да накара унгарските жени да се размножават: „приятелска към семейството Унгария“, по думите на гигантските банери, които сега приветстват пристигащите на летището в Будапеща.

В цяла Европа , тъй като спадащата раждаемост води до прогнози за свиване на населението, политиците размишляват върху въпроса: можем ли да плащаме на хората, за да имат повече деца?

 

Държавите с десни популистки правителства поеха водещата роля в отговора с категорично „да“, тъй като повишаването на раждаемостта се съчетава с техните аргументи срещу миграцията и „семейните ценности“. Никъде кампанията да накара жените да имат повече деца не е по-интензивна, отколкото в Унгария на Орбан . Коефициентът на раждаемост в страната – средният брой деца на жена – достигна най-ниското ниво от 1,23 през 2011 г. и остава доста под нивото от 2,1, което е необходимо, за да се запази нивото на населението.

Орбан харчи около 5% от БВП за политиките. „Без пари не можете да обърнете лошите тенденции“, каза той.

image Реклама в кампанията на унгарското правителство за насърчаване на „традиционните“ семейства и повишаване на раждаемостта. Снимка: Габор Лигети Advertisement

То следва точно от безмилостното послание на правителството срещу миграцията през последните пет години. „В цяла Европа има все по-малко деца и отговорът на Запада за това е миграцията“, каза Орбан в годишното си обръщение към нацията миналата година. „Те искат да влязат толкова мигранти, колкото има изчезнали деца, така че числата да се съберат. Ние, унгарците, имаме различен начин на мислене. Вместо само числа, ние искаме унгарски деца. Миграцията за нас е предаване."

Наскоро национализираните клиники за IVF ще предлагат безплатни цикли на лечение за всички жени, които ги искат (стига да са под 40 години и да не са лесбийки), а Орбан наскоро обеща да удължи доживотното освобождаване от данък върху доходите, за да включи майките с три деца.

Най-поразителното от всичко е, че различни заеми предлагат пари авансово, въз основа на бъдещо обещание да имат деца. Един от тези заеми предоставя 10 милиона форинта (25 400 британски лири) на млади женени двойки. Всеки път, когато се роди дете, плащанията се отлагат. Ако двойката има три деца в рамките на необходимия срок, заемът се отписва. Ако не го направят, трябва да го върнат.

Бетина, 32-годишна асистентка на учителя от село Магоч, Южна Унгария, планира да изтегли „заема, който очаква бебето“ през март. Тя и съпругът й, полицай, вече имат едно дете и планират друго. „Заемът е брилянтен. Ако не беше тази помощ, щяхме да живеем с един от родителите си или в ужасни условия”, каза тя.

Двойката вече има заем от 1,4 милиона форинта, изтеглен скоро след брака им и при условие че имат две деца в рамките на шест години. „Сега се опитваме усилено за още едно бебе, но с наближаването на термина това увеличава натиска“, призна тя.

Ерика Симонич, директор на детска градина в Магоч, каза, че смята, че родителите на около 90% от посетителите са теглили някакъв заем за семейна подкрепа. „Може би някои хора са планирали да имат само едно дете, но ако има налична подкрепа, те ще имат още едно. Това е стимул", каза тя.
Детската градина обслужва четири села, включително съседното Alsуmocsolбd, което през комунистическия период е имало собствена детска градина и училище. Отдавна е затворено, а сега там е само един старчески дом. „Всяка година по Коледа даваме подаръци на децата и се забелязва, че сега броят им е много по-малък, отколкото през деветдесетте“, каза Ласло Диксо, дългогодишният кмет на Алсомоксолад. В провинцията липсата на малки деца се усеща още по-остро, тъй като по-ниските нива на раждаемост се засилват от миграцията на хора към градовете и в чужбина.

В цяла Европа правителствата въведоха обезщетения, насочени към стимулиране на растежа на населението. В Полша управляващата партия „Право и справедливост“ въведе политиката 500+ през 2016 г., съгласно която майките получават 500 злоти (Ј99) на дете на месец от второто дете нататък. Миналата година тя беше разширена, за да включва всички деца.

В Русия еднократно плащане от Ј5800 на семейства с две или повече деца стартира през 2007 г. През януари Владимир Путин обяви нов пакет от демографски мерки, които ще струват 400 милиарда рубли (4,7 милиарда британски лири) годишно. „Съдбата на Русия и нейните исторически перспективи зависят от това колко от нас има… зависи от това колко деца се раждат в руски семейства“, каза Путин, когато обяви политиката. Италия и Гърция също са въвели „бонуси за бебета“ за всяко дете.

image Майка и бебе на танцова сесия в Ниредьхаза, Унгария. Снимка: Attila Balazs/EPA Реклама

В западната половина на Европа коефициентът на раждаемост намалява постепенно в продължение на няколко десетилетия, тъй като повече жени навлизат на работната сила и започват да отлагат раждането на деца. В посткомунистическите държави промяната се случи по различен начин. След рухването на комунизма имаше внезапен спад в раждаемостта, причинен не от социалните промени, а от икономическата мизерия и социалния колапс. Във време, когато бъдещето беше несигурно, раждането беше отложено и раждаемостта рязко спадна.

През следващите години, когато икономиките на посткомунистическите държави се възстановяват и нарастват, се задейства същата динамика, която постепенно променяше лихвите в продължение на много години в Западна Европа, което означава, че лихвите не се възстановяват.

„Има промяна в манталитета, може би това е западно влияние. Младото поколение, което сега е на 30, те са отишли ​​в университет и искат да започнат да имат деца много по-късно. Това означава, че ще имат по-малко деца“, каза Симонич.

В Централна и Източна Европа спадащата раждаемост се засилва от голям брой хора, които се движат на запад в търсене на работа, съчетано с минимална вътрешна миграция. В Унгария и други страни, ръководени от популизма, намаляващото население е нарисувано в апокалиптични термини за национално оцеляване.

Набор от прогнози за глобалното население, публикувани от ООН през 2017 г., не помогнаха малко да разсеят страховете. Проучването прогнозира, че общото население на 10 източноевропейски страни ще спадне от 292 милиона след това на 218 милиона през 2100 г., докато през същия период населението на Западна Африка ще нарасне от 372 милиона на 1,6 милиарда.

„Европа се превърна в континент на празните ясли, докато в Азия и Африка те са изправени пред демографски предизвикателства от противоположния тип“, каза Каталин Новак, държавен министър на семейството, младежта и международните въпроси на Унгария на конференция по демография миналата година, организирана от унгарското правителство.

TКонференцията в Будапеща беше открита с пясъчен анимационен видеоклип на мигранти, които се втурват към Европа, и беше изпълнен с препратки към теорията на конспирацията за „великата замяна“, която предполага, че сенчести сили искат да заменят така наречените „местни“ европейци с аутсайдери. „В Европа има политически сили, които искат подмяна на населението по идеологически или други причини“, каза Орбан на конференцията.

Агостон Мраз, който оглавява проправителствен мозъчен тръст в Будапеща, каза, че политиката в полза на децата е отговор на дългогодишния консервативен страх от национално изчезване, както и идеологическо изявление. „Това е антилиберално, това е знак, че не сме многоцветна страна, ние вярваме, че докато всеки е свободен да прави каквото си иска, има йерархия и семейство, съставено от съпруг и съпруга, е в върха", каза той.

Реклама

Този фокус върху „традиционните семейства“ се превърна в крайъгълен камък на правителството на Орбан. Десничари от цял ​​свят пътуваха до Унгария, за да обсъждат и хвалят семейната политика на страната. „Унгарската семейна политика заслужава внимателно проучване“, написа Тим Монтгомери, бивш съветник на Борис Джонсън, в Twitter през декември.

Социалният консерватизъм, залегнал в основата на подобни политики, се доказва от факта, че голяма част от подкрепата е достъпна само за семейни двойки. Неженените хетеросексуални двойки и самотните жени също отговарят на условията за безплатно IVF лечение, но не и лесбийки, което означава, че половината от лесбийската двойка трябва да се преструва, че е неомъжена и хетеросексуална, ако желае да отговаря на изискванията.

В Полша също правителствените съобщения придават популистки обрат на политиката 500+. „В Германия се харчат милиарди евро за подкрепа на имигрантите, но тук тези милиарди злоти се харчат за полски семейства“, каза премиерът Матеуш Моравецки. „Това е революционен социално-демографски проект и ние се гордеем с него.

И все пак, въпреки всички инвестиции, журито все още не знае дали тези политики работят. В Унгария коефициентът на раждаемост се е повишил от 1,23 на 1,48, въпреки че е трудно да се прецени колко от това се дължи на конкретни политики. В Полша кратък скок в ражданията след въвеждането на политиката 500+ не се запази. „Не очаквате пробив след две или три години, това ще отнеме поне 10“, каза Золтан Ковач, говорител на Орбан.

image Майка държи бебето си и билет за влак, докато чакат да се качат на влак на гара Келети в центъра на Будапеща, за да ги откарат до австрийската граница. Снимка: Кристофър Фърлонг/Getty Images Реклама

Формулата за повишаване на раждаемостта е хлъзгаво нещо, с рафтове с академична литература и статистически казуси, посветени на дебата. Проучванията показват, че по-бедните семейства са склонни да имат повече деца, отколкото по-богатите семейства във всеки случай, което означава, че повишаването на раждаемостта е нещо повече от финансова сигурност.

„Съжаляваме, че нямаме добра раждаемост, но това идва само ако подобрим икономическия си живот“, каза Зоран Заев, министър-председател на Северна Македония до по-рано тази година, в неотдавнашно интервю за Гардиън. Неговото социалдемократическо правителство намали политиките за подкрепа на семейството за по-големи семейства, които бяха въведени от предишното дясно националистическо правителство.

„Има добра раждаемост в страни, където има добри социални грижи и добре развити икономики. Тези политики не променят нищо, това означава, че похарчихме много пари и казахме на нашите граждани да не работят и да чакат пари“, добави той.

Ан Готие, професор по сравнителни семейни изследвания в университета в Грьонинген, каза, че повишаването на плодовитостта с държавни разходи „може да работи при много специфични обстоятелства“. Тя каза, че ключът е приемствеността на политиките в продължение на много години, давайки на хората увереността, че мерките за подкрепа са тук, за да останат. Тя посочи Франция, която въпреки скорошния спад все още има един от най-високите нива на раждаемост в ЕС, като страна, която е имала щедър и устойчив модел.

Един важен елемент е да се гарантира, че жените могат да се върнат на работната сила. „Повече от 50% от полските млади жени имат университетско образование и искат да работят. Единственият начин да се увеличи раждаемостта е да се улесни съчетаването на работа и семейство“, каза Ига Магда, вицепрезидент на Института за структурни изследвания във Варшава.

Готие похвали унгарския модел за предлагането на пакет от различни мерки, вместо просто да раздава пари в брой. Но е много трудно да се изолират конкретни причини за промените в раждаемостта и изследователите все още не знаят какъв ефект имат конкретните семейни политики върху раждаемостта.

„В Скандинавия смятахме, че са разбрали правилно, имаше много изчерпателен пакет, фокусиран върху равенството между половете, който поставя всички кутии и през последната година раждаемостта намалява. Така че се чешем по главите и се опитваме да разберем какво се случва”, каза тя.

Възниква въпросът дали по-целенасочените разходи биха били по-добро използване на държавните ресурси. Полската политика 500+ не се проверява за доходите, нито повечето от унгарските обезщетения. Всъщност някои от по-големите заеми всъщност са от полза за по-богатите семейства, тъй като изискват доказателство за заетост и минимални нива на доходи.

Реклама

Другият проблем с тези политики е, че фокусът върху числата, с бонуси за всяко раждане, може да постави статистиката пред емоциите. Предварителните плащания в унгарската система предизвикват особена загриженост, оказвайки натиск върху жените да имат деца, които може би вече не искат. Двойките, които теглят заема и след това се развеждат, трябва да върнат цялата сума в рамките на 120 дни. Според закона двойките, които разберат, че са безплодни след теглене на заема, са освободени от погасяване, но на практика все още могат да се сблъскат с проблеми с отписването на парите.

„Това увеличава зависимостите и ако сте в лоша или злоупотребяваща връзка, още по-малко сте свободни да я напуснете, ако сте обвързани с тези заеми“, каза Доротя Шикра от Центъра за социални науки в Будапеща.

Даниел Салай от Будапеща разказа как той и съпругата му са кандидатствали за заем за „очакване на бебето“ миналия юли, когато тя вече е била бременна в повече от седмия месец. Тогава тя загуби бебето. От банката казаха на двойката, че тъй като няма дете, те няма да получат обезщетенията, въпреки че законът предвижда, че трябва. „Толкова е разочароващо. След тази травма, която претърпяхме, последното нещо, което очаквахме, е да преминем през безкраен процес, за да докажем нещо, с което вече сме се съобразили“, каза той.

За правителствата, които твърдят, че националното оцеляване е заложено на карта, тези индивидуални травми са малка цена за потенциално повишаване на раждаемостта. Финансирането на програми за плодовитост позволява на популистките правителства да поставят отметки в много квадратчета: да покажат, че се грижат финансово за семействата, да засилят фокуса си върху „традиционните ценности“ и да подчертаят страховете от заместване с миграция от чужбина, ако „местното“ население продължи да намалява.

„Добрата държава е там, където хората не се страхуват от бъдещето и където населението нараства, а не поради миграция от чужди страни“, каза чешкият премиер Андрей Бабиш, изказвайки се на конференцията за миграцията на Орбан. „Не искам да плаша никого, но трябва да обсъдим проблема, за който сме изправени пред изчезване.

Тази статия беше изменена на 4 март 2020 г., тъй като по-ранна версия казваше, във връзка с унгарската система, че двойките, които теглят „заем, очакващ бебе“ и след това разберат, че са безплодни, са длъжни да го изплатят. Всъщност законът гласи, че такива двойки са освободени от изплащане, при условие че могат да докажат, че са разбрали за невъзможността си да забременеят едва след тегленето на заема.




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39935285
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930