Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.11.2021 10:21 - COVID-19 по-смъртоносен при африканци с диабет
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 466 Коментари: 1 Гласове:
2

Последна промяна: 14.11.2021 10:21

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  COVID-19 по-смъртоносен при африканци с диабет

от  VT редактори  - 11 ноември 2021 г

image  

Бразавил, 11 ноември 2021 г.  – Рязкото увеличение на диабета в Африка е в противоречие с пандемията от COVID-19 и лошия достъп до ваксини. Смъртността в Африка от инфекции с COVID-19 е значително по-висока при пациенти с диабет, според предварителен анализ, който Световната здравна организация (СЗО) представи днес преди Световния ден за борба с диабета 14 ноември.

„COVID-19 доставя ясно послание: борбата с епидемията от диабет в Африка е в много отношения също толкова важна, колкото и битката срещу настоящата пандемия“, каза д-р Матшидисо Моети, регионален директор на СЗО за Африка. „Пандемията COVID-19 в крайна сметка ще отшуми, но се очаква Африка през следващите години да изпита най-голямо увеличение на диабета в световен мащаб. Трябва да действаме сега, за да предотвратим нови случаи, да ваксинираме хора, които имат това състояние и, също толкова важно, да идентифицираме и подкрепим милионите африканци, които не знаят, че страдат от този тих убиец."

Диабетът нарушава способността на организма да произвежда или обработва инсулин, вещество, което е от съществено значение за противодействие на опасното повишаване на кръвната захар. Заболяването причинява възпаление и лошо кръвообращение, като и двете увеличават риска от усложнения, включително смърт, от COVID-19.

Неотдавнашен анализ на СЗО оцени данни от 13 страни за основните състояния или съпътстващи заболявания при африканци, които са дали положителна проба за COVID-19. Той разкри смъртност от 10,2% при пациенти с диабет, в сравнение с 2,5% за пациентите с COVID-19 като цяло. Процентът на смъртност при хора с диабет също е два пъти по-висок от процента на смъртност сред пациентите, страдащи от коморбидност. В допълнение към хората с диабет, трите най-чести основни състояния включват пациенти с ХИВ и хипертония.

Държавите, допринесли с данни за анализа, са Буркина Фасо, Чад, Кот д"Ивоар, Демократична република Конго, Есватини, Гвинея, Намибия, Нигер, Руанда, Сенегал, Сейшелите, Сао Томе и Принсипи и Уганда.

Приблизително 24 милиона души живеят с диабет в Африка през 2021 г. според Международната федерация по диабет и се очаква континентът да изпита най-голямо увеличение на диабета в световен мащаб, като броят на африканците, страдащи от това заболяване, се очаква да нарасне до 55 милиона до 2045 г. , увеличение от 134% в сравнение с 2021 г. Африка е регионът с най-голям брой хора, които не знаят диагнозата си – приблизително 70% от хората с диабет не знаят, че имат заболяването.

„Здравните служители в Африка трябва да се възползват от нарастващата наличност на евтини бързи диагностични тестове за рутинно тестване на пациенти в диабетни центрове, за да осигурят ранно откриване и подходяща грижа“, каза д-р Бенидо Импума, директор, комуникационен и неинфекциозен клъстер в Регионалния офис на СЗО за Африка. "Тези центрове също могат да бъдат ключови места за ваксинация."

От първите дни на пандемията хората с диабет в страни по света имат приоритет да получат ваксинации срещу COVID-19. Африка е изправена пред предизвикателства в тази стратегия.

Достъпът до ваксини остава лош. Досега само 6,6% от африканското население е напълно ваксинирано срещу COVID-19, в сравнение с около 40% в световен мащаб. Данните от 37 държави показват, че от март 2021 г. над 6,5 милиона дози ваксина срещу COVID-19 са отишли ​​при африканци със съпътстващи заболявания, което представлява 14% от всички дози, приложени досега. Усилията за приоритизиране на хората със съпътстващи заболявания, като диабет, се ускоряват с около половината от тези 6,5 милиона дози, приложени само през последните няколко месеца. Все пак има още много работа, която трябва да се свърши, за да се гарантира, че хората с висок риск ще получат необходимите ваксини.

„Девет месеца от началото на кампаниите за ваксинация срещу COVID-19 в Африка, ние все още не сме близо до мястото, където трябва да бъдем, като защитаваме най-уязвимите си“, каза д-р Моети. „Има спешна нужда от засилване на ваксинацията и други ключови услуги за хора с висок риск, включително тези с диабет.

Има два основни типа диабет: тип 1, причинен от състояние в началото на живота, което уврежда панкреаса и нарушава производството на инсулин; и тип 2 - който е свързан с лоша диета, затлъстяване и липса на движение - когато тялото се бори да преработи инсулин. Около 90% от случаите на диабет в световен мащаб и огромното мнозинство в Африка са тип 2, като нарастващите нива в Африка се дължат на същите лоши диети и заседнал начин на живот, причиняващи скока на диабет тип 2 по целия свят. В допълнение към рисковете от COVID-19, диабетът може също да увеличи риска от сърдечен удар, инсулт, бъбречна недостатъчност, ампутация на долни крайници, зрително увреждане, слепота и увреждане на нервите, включително еректилна дисфункция.

„Всички африканци, изложени на риск от диабет, трябва да имат достъп до тестове“, каза д-р Моети. „Можем също така да спрем диабета да отнема повече животи, като насърчаваме здравословни, достъпни диети и редовни упражнения.

По време на пандемията от COVID-19 достъпът до грижи за диабет беше сериозно нарушен в Африканския регион. Блокировките за ограничаване на разпространението на COVID-19, например, възпрепятстват достъпа до здравни грижи и основните елементи на правилното управление на заболяването, като рутинен мониторинг на глюкозата и здравословна диета.

За да подобри справедливия достъп до качествени грижи за диабет, СЗО стартира Глобалния договор за диабет през април 2021 г. Това се основава на работата през последните години за внедряване на интервенциите на СЗО за есенциални незаразни заболявания (СЗО PEN) за първична здравна помощ в условия с ниски ресурси. Досега 21 африкански държави са започнали да използват този пакет. Бенин, Еритрея, Есватини, Лесото и Того са постигнали национална експанзия, обхващаща всички заведения за първична здравна помощ.

СЗО проведе виртуална пресконференция днес, подпомагана от APO Group. До д-р Импума се присъединиха професор Maпmouna Ndour Mbaye, ръководител на отделението по вътрешни болести, Cheikh Anta Diop University в Дакар и директор на Национален диабетен център, Сенегал, и г-н Грег Трац, главен изпълнителен директор, Diabetes Africa.

Също така на разположение, за да отговори на въпросите, бяха д-р Ричард Михиго, координатор, Програма за имунизация и развитие на ваксини, Регионален офис на СЗО за Африка, д-р Тиерно Балде, регионален мениджър на инциденти с COVID-19, Регионален офис на СЗО за Африка, и д-р Жан-Мари Дангу, Координатор, Програма за незаразни болести, Регионален офис на СЗО за Африка.




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
1. radostinalassa - В Африка има 767 млн души
14.11.2021 12:21
Не са всички негри, но 24 млн е много малко. Значи искат да ги ваксинират, за да нямат диабет? Това е налудничаво.






цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39758473
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031