Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.09.2021 19:17 - Шпионира ли ви телефонът? Възможно е, според ново изследване.
Автор: humanity21 Категория: Други   
Прочетен: 260 Коментари: 1 Гласове:
2



Шпионира ли ви телефонът? Възможно е, според ново изследване.

От Ейми Гудман и Денис Мойнихан, 17/09/2021

 

Тази седмица Citizen Lab, изследователска организация в областта на киберсигурността, базирана в Университета в Торонто, разкри съществуването на експлойт с „нулево кликване“, който излага 1.65 млрд. iPhone и други устройства на Apple на пълно и почти неоткриваемо превземане от шпионския софтуер Pegasus.

Шпионира ли ви телефонът в джоба ви?

Тъй като мобилните телефони станаха повсеместно разпространени, правителствените разузнавателни агенции вложиха огромни ресурси в хакването им, лишавайки хората от личен живот в името на националната сигурност.

Сега се е появила процъфтяваща индустрия, която носи огромни печалби на сенчести корпорации, специализирани в разработването на все по-иновативни начини за тайно заразяване на дигитални устройства с шпионски софтуер.

Активисти, журналисти, защитници на правата на човека и дисиденти по целия свят са наблюдавани, а в редица случаи са арестувани, измъчвани или убити.

Тази седмица Citizen Lab, изследователска организация в областта на киберсигурността, базирана в Университета в Торонто, разкри съществуването на експлойт с „нулев клик“, който излага 1.65 млрд. iPhone и други устройства на Apple на пълно и почти неоткриваемо превземане от шпионски софтуер, известен като Pegasus (https://childrenshealthdefense.org/…/nso-group-spyware…/), произведен от частната компания NSO Group.

Шпионският софтуер Pegasus предоставя неограничен достъп до цялото заразено устройство от чат съобщения, имейли и телефонни обаждания, позволява контрол на микрофона и камерата на телефона и споделя местоположението на телефона в реално време.

„NSO Group е наемна компания за наблюдение, базирана в Израел“, заяви Роналд Дейбърт, директор на Citizen Lab, в новинарския час на предаването „Демокрация сега!“. „За първи път попаднахме в полезрението на NSO Group през 2016 г., когато открихме, че тя е използвана от Обединените арабски емирства за атака срещу защитник на правата на човека на име Ахмед Мансур. Оттогава насам ние и други лица документирахме мащабни злоупотреби с технологията на тази компания.“

Ако се вярва на основателите на NSO Group, софтуерът се използва законно само за залавяне на престъпници, терористи, педофили и други подобни.

Без да са убедени в това, Амнести Интернешънъл и 155 други организации на гражданското общество и технологични експерти изпратиха съвместно писмо, в което призовават за незабавен мораториум върху продажбата, трансфера и използването на технологии за наблюдение.

В писмото се посочва:

„Шпионският софтуер на NSO Group се използва за улесняване на масови нарушения на човешките права по света. Стана ясно, че нейната технология улеснява системните злоупотреби... ако неотдавнашните твърдения за използването на Pegasus са дори частично верни, то тази червена линия е била пресичана отново и отново напълно безнаказано.“

Сред цитираните от Амнести случаи е този на Сесилио Пинеда Бирто, мексикански журналист, застрелян на 2 март 2017 г. Той получава смъртни заплахи и точно същата сутрин обявява, че предстои да публикува доклад за корумпирани местни служители, които са в сговор с представители на организираната престъпност.

През 2021 г. телефонният номер на Пинеда се появява в изтекъл списък с около 50 000 мобилни телефонни номера от цял свят, за които се твърди, че са цел на софтуера Pegasus. Десетки журналисти от сътрудничеството на Forbidden Stories и Citizen Lab съобщиха за изтеклия списък, който включваше стотици журналисти и активисти, както и много световни лидери.

„Ако не направите нищо, за да спрете продажбата на тази технология, това няма да са просто 50 000 мишени. Това ще бъдат 50 милиона такива“, заяви миналия месец пред „Гардиън“ разобличителят на Американската агенция за национална сигурност Едуард Сноудън. „И това ще стане много по-бързо, отколкото някой от нас очаква. Начинът, по който можем да го направим, е да спрем търговията с тази технология.“

Pegasus е използван за таргетиране на телефони, притежавани от членове на семейството на Джамал Кашоги, саудитския дисидент и журналист от „Вашингтон Поуст“, както преди, така и след бруталното му убийство от саудитски екип в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври 2018 г.

Друга жертва на шпионския софтуер на NSO Group е Омар Ради, независим журналист в Мароко, който отдавна съобщава за корупция, отчуждаване на земи и нарушения на човешките права от страна на мароканското правителство. През 2020 г. Амнести Интернешънъл публикува доклад с доказателства, че iPhone на Ради е бил заразен с шпионския софтуер Pegasus.

„Pegasus е тиха програма. Не я усещате“, каза Омар Ради в предаването „Демокрация сега!“ през юли 2020 г., само две седмици преди да бъде арестуван от мароканската полиция. „Тя може да използва микрофона, клавиатурата, екрана и да получава всякаква информация, която се съхранява в телефона ви. Не знам колко информация са откраднали от телефона ми.“ Наскоро Омар Ради беше осъден на шест години затвор.

„NSO Group е само една от многото наемнически компании за шпионски софтуер, които съществуват в световен мащаб“, казва Рон Дейбърт от Citizen Lab. „Правителствата, които имат дълбоки джобове, могат просто да си купят този вид деспотизъм като услуга от рафта. Никога досега не сме виждали подобно нещо в историята - приватизация на този вид дигитален шпионаж.“

Apple издаде актуализация на софтуера, която уж отстранява този проблем. Но със сигурност ще се намерят още пробойни в операционните системи на тези дигитални устройства. Без забрана върху Pegasus и подобен шпионски софтуер правозащитниците, журналистите и други лица ще продължат да бъдат обект на нападения, шпиониране, побоища, арести и убийства.

 

Превод на български - Страничката "Монтагю Кийн"

 

Източник https://childrenshealthdefense.org/defender/citizen-lab-1-65-billion-apple-devices-pegasus-spyware/?fbclid=IwAR1sLUWiyB_pIdHLnoRAkGQ828P_U7go3mSNQG2XsFUriKk99jO3SmSe7bc

 image




Гласувай:
2



1. truthful - Дори и без шпионски софтуер се знае ...
28.09.2021 19:45
Дори и без шпионски софтуер се знае твърде много за всеки имащ мобилен телефон. И ако все още има някой неразбрал, че мобилния му не от полза да вземе да попрочете още малко и да се замисли.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: humanity21
Категория: Други
Прочетен: 450012
Постинги: 675
Коментари: 78
Гласове: 369
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930