Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.03.2021 21:04 - 3 милиона маски в минута: Следващият пластмасов проблем?
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 814 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 25.03.2021 21:07

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  3 милиона маски в минута: Следващият пластмасов проблем?

Изследванията изчисляват, че хората по света използват 129 милиарда маски за лице всеки месец. Повечето маски са за еднократна употреба, направени от пластмасови микрофибри, които не са биоразградими и могат да се фрагментират в по-малки пластмасови частици, замърсяващи екосистемите.

От

Меган Редшоу


image
 

Голямото търсене на маски за лице от началото на пандемията на коронавируса доведе до производството на милиарди маски за еднократна употреба - без начин да се изхвърлят правилно.

Маските затрупват градове , запушват канализационни канали и се появяват във водни басейни, което кара изследователите да предупреждават за потенциала маските да се превърнат в следващия „пластмасов проблем“.

Последните проучвания изчисляват, че по света хората използват 129 милиарда маски за лице всеки месец - около 3 милиона на минута. Повечето от тях са маски за лице за еднократна употреба, изработени от пластмасови, неразградими микрофибри, които се разпадат на по-малки пластмасови частици - микро- и нанопластмаси - които стават широко разпространени в екосистемите.

В Световната здравна организация казва, са необходими около 89 милиона медицински маски за отговор COVID всеки месец тенденция вероятно ще се запази за известно време.

В началото на огнището американските власти изчислиха, че страната ще се нуждае от 300 милиона маски за лице, за да се справи с пандемията през 2020 г. Американският производител 3M направи 550 милиона маски през 2019 г. и планира да произведе 2 милиарда тази година, докато пандемията продължи.

„Огромното производство на маски за еднократна употреба е в подобен мащаб като пластмасовите бутилки, което се оценява на 43 милиарда на месец“, казаха екологичният токсиколог Елвис Генбо Сю от Университета на Южна Дания и професор Жийонг Джейсън Рен, експерт по гражданско право и екологично инженерство в Принстънския университет. „Но за разлика от пластмасовите бутилки, няма начин да се рециклират маски за лице, което ги прави по-склонни да бъдат изхвърляни по неподходящи начини.“

Обичайните хирургични маски имат три слоя : външен слой с непоглъщащ влакнест материал (като полиестер), който предпазва от пръски течности, среден слой с нетъкани тъкани (като полипропилен и полистирол ), създаден с помощта на разтопен процес, който предотвратява капчици и аерозоли чрез електростатичен ефект и вътрешен слой от абсорбиращ материал като памук за абсорбиране на парите.

Маските съдържат много полимери , включително полипропилен от плат . Полипропиленът е една от най-често произвежданите пластмаси и не се разгражда лесно. Изветрянето от слънчева радиация и топлина кара полипропилена да генерира голям брой микроразмерни полипропиленови частици и нанопласти.

Еднократните маски за лице са направени директно от микроразмерни пластмасови влакна, които отделят пластмасови частици по-лесно и по-бързо от насипни пластмаси като пластмасови торбички. По-нова генерация на маски, наречени nanomasks, пресата дори малки частици създава нов източник на замърсяване nanoplastic, съгласно Университета на Южна Дания .

Подобно на други пластмасови отломки, „маските за еднократна употреба могат да се натрупват и да отделят вредни химични и биологични вещества, като бисфенол А , тежки метали и патогенни микроорганизми“, според Xu и Ren. Някои от токсичните химикали, отделяни по време на разграждането на пластмасовите полимери, включват фталати , органотин , нонилфенол , полибромиран бифенил етер и триклозан .

Въздействието на пластмасата като твърди отпадъци и замърсяването с микропластмаси в околната среда са изследвани, валидирани и демонстрирани от различни изследователи в различни публикации, според проучване в Marine Pollution Bulletin .

Маските за лице попадат в околната среда, когато се изхвърлят на сметища и сметища или са затрупани в публични пространства. След това те си проправят път към езера, реки и океани, разграждайки се на пластмасови частици в рамките на няколко седмици.

В годините преди пандемията природозащитниците предупреждават за стремително нарастващото замърсяване с пластмаса и заплахата му за океаните и морския живот. До 13 милиона тона пластмаса попадат в нашите океани всяка година, според оценка на ООН за околната среда за 2018 г.

Според доклад на OceanAsia през 2020 г. са произведени приблизително 52 милиарда маски за лице, за да се отговори на търсенето на пандемията на коронавируса, а 1,56 милиарда са навлезли в океана, което води до 4680 до 6240 тона маски за лице. Тези маски отнемат цели 450 години, за да се разрушат напълно - бавно се превръщат в микропластмаси, които влияят негативно върху морската дива природа и екосистемите.

Изследователската общност за околната среда трябва да се движи по-бързо, за да разбере и смекчи тези рискове, казаха изследователите Xu и Ren. Те предложиха следното за справяне с проблема:

  • Настройте кошчета само за маски за събиране и изхвърляне. Не поставяйте маски при рециклирането.
  • Помислете за стандартизация, насоки и стриктно прилагане на управлението на отпадъците за отпадъци от маски.
  • Заменете еднократните маски с многократни маски за лице като памучни маски.
  • Разработете биоразградими маски за обезвреждане с безопасни материали.
image

Меган Редшоу

Меган Редшоу е репортер на свободна практика в The Defender. Тя има опит в политическите науки, юридическа степен и обширно обучение по естествено здраве.




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39944778
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930