Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.06.2020 21:24 - COVID-19 блокирането разкрива човешкото въздействие върху дивата природа
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 452 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 30.06.2020 21:35

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  COVID-19 блокирането разкрива човешкото въздействие върху дивата природа

image

Заключването на COVID 19 разкрива човешкото въздействие върху дивата природа
24 юни 2020 г. 88

https://sciencebulletin.org/covid-19-lockdown-reveals-human-impact-on-wildlife/?fbclid=IwAR1nLRuMORMgLfT75KaSCvuEbK0ZXPB2_Ow4FW3wl4M8oKKKWqUb9FA5W_M

Заключването на COVID 19 разкрива човешкото въздействие върху дивата природа

В статия, публикувана днес в  Nature Ecology & Evolution  , лидерите на нова глобална инициатива обясняват как изследванията по време на тази опустошителна здравна криза могат да вдъхновят иновативни стратегии за споделяне на пространството на тази все по-претъпкана планета, с ползи както за дивата природа, така и за хората.

Много страни по света влязоха в блокиране, за да контролират разпространението на COVID-19. Създаден от най-трагичните обстоятелства, този период на необичайно намалена човешка мобилност, който авторите на статията измислиха „антропауза“, може да осигури безценни познания за взаимодействието между хората и дивата природа.

През последните няколко месеца има безброй публикации в социалните медии, съобщаващи необичайни срещи с дивата природа. Анекдотични наблюдения, особено от столичните райони, предполагат, че природата е реагирала на блокирането. Не само изглежда, че има повече животни от обикновено, но има и някои изненадващи посетители: пеми са забелязани да се разхождат по улиците на центъра на Сантяго, Чили, и делфини наскоро се появиха в нетипично спокойни води в пристанището на Триест, Италия.

За други видове пандемията може да е създала нови предизвикателства. Например, някои градски животни, като чайки, плъхове или маймуни, могат да се борят за сближаване на краищата без достъп до човешка храна. В по-отдалечените райони намаленото човешко присъствие може потенциално да постави застрашени видове, като носорози или грабливи птици, с повишен риск от бракониерство или преследване.

Авторите подчертават, че приоритетът на обществото трябва да бъде справянето с огромната човешка трагедия и трудности, причинени от COVID-19. Но те твърдят, че не можем да си позволим да пропуснем възможността да зачетем за първи път в наистина глобален мащаб степента, в която съвременната човешка мобилност засяга дивата природа.

За да се справят с това предизвикателство, наскоро изследователите сформираха „COVID-19 Bio-Logging Initiative“. Този международен консорциум ще изследва движенията, поведението и нивата на стрес на животните , преди, по време и след блокирането на COVID-19, използвайки данни, събрани с изящни прикрепени към животните електронни устройства, наречени „биорегистриращи се“.

Водещият автор на статията, проф. Кристиан Руц, биолог от Университета в Сейнт Андрюс, Обединеното кралство и президент на Международното общество за биологична регистрация, обяснява: „По целия свят полевите биолози са оборудвали животните с миниатюрни проследяващи устройства . Тези биорегистриращи данни осигуряват златна мина за информация за движението и поведението на животните, която вече можем да използваме, за да подобрим разбирането си за взаимодействието между хората и дивата природа, с ползи за всички. “

Екипът ще интегрира резултатите от голямо разнообразие от животни, включително риби, птици и бозайници, в опит да изгради глобална картина на ефектите на блокиране.

Д-р Франческа Каньячи, старши изследовател от фондация „Едмунд Мах“ в Тренто, Италия и главен изследовател на изследователската мрежа Euromammals , казва: „Международната изследователска общност отговори бързо на нашия скорошен призив за сътрудничество, предлагайки над 200 набора от данни за анализ . Много сме благодарни за тази подкрепа. "

И така, какво се надяват учените да научат? Д-р Матиас-Клаудио Лорето, сътрудник на Мария Склодовска-Кюри от Института на Макс Планк за поведение на животните в Радолфцел, Германия, обяснява, че ще бъде възможно да се справим с предварително неразрешими въпроси: „Ще можем да проучим дали движенията на животните в съвременните пейзажи са засегнати предимно от изградени структури или от присъствието на хора. Това е голяма работа. "

Тези прозрения от своя страна ще вдъхновят иновативни предложения за подобряване на съвместното съществуване между хора и диви животни, според проф. Мартин Викелски, директор на Института за поведение на животните Макс Планк в Радолфсел, Германия. „Никой не иска хората да останат в постоянно заключване. Но можем да открием, че сравнително незначителните промени в начина ни на живот и транспортните мрежи потенциално могат да имат значителни ползи както за екосистемите, така и за хората. “

Координираните глобални изследвания за дивата природа през този период на криза ще осигурят непредвидени възможности за хората да създадат взаимно полезно съвместно съществуване с други видове и да преоткрият колко важна е здравословната среда за собственото ни благополучие.

Предоставено от : Макс Планк общество

Повече информация:  Rutz, C. et al. Заключването на COVID-19 позволява на изследователите да определят количествено ефектите на човешката дейност върху дивата природа . Нат Екол Евол  (2020). doi.org/10.1038/s41559-020-1237-z




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39754491
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031