2. radostinalassa
3. wonder
4. varg1
5. mt46
6. iw69
7. kvg55
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. bezistena
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. milena6
8. dobrota
9. vidima
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. bateico

Прочетен: 839 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 30.03.2019 09:56

11 март, 2019 г. 18:34
https://boeingisback.com/interesnoe/ot-poleznogo-stressa-do-suitsida.html?fbclid=IwAR0FAfQ2k_rhUCEAZutkOxztiersZvxhm4w81hIzkdTyHSI4GCpSnSq6fr0
Хронична липса на сън, проблеми в семейството, вътрешни конфликти. Терминът "стрес" е влязъл твърдо в нашето ежедневие. Студентите и офисните работници редовно си поставяха тази диагноза, а акцентът върху стресовата резистентност в заетостта отдавна се превърна в клише.
Трябва да се отбележи, че тази дума много бързо придобива негативна конотация и вече не се използва в първоначалния си смисъл. Според мъжа на улицата, стресиращо състояние може да бъде причинено от обикновени проблеми на работното място или в училище, както и от тежко заболяване или смърт на роднина.
Всъщност терминът "стрес" се разбира като състояние на психически стрес, възникнал по време на потенциална заплаха или безпокойство.
Тази концепция за пръв път е формулирана от известния канадски биолог Ханс Селие :
"Стресът е неспецифичен отговор на тялото към всяко искане, което прави."
Стресът не само ни принуждава да се адаптираме към стимула, но също така влияе на поведението, представянето и здравето.
Една реакция често не носи сериозна вреда на здравето. Нещо повече: тя е необходима на всеки човек за пълноценен живот.
Тази отбранителна реакция на неблагоприятните фактори от ежедневието ни помага в трудни и необичайни житейски ситуации, дава ни допълнителен стимул за работа: например, да дойдем на сцената, да се справим с конфликтна ситуация или да се адаптираме към нов екип.
Без малка доза от така наречения полезен стрес, тялото ни не може да функционира напълно.
Ако не говорим за трайно въздействие, то в такива случаи говорим за бедствие или хроничен стрес, който консумира нашите адаптационни резерви.
Дистресът в най-пренебрегваните случаи причинява увреждане и смърт на мозъчните неврони, което е изпълнено с нервен срив, депресия и дори самоубийство.
По-подробна класификация беше предложена от американския психолог Ричард Лазарус . Той успя да изолира физиологичния и психологически стрес.
Най-простият и най-стар в природата е физиологичният стрес. Той, както подсказва името, е свързан с физическа болка: увреждане на тялото или неблагоприятни фактори на околната среда. Жаждата и гладът също са пряко свързани с тази класификация.
Най-често срещаният и вреден психологически или емоционален стрес. В много отношения тя е свързана с оценката на човека за възникналата ситуация, вътрешните му преживявания.
Психо-емоционален дистрес оказва неблагоприятно въздействие върху човешката дейност: има намаляване на резистентността на всички защитни свойства на тялото и проявата на физически дискомфорт.