Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.03.2019 08:51 - Синдром на Guillain-Barre: причини, симптоми и лечение
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 677 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Синдром на Guillain-Barre: причини, симптоми и лечение От Cari Nierenberg, Live Science Contributor 30 август, 2018г
image image Тук е показана нервната система, съдържаща мозъка, гръбначния мозък и периферните нерви.

https://www.livescience.com/63479-guillain-barre-syndrome.html?fbclid=IwAR2C-oamoBoKk5PGN9TLq1zydlr4ECKowUeh-VSkqd0-R149xD_vwfFyEtg

Името на двамата френски лекари, които го открили за първи път, синдром на Гийен-Баре (GBS) е рядко неврологично заболяване, при което собствената имунна система на човек атакува периферната нервна система, мрежата от нерви, открити извън мозъка и гръбначния мозък. (Разстройството се произнася ghee-yan bah-ray.)

По-специално, GBS уврежда миелиновата обвивка, защитно покритие, което обгражда аксоните (или ядрото) на нервните клетки. Това увреждане пречи на предаването на нервните сигнали към мозъка и мускулите могат да загубят способността си да реагират на командите на мозъка и да функционират правилно , според Националния институт по неврологични заболявания и инсулт. 

Увреждането на нервите може да предизвика бързо прогресираща мускулна слабост, изтръпване и изтръпване, загуба на рефлекси и понякога парализа. Класически симптомите на ГБС започват в краката и краката, а след това слабостта и изтръпването се издигат по тялото, разпространявайки се по ръцете и пръстите и едновременно с това засягат всичките четири крайника, каза д-р Кен Горсон, професор по неврология в Университета Тафтс. Медицина в Бостън и председател на Глобалния консултативен съвет по медицина на GBS / CIDP Foundation International , група за обучение на пациенти и застъпничество за заболяването. Симптомите могат също да започнат първо в ръцете и да проправят пътя надолу по тялото до краката и стъпалата, каза той. 

реклама

Понякога симптомите на ГБС се разпространяват по лицето, където те могат да засегнат мускулите, участващи в дишането, преглъщането и говоренето. Смята се, че GBS засяга около една или две на всеки 100 000 души всяка година, каза Горсън за Live Science. 

Причини и рискови фактори

GBS може да засегне хората на всяка възраст, но има тенденция да достига върхови стойности при хората на 40 и 50 години, а мъжете са малко по-склонни да получат заболяването, отколкото жените, казва Горсън.

Въпреки че точната причина за GBS е неизвестна, около две трети от хората, засегнати от нея, имат предшестваща инфекция или имунен стимул, като грип или стомашна болест, в медицинската си история, казва Горсон. Симптомите на GBS обикновено се появяват за няколко дни или седмици след появата на инфекцията.  

Според клиниката Mayo, следните инфекции могат да задействат GBS:

  • Грипен вирус
  • Campylobacter jejuni , бактериална инфекция, свързана с недохраненото пиле
  • цитомегаловирус
  • Вирус на Епщайн-Бар
  • Вируса Зика
  • Хепатит А, В, С и Е
  • ХИВ
  • Микоплазмена пневмония
Симптоми

Симптомите на GBS могат да варират от леки до тежки. 

Мускулната слабост, наблюдавана в GBS, обикновено се появява бързо и е симетрична, което означава, че е с еднаква сила от двете страни на тялото, казва Горсън. Около две до четири седмици след появата на първите симптоми, хората обикновено достигат до точка на най-голяма слабост и след това техните симптоми могат да се превърнат в плато, където те не продължават да се влошават за период от седмици или месеци, каза той. Периодът на платото е последван от бавна фаза на възстановяване. 

Тъй като нервите контролират способността на човека да се движи, както и много други функции на тялото, симптомите на GBS могат да имат широко разпространени ефекти. 

Според клиниката Mayo, симптомите на GBS могат да включват:

  • Слабост в краката, която може да доведе до невъзможност за ходене или изкачване по стълби и евентуално до парализа
  • Изтръпване, изтръпване, усещане за игли в краката и ръцете
  • Нервната болка, която може да бъде тежка, особено през нощта
  • Затруднения с дишането могат да възникнат, ако мускулната слабост или парализа се разпространят в дихателните мускули. Някои хора могат временно да се нуждаят от вентилатор или дихателна апаратура по време на този етап на заболяването. 
  • Други мускули на лицето, включително тези, които участват в говоренето, дъвченето или преглъщането, могат да бъдат засегнати и да се появят проблеми със зрението. 
  • Проблеми с контрола на пикочния мехур или червата
  • Ненормална сърдечна честота или кръвно налягане 
Диагностика и тестове

За да постави диагноза ГБС, невролог ще прецени дали лицето има симптоми от двете страни на тялото, както и колко бързо се появяват симптомите и дали има намаляване или загуба на дълбоки рефлекси на сухожилията в краката или ръцете, според към Националния институт по неврологични заболявания и инсулт. 

Освен това могат да се проведат два диагностични теста. Тези тестове включват:

Лумбална пункция : Известна също като гръбначен кран, в долната част на гърба се вкарва игла, за да се изтегли малко количество цереброспинална течност, течност, която обгражда гръбначния мозък и мозъка. След това течността от тази процедура се изпраща в лаборатория за анализ. Хората с GBS имат висока концентрация на протеин в тяхната цереброспинална течност, но нормален брой на белите кръвни клетки. 

Електромиограма (EMG): В слабите мускули се вкарват тънки електроди за измерване на нервната активност и мускулната функция. Тестът може да покаже дали нервните импулси са блокирани от активирането на мускулите. 

лечение

Човек с GBS обикновено е хоспитализиран, тъй като симптомите се появяват внезапно и могат да се влошат бързо по време на ранния стадий на заболяването, създавайки необходимостта от близко наблюдение на пациента. 

Понастоящем има две възможности за лечение на GBS. Един от тях е плазмен обмен (плазмафереза), а другият е интравенозна имуноглобулинова терапия, наричана IVIg. И двете лечения се считат за еднакво ефективни, но е необходимо само едно от двете лечения. 

Лечението е ефективно в ускоряването на възстановяването от GBS и съкращаването на неговата тежест, каза Gorson Live Science. 

Плазменият обмен е по-инвазивно лечение и изисква специализирано оборудване и сестрински грижи. Той е бил стандартният метод за лечение на GBS през 80-те и 90-те години, но имуноглобулинът е предпочитано лечение, тъй като е по-лесно да се прилага при пациенти и е по-широко достъпно в болниците, обясни той.

Имуноглобулинова терапия . Човек получава високи дози имуноглобулин, кръвен продукт, който спомага за намаляване на атаката на имунната система върху нервната система. Това се постига чрез интравенозно даване на здрави антитела на кръвните донори, за да се заместят вредните антитела, които са увреждали нервната система. 

Плазменият обмен е процедура за почистване на кръвта, която премахва вредните антитела от кръвта, които могат да увредят миелина. Процедурата включва премахване на плазмата на пациента или течната част от кръвта и след това с помощта на машина, за да се отдели от другите кръвни съставки. Отстранената плазма, която съдържа антитела, увреждащи нервите, се изхвърля и се заменя с плазмен заместител, който се връща в кръвния поток на пациента заедно с другите кръвни съставки. 

В допълнение, физиотерапията е важна част от процеса на възстановяване от GBS и може да помогне на човек да възстанови силата на мускулите и да функционира, тъй като увредените нерви започват да се лекуват. 

В зависимост от тежестта на заболяването, възстановяването на нервната и мускулната функция може да бъде продължителен процес с продължителност от месеци до няколко години. Някои хора могат да изпитват продължителна болка, слабост и умора. 

По-голямата част от хората с GBS се възстановяват, за да ходят и живеят самостоятелно, след като са го направили, каза Горсън. Това разстройство е малко вероятно да се повтори в хората, отбеляза той. 

Допълнителни ресурси

  • Клиника Майо: Синдром на Гилен-Баре
  • Национален институт по неврологични заболявания и инсулт: синдром на Гилен-Баре
  • Национална организация за редки болести: синдром на Гилен-Баре



Гласувай:
2



Следващ постинг
Предишен постинг

Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39918137
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930